Рус Укр
Пятница, апрель 26, 2024 Редакция Реклама

Пацієнти мають право... знати свої права

Пацієнти мають право... знати свої права
7 декабря 2010 1301
Всі знають, що здоров’я людини – це її найбільше багатство. Однак на сьогодні в нашій країні існує досить багато факторів, які негативно впливають на стан нашого здоров’я, через що рано чи пізно ми вимушені звертатися по допомогу до медичних працівників.
При цьому далеко не всі з нас добре знають свої права і обов’язки як під час таких звернень, так і під час безпосередньо лікування.
На жаль, на даний момент у законодавстві України відсутня така галузь, як медичне право. Немає й єдиного кодифікованого нормативного акту, який би регулював увесь комплекс відносин, пов’язаних з охороною здоров'я. Що ж стосується прав безпосередньо пацієнтів, то окремого законодавчого акту, який би регулював ці питання, теж не існує.
Сьогодні в Україні права пацієнтів окреслені, в основному, певними положеннями Конституції України (ст.27, 49), Цивільного кодексу, Законами "Про основи законодавства України про охорону здоров’я" і "Про захист прав споживачів", деякими іншими законодавчими актами. Однак, варто відмітити, що наявність цих законодавчих актів не вирішує всіх питань захисту прав пацієнтів через велику кількість колізій, невизначеність та суперечність їхніх положень.
Зупинимось на деяких із них. Наприклад, у законі "Про основи законодавства України про охорону здоров’я" встановлюється право пацієнтів на вибір лікуючого лікаря, лікувального закладу та методів лікування.
Відповідно до ст. 38 цього закону, кожен пацієнт, який досяг чотирнадцяти років і звернувся по медичну допомогу, має право на вільний вибір лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги, та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій. Кожен пацієнт має право, коли це виправдано його станом, бути прийнятим у будь-якому лікувально-профілактичному закладі за своїм вибором, якщо цей заклад має можливість забезпечити йому відповідне лікування.
Проте, на жаль, на практиці це право істотно порушується, оскільки, коли громадяни потрапляють до лікувального закладу, медичні працівники не роз’яснюють їм їхніх прав та призначають традиційні методи лікування. Через це більшість громадян і не обізнані в цих питаннях.
Також у даному законі встановлюється право пацієнтів на отримання інформації про стан здоров’я. Відповідно до ч.1 ст. 39 закону, пацієнт, який досяг повноліття, має право на отримання достовірної і повної інформації про стан свого здоров'я, у тому числі й на ознайомлення з відповідними медичними документами, що стосуються його здоров'я.
Проте у цій же статті встановлюється й умова, яка обмежує пацієнтів у цьому праві. Зокрема (відповідно до ч.4 ст. 39 даного закону), коли інформація про хворобу пацієнта може погіршити стан його здоров'я чи інших фізичних осіб і зашкодити процесові лікування. В такому випадку медичні працівники мають право надати неповну інформацію пацієнтові, обмежити його можливість ознайомлення з окремими медичними документами. Але при цьому вони порушують право громадянина на отримання інформації (Закон України "Про інформацію").
Варто зазначити, що в даному законі немає роз’яснення щодо того, яка саме інформація може нашкодити та погіршити стан здоров’я пацієнта чи його родичів. Також у цьому випадку обмежується право пацієнта на вибір методів лікування і перевірку їх правильності.
Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 30 жовтня 1997 року, кожна особа має право ознайомитись із зібраною про неї інформацією в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях, якщо ці відомості не є державною або іншою захищеною законом таємницею.
Медична інформація, тобто, відомості про стан здоров'я людини, історію її хвороби, про мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, в тому числі й про наявність ризику для життя і здоров'я, за своїм правовим режимом належить до конфіденційної, тобто, інформації з обмеженим доступом. Тому лікар зобов'язаний на вимогу пацієнта, членів його сім'ї або законних представників надати їм таку інформацію повністю і в доступній формі.
В особливих випадках, як і передбачає ч. 3 ст. 39 Основ законодавства України про охорону здоров'я, коли повна інформація може завдати шкоди здоров'ю пацієнта, лікар може її обмежити. І тоді він інформує членів сім'ї або законного представника пацієнта з урахуванням особистих інтересів хворого. Так само лікар діє, коли пацієнт перебуває у непритомному стані. Отже, як бачимо, лікар все ж таки зобов’язаний проінформувати членів сім’ї пацієнта про стан його здоров’я. Однак, на практиці у нас це відбувається не завжди.

Отже, враховуючи все вищезазначене, можна з упевненістю стверджувати, що чинне законодавство в галузі охорони здоров’я на сьогоднішні позбавлене механізмів застосування прав пацієнтів та не в повній мірі їх захищає. Тому хворі люди все ж таки залишаються найбільш незахищеною частиною населення.
Потрібно зазначити, що спроби подолати цю проблему мали місце ще в 2003 році. Зараз же у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України "Про захист прав пацієнтів" № 1132 від 06.12.2007 року, який визначатиме механізм захисту прав пацієнтів, а також гарантії забезпечення цих прав, виходячи з принципів цінності життя людини, безпеки, тісного взаємозв'язку фізичного і духовного здоров’я.
Проте, щоби досягти успіху в цій царині, не допускати виникнення колізій у законодавстві, законотворцям все ж необхідно створити єдиний кодифікований нормативний акт, який би регулював весь комплекс відносин, пов’язаних з охороною здоров'я, та запровадити у навчальних закладах нову самостійну галузь права – медичне право. Знання цього права необхідне всім громадянам, оскільки кожен рано чи пізно може стати пацієнтом лікаря. Знаючи ж свої права та обов’язки у цій сфері, люди відчуватимуть себе більш захищеними.
Микола Бовда, начальник обласного Центру
інформаційно-аналітичних технологій
та пропаганди здорового способу життя

Комментарии

Топ-новости

З’єднає Шерстянку з Бобровицею: у Чернігові запрацює новий тролейбусний маршрут

У Чернігові запрацює новий тролейбусний маршрут №1 «Діагностичний центр – мікрорайон «Шерстянка» (через вул. П’ятницьку, Тероборони, просп. Перемоги)».   Таке рішення ухвалили на засіданні виконкому Чернігівської міської ради 24 квітня.   Про це повідомив в.о. міського голови Олександр Ломако у своєму каналі в Telegram.   «Він з‘єднає Шерстянку, яка до цього ніколи не мала тролейбусного сполучення, через Подусівку

Последние новости

Все новости

26 апреля 2024

12:22

Великодній кошик 2024 вдарить по кишені: експерти порахували, скільки витратять українці

11:20

У Бобровицькій лікарні діятиме бактеріологічна лабораторія

10:17

«Шайтан-машина»: фермер із Сосниччини привіз у Корюківку пристрій, що нарізає стрічки для маскувальних сіток

10:00

Межкомнатная дверь в Харькове от Terminus подойдет для любого интерьера

09:20

Безпечний Великдень: на Чернігівщині рятувальники перевіряють дотримання пожежної безпеки в храмах

25 апреля 2024

17:30

У Чернігові чоловік вдарив ножем знайомого у живіт: травмований у лікарні

16:22

Рух транспорту вулицею Любецькою у Чернігові планують відкрити наприкінці травня

16:00

Офтальмологічне обстеження зору та його вплив на здоров’я очей

15:15

Лікарні Чернігівщини та Сумщини отримали медичні вантажі — гуманітарну місію очолив Валерій Дубіль

15:00

Пародонтолог в Киеве: эффективное лечение десен для здоровья вашей улыбки

14:20

З’єднає Шерстянку з Бобровицею: у Чернігові запрацює новий тролейбусний маршрут

13:33

На Чернігівщині рятувальники отримали два пожежні автомобілі від благодійників

12:22

У Чернігові триває підготовка до поминальних днів на кладовищах

11:20

Безоплатне протезування в Україні: куди звертатись та які документи потрібні

10:17

Ракетний удар по Чернігову: з 28 пошкоджених будинків, з одного двоповерхового, відселили мешканців

09:25

Мобільні медичні бригади відвідали Стольне та Варву на Чернігівщині

24 апреля 2024

17:17

Грант на відновлення може отримати бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня по Чернігову

16:16

У Чернігові та області 25 квітня очікується туман

15:17

На Чернігівщині піротехніки вилучили 17 вибухонебезпечних предметів

14:25

На зупинках громадського транспорту у Чернігові з'являться термінали для придбання та поповнення транспортних карток

13:30

Нецензурно лаявся, принижував та ображав: на Чернігівщині повідомили про підозру чоловіку, який знущався зі своєї матері

12:22

Додали 60 світлин: на Алеї Героїв у Чернігові оновили фотовиставку, присвячену загиблим захисникам. ФОТО

11:15

60 вибухів за добу: росіяни з різних видів зброї атакували прикордоння Чернігівщини

10:18

Обороняв Чернігівщину: президент вручив нагороду Героя України батьку загиблого воїна

09:25

На Чернігівщині патрульні «спіймали» водія, який перевозив 100 літрів спирту

Смотреть больше новостей

Видеосюжеты

Все видео
 Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го
22 апреля 2024

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 апреля 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 апреля 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 марта 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 марта 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 февраля 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 февраля 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 января 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 января 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної мобілізації
12 января 2024

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу. ВІДЕО
7 декабря 2023

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу.

«День у Медійній Студії «MICS 4U»
3 августа 2023

«День у Медійній Студії «MICS

Смотреть больше видеорепортажей