Рус Укр
Четверг, апрель 18, 2024 Редакция Реклама

Прощання з 2000-ми і 2010-м

Прощання з 2000-ми і 2010-м
31 декабря 2010 1486
Сьогодні останній день не лише року, а й десятиліття — першого десятиліття ХХІ століття і ІІІ тисячоліття. До речі, “нульові ” роки не є першим роком нового десятиліття, а завершують старе.
Тому помилкою було, коли 11 років тому, зустрічаючи 2000-й рік, називали це зустріччю нового століття й тисячоліття. Так само й зараз просто завершуються “нульові”, тобто 2000-і роки. І час би бодай коротко глянути на їх ретроспективу.
Але от проблема. Вчорашні й сьогоднішні газети подають чомусь лише ретроспективу року, а не десятиліття. Нічого не знайшов я і у всезнаючому Інтернеті, може, хтось підкаже якісь сайти. Окрім Вікіпедії, де теж все це скупо та й не варто покладатися на її достовірність. Невже нам самим не цікава наша ж історія — планети, країни, міста? А немарно ж кажуть: “Історія — найкращий вчитель”. Правда, є й інший афоризм , іронічний: “Історія вчить тому, що нічому не вчить”. Але це не підтвердження, що не треба вчитися, а лише констатація нашого невміння пам’ятати і вчитися.
 Отож, за браком джерел у медіа залишається лише скласти бодай якусь ретроспективу по пам`яті. Звичайно ж, вона буде неповною, і запрошую читачів її доповнити. Звичайно ж, вона буде суб`єктивною. Навіть якщо писати коротко, суто інформативно, не вдаючись в оцінки, судження. Все одно, у читача виникне до автора резонне запитання: чому сказано, згадано саме про таке-то і оминув ось таке? Правильне запитання. І відповідь очевидна: кожен запам`ятовує те, що хоче зберегти його пам'ять.
 Ще деякі моменти, що викличуть дискусію. Перше: відбір подій може видатися мало оптимістичним. Друге: відбір надто політизований. І ще одна заувага: як швидко летить час. Згадав, було, про Георгія Гонгадзе, одну з тих “фішок”, за якою, на жаль, ідентифікують Україну у світі. А потім пригадав, що це було в попередньому десятилітті, століття і тисячолітті, у 2000-у, а наче ж зовсім недавно. То ж почнімо з року наступного.
 2001-й рік.  Масове розгортання політичної акції “Україна — без Кучми”.
 26 квітня, якраз на 15-у річницю Чорнобиля, парламент відправляє у відставку прем’єр-міністра України Віктора Ющенка. Він публічно обіцяє “повернутися”, і вже за рік повертається на політичний Олімп — поки що главою виборчого Блоку “Наша Україна”, який здобув найбільше мандатів на нових виборах у парламент.
 Червень. Перший в історії України візит глави католицької церкви, глави Ватикану — Папи Римського. Іван Павло ІІ, перший Папа Римський — поляк, взагалі перший з них слов'янин, відвідав Львів і Київ, провів багатотисячні богослужіння під відкритим небом.
 11 вересня. Гігантський терористичний акт у самому серці США. У світовій столиці Нью-Йорку смертники скерували два пасажирські літаки з сотнями пасажирів прямо у два 102-поверхові хмарочоси-близнюки Світового торгового центру. Ще один літак було “скинуто” на Пентагон в столиці країни.
 2002 рік.  Парламентські вибори в Україні. Найбільша демократична фракція “Наша Україна” Віктора Ющенка. Але сформовано аморфну більшість прокучмістського плану “За єдину Україну” (“За єду”) на чолі з Литвином. Втім, все це не мало великого значення. Адже за Конституцією 1996 року Україна була президентсько-парламентською республікою з домінуванням президента.
 17-й чемпіонат світу з футболу вперше пройшов в Азії і вперше у двох країнах —Японії та Південній Кореї. Перемогла Бразилія, і це був її 5-й чемпіонський титул.
 2003 рік.  Осінь. Предтеча Помаранчевої революції в Україні — вибори і революція троянд в Грузії. Президентом обирається лідер опозиції Михаїл Саакашвілі, друг і кум Ющенка. Свого часу вчився і в Україні, і на Заході.
 2004 рік.  Олімпійські ігри у столиці Греції місті Афіни. Україна виступила непогано. Пловчиха Яна Клочкова повторила успіх Сіднея і відтак стала 4-кратною олімпійською чемпіонкою!
 Президентські вибори в США і Росії. В обох країнах знову перемогли, переобрані діючі президенти — Джордж Буш та Володимир Путін.
 Президентські вибори в Україні. Віктор Ющенко і Віктор Янукович — переможці першого туру і учасники другого. Центрвиборчком проголошує перемогу в другому турі Януковича. Ющенко оскаржує в суді цей вердикт і оголошує загальнонаціональну акцію протесту за скасування результатів другого туру. Знаменита Помаранчева революція. Починаючи з 22 листопада — кількатижневе блокування сотнями тисяч протестантів центру столиці, акції протесту в регіонах. Нарешті Верховний суд скасовує результати другого туру. Повторне голосування, перемога Віктора Ющенка.
 2005 рік.  Січень. Інавгурація Ющенка. Він призначає в.о. прем’єра Юлію Тимошенко. Потім вона ж призначається прем’єром.
 5 вересня. Юлія Тимошенко починає політичне протиборство з Ющенком, публічно звинувативши його оточення в корупції, зраді ідеалів Майдану. Президент відправляє у відставку і Тимошенко, і людей зі свого оточення. Главою Уряду призначається Юрій Єхануров.
 2006 рік.  Перші після Помаранчевої революції парламентські вибори. Блоки Майдану — “Наша Україна” та БЮТ вибори програють, не набирають більшості мандатів. Для створення правлячої коаліції довелося долучати тимчасового соратника по Майдану Олександра Мороза з його фракцією Соцпартії.
 1 січня вступили в дію нові положення Конституції, внесені змінами від 8 грудня 2004 року: Україна стала парламентсько-президентською республікою. Уряд формує практично правляча коаліція парламенту. Криза в таборі Майдану. Фракція Соцпартії на чолі з Морозом переходить у нову коаліцію, сформовану вчорашньою опозицією — регіоналами та комуністами. Коаліція висуває на прем’єра Віктора Януковича. Президент Ющенко, згідно Конституції, мусив подати в парламент на затвердження саме цю кандидатуру.
 Президентські вибори в Білорусі втретє підряд виграє Олександр Лукашенко.
 18 чемпіонат світу з футболу в Німеччині. Україна вперше пробилася на мундіаль. Збірна під керівництвом Олега Блохіна на турнірі дісталася до чвертьфіналу, увійшла до вісімки кращих команд, і програла у чвертьфіналі майбутнім чемпіонам — Італії.
 2007 рік.  Гостра політична боротьба політсил Майдану (БЮТ і “Наша Україна”) які в парламенті опинилися в опозиції, та прорегіонівським урядом і парламентською коаліцією завершується тим, що вперше в нашій історії президент розпустив парламент і призначив дострокові вибори. У вересні БЮТ і “Наша Україна — Народна самооборона” перемагають на цих виборах, здобувши більшість у парламенті, правда, всього у кілька мандатів. Парламент обирає прем’єром Юлію Тимошенко.
 2008 рік.  Олімпійські ігри проводяться в Китаї, його столиці Пекіні. Вперше ж саме Китай переміг у неофіційному заліку за кількістю отриманих медалей.
 Президентські вибори в США та Росії. Діючі президенти не можуть балотуватися на третій термін. В США перемагає інша партія —Демократична, і президентом вперше обирається наполовину афроамериканець Барак Обама. В Росії президентом обирається соратник Путіна Дмитро Медвєдєв.
 2009 рік.  В січні на зміну померлому Патріарху Московському Алексію ІІ Помісний собор Російської православної церкви обирає свого нового главу. Ним обраний Митрополит Смоленський і Калінінградський Кирил, який 1 лютого був возведений в сан ХVІ Патріарха Московського і Всієї Русі. Один з перших його зарубіжних візитів був в Україну, до Києва.
 А тепер докладніше ретроспектива 2010 року.
 17 січня вибори президента України виграє Віктор Янукович — 49 відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні Другою в другому турі була Юлія Тимошенко — 45,5 відсотка. В першому турі третім фінішував Тигіпко, четвертим Яценюк, і лише п’ятим діючий президент Ющенко.
 22 січня, в останні дні своєї каденції, президент Ющенко до дня єдності Сходу й Заходу присвоїв звання Героя України Степану Бандері. Лідер ОУН став 27-м українцем, кому звання Героя було присвоєне посмертно.
 10 квітня під час заходу на посадку на військовий аеродром біля Смоленська в Росії зазнав катастрофи літак польського уряду , на борту якого перебувала політична еліта країхни. Окрім президента Лєха Качинського і його дружини, загинули також близько ста найвищих посадовців. Вони летіли на церемонію вшанування розстріляних радянською владою 70 років тому під Катинню полонених польських офіцерів.
 В середині квітня активно зафункціонував ісландський вулкан Ейяф'ятлайокютль. Стовп попелу з вулкану сягнув 13 км, а шматочки кварцу, які загрожують зупинці авіаційних двигунів, піднялися до 10 км. Через це було затримано ( потім і скасовано) тисячі авіарейсів по всій Європі.
 20 квітня сталася аварія на нафтовій платформі компанії , яка добувала нафту з океанічного шельфу Мексиканської затоки. Внаслідок вибуху нафта почала витікати прямо у глибоководні пласти. “Заткнути” свердловин вдалося тільки у серпні — за цей час в океан витекло 540 тисяч тон нафти. Це найбільше в історії океанічне забруднення.
 21 квітня президенти України і Росії — Януковуич і Медведєв підписали в Харкові угоду, за якою базування Російського Чорноморського флоту в Криму, яке завершувалося у 2017 році, було продовжене ще на 25 років, до 2042 року. В обмін Росія пообіцяла знизити для України ціну на газ. 27 квітня парламент ратифікував угоду, причому, на момент відкриття засідання в залі взагалі не було необхідного кворуму — більшості депутатів.
 Влітку відбулися дві епохальні події, пов'язані з охороною довкілля. У липні швейцарський літак Solar Impulse зробив перший 24-годинний політ. Літак забезпечується енергією винятково від своїх сонячних батарей, розташованих на крилах, і працює на чотирьох електричних двигунах. Висота його польоту становила понад 8,5 км, а швидкість сягала 120 км/г. У червні компанія Nissan оголосила остаточну ціну на екологічно чисте електроавто Nissan Leaf для американських покупців - $33 тисячі за базову комплектацію. Конкуруючий продукт – електрокар від компанії General Motors під назвою Chevrolet Volt коштує $41 тисячу. Leaf і Volt стануть першими масовими електромобілями у світі. Тим часом про свій намір запустити аналогічні моделі заявили Toyota і Chrysler.
 Відбувся ХІХ чемпіонат світу з футболу. Вперше турнір пройшов в Африці, у Південно-Африканській Республіці. Вперше чемпіонат виграла Іспанія, діючий чемпіон Європи. Отже Європа тепер має 10 чемпіонських титулів (Італія — 4, Німеччина — 3, Англія, Франція, Іспанія — по 1), Південна Америка — 9 (Бразилія —5, Аргентина і Уругвай — по 2).
 На початку жовтня чоловіча збірна України стала золотим призером 39-ї Всесвітньої шахової Олімпіади у Ханти-Мансійську, випередивши 148 інших збірних. Тепер у чоловічої збірної два олімпійських "золота" (вперше українці святкували перемогу на Олімпіаді у 2004 році в іспанській Кальвії).
 28 листопада сайт витоків WikiLeaks оприлюднив 250 тисяч депеш американських дипломатів, 100 тисяч із яких позначені “таємно” або “конфіденційно”. Засновник WikiLeaks австралієць Джуліан Ассанж . Основну інформацію йому надав сержант армії США Бредлі Меннінґ.
 19 грудня на чергових виборах президента Білорусі вчетверте переміг Олександр Лукашенко. Виборча кампанія мала жорстокий фінал: міліцейський спецназ побив і затримав сотні людей, поміж яких було 7 кандидатів у президенти.
 Наприкінці року в Україні пройшла масові затримання, арешти, порушення кримінальних справ проти лідерів опозиції — недавніх високопосадовців при попередній владі.
 На 10-ту річницю акції “Україна без Кучми” реанімовано справу про масові заворушення біля адміністрації президента.
 Організаторів “підприємницького Майдану” звинувачують у пошкодженні тротуарної плитки на головній площі столиці;
 У липня президент Янукович відзначив своє 60-річчя, Юлія Тимошенко в листопаді — 50-річчя.
 У березні 80-річчя відзначила геніальна українська поетеса Ліна Костенко. Тоді ж вийшов новим виданням її роман у віршах “Берестечко”. А щойно, на фініші року, Ліна Костенко видала свій перший прозовий твір — роман “Записки українського самашедшого”
 Лауреатом Нобелівської премії 2010 року з літератури став видатний письменник з Перу Маріо Варгас Льоса.
 В цьому році пішли з життя відомі українські митці — кінорежисер Юрія Іллєнко, актор Лесь Сердюк, співак Микола Мозговий. Серед тих, хто полишив світ цього року, також відомий політик Віктор Чорномирдін.
 Ось бодай короткий ретропогляд на минулий рік і десятиліття. Його можна і варто доповнювати, аналізувати. Але не забувати. Що було — те було.

Комментарии

Топ-новости

У Чернігові завершили пошуково-рятувальну операцію після ракетного удару 17 квітня

У Чернігові завершили пошуково-рятувальну операцію після ракетного удару по місту 17 квітня.   Про це повідомив начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.   За його словами, наразі відомо 18 загиблих, 78 поранених, серед них четверо дітей. На стаціонарному лікуванні перебувають 37 людей.   «Уся необхідна допомога надається у місцевих закладах охорони здоров’я, необхідними ліками забезпечені», — пише Чаус.   ЧИТАЙТЕ

Последние новости

Все новости

18 апреля 2024

11:11

У Чернігові завершили пошуково-рятувальну операцію після ракетного удару 17 квітня

10:17

За один день врятував 14 людей: воїн з Чернігівщини отримав нагрудний знак «За збережене життя»

09:25

У Новгороді-Сіверському встановили меморіальну дошку на честь загиблого захисника та депутата міськради

17 апреля 2024

20:50

Ракетний удар по Чернігову: 17 загиблих, 78 людей звернулись до лікарень, з них – понад 40 госпіталізовано

15:20

Центральний корпус «Чернігівської політехніки» пошкоджений внаслідок ракетного удару. ФОТО

14:07

У Чернігові розгорнули пункти незламності та пункти надання психологічної допомоги

13:23

У Чернігові вже 14 загиблих та 61 травмований. Пошкоджено – 16 будинків

13:00

Була вдома на лікарняному: у Чернігові загинула 25-річна поліцейська під час ракетного удару

12:37

Наслідки ракетного удару по Чернігову: 50 потерпілих, з яких троє дітей, та 11 загиблих. ФОТО

11:17

На Чернігівщині зник підліток

10:54

Вже 8 загиблих та 18 постраждалих внаслідок ракетних ударів по Чернігову

09:52

Ракетний удар по Чернігову: є загиблі та поранені

16 апреля 2024

17:30

Власник сам віддав ключі: у Чернігові двоє невідомих викрали автівку у пенсіонера

16:22

У Прилуках вогонь забрав життя літньої жінки

15:25

У Ніжині з нагоди 106-ї річниці заснування Товариства Червоного Хреста України висадили магнолії. ФОТО

14:21

У Чернігові стартував ремонт школи №13: коли планують його закінчити. ФОТО

13:31

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»

12:22

На Чернігівщині провели найбільший в Україні контрольований відпал лісової підстилки

11:19

У Козелецькій громаді тимчасово призупинили проведення щонедільного ярмарку

10:17

Ще 150 мільйонів гривень спрямують на ремонт та будівництво укриттів у школах Чернігівщини

09:20

У Чернігові скликається позачергова сесія міськради

15 апреля 2024

17:17

Викрили чернігівця – учасника схеми, який за хабарі сприяв у визнанні ухилянтів непридатними до військової служби

16:20

На Чернігівщині попрощалися з Максимом Андросенком, який загинув під час обстрілу, коли віз продукти

15:15

У Чернігові на Льотній зупинили нетверезого водія

14:22

На Чернігівщині тривають пошуки потопельника

Смотреть больше новостей

Видеосюжеты

Все видео
Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 апреля 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 апреля 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 марта 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 марта 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 февраля 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 февраля 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 января 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 января 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної мобілізації
12 января 2024

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу. ВІДЕО
7 декабря 2023

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу.

«День у Медійній Студії «MICS 4U»
3 августа 2023

«День у Медійній Студії «MICS

Завод у Шестовиці: чи не залишиться Киїнська ТГ без інвестицій і в кого на голові шапка горить
19 июля 2023

Завод у Шестовиці: чи не залишиться Киїнська ТГ без інвестицій і в кого на голові шапка

Смотреть больше видеорепортажей