Рус Укр
Пятница, апрель 26, 2024 Редакция Реклама

Cрібну шату, замовлену Мазепою для чудотворної ікони – вперше побачили в Україні

Cрібну шату, замовлену Мазепою для чудотворної ікони – вперше побачили в Україні
20 декабря 2010 2915
Минулої середи в столичному «Мистецькому арсеналі» було багато колекціонерів, шанувальників мистецтва і працівників охоронних структур. Головними цінностями Третього Великого Антикварного Салону, який проходить із 16 до 26 грудня, стали шедеври сакрального мистецтва України з колекцій вітчизняних музеїв.
В тому числі вперше в Україні тут представлена срібна шата кіота ікони Троїцько–Іллінської Божої Матері з Чернігова, повідомляє газета «Україна молода».
Срібну шату кіота ікони Троїцько–Іллінської Божої Матері з Чернігівського обласного істричного музею імені В. Тарновського відреставрували лише через 80 років після передачі в музей і вперше показали в Українському музеї у Нью–Йорку.
А, наприклад, ікону–ставротеку Війська Запорозького Низового з Покровської Січової церкви, яка за оздобленням коштовностями може позмагатися з ризницею Києво–Печерської лаври, і за переказами, містить частинку дерева, на якому розіп’яли Христа, перевозили з Нікополя до Києва у броньованому автомобілі у супроводі автоматників. Транспортування ікони у столицю контролював особисто «губернатор» Дніпропетровської області Олександр Вілкул.
В «сакральній» частині Салону зустрілися поліхромні дерев’яні розп’яття з Національної картинної галереї Львова, притаманні тільки греко–католицькій церкві, і православні ікони з Андріївської церкви, Патерик Печерський, і можна тільки здогадуватися, яких організаційних зусиль коштувало зібрати ці культові мистецькі речі в одному місці. Все візантійське багатство, весь драматичний канон католицизму в цих намолених шедеврах.
Утім, 20 приватних галерей, що взяли участь у Салоні, інколи представляли не менш цінні речі музейного рівня: ікони XVII-XVIII століття - і українські, і московської школи, стародруки. Галеристи представили також антикварні меблі, декоративно–вжиткове мистецтво — починаючи від письмового приладдя з оніксу з двома кришталевими каламарями за понад 3000 доларів, закінчуючи весільним ліжком китайського походження (різьблення по дереву, перламутр) чи громіздкими, але благородного дизайну касовими апаратами.
Але більшість предметів, виставлених на розсуд любителів старовини, датується другою половиною 19 ст., і різними періодами 20–го. Аляповаті канделябри, солодкі амури, фарфорові статуетки — шедеврів серед них небагато, тільки шлейф часу й індивідуальні історії, пережиті за 50—100 років, надають цьому вінтажному міщанству флер ностальгії за «красивим минулим».
Цікавими з мистецької точки зору є великі, представницькі зібрання акварелей iз зображенням сакральної архітектури України і Росії художника й архітектора Юрія Химича, київські «фотографічні» пейзажі 1940—50–х років блискучого сценографа Олександра Хвостенка–Хвостова та роботи майстра київського ліричного пейзажу Сергія Шишка.
Про №1 у «топ–10 сенсаційних відкриттів Великого антикварного салону–2010» (цитата з прес–релізу) «УМ» розповіла головний зберігач Чернігівського обласного історичного музею ім.Тарновського Ганна Арендар:
— У 1658 році в Іллінському монастирі в Чернігові чернець Григорій Дубенський написав ікону Божої Матері, через чотири роки, у 1662 році вона стала чудотворною — впродовж восьми днів жителі бачили, як з очей Божої Матері текли сльози. У 1695 році в Чернігові неподалік Іллінської церкви будується величний мурований Троїцький собор, який став частиною стародавнього Іллінського монастиря. Іллінська церква, де була чудотворна ікона, не могла вміщувати ту кількість людей, які приходили поклонитися образу, і було вирішено перенести ікону з Іллінської церкви до Троїцького собору: з того часу вона почала називатися Чудотворна ікона Троїцько–Іллінської Божої Матері. У цей період гетьман Мазепа замовив шату для чудотворної ікони, про яку він писав до князя Василя Голіцина: я прагну побувати в Чернігові, щоб поклонитися світлому образу Іллінської Божої Матері. Крім того, він дав 10000 золотих на побудову Троїцького храму. Між іншим, у цьому храмі є зображення святого Іоанна Предтечі, яке деякі дослідники вважають написаним з Івана Мазепи. Ми вважаємо, що цю шату зробили золотарі київського золотарського осередку, причому, мабуть, дуже швидко. Так і реставратори, які працювали з шатою, торкалися своїми руками, бачили деякі недоліки, вважають, що цю шату робив не один майстер — відчуваються різні почерки. Якщо так, як ми вважаємо, там зображено літній табір гетьмана Мазепи, а він був побудований у 1694 році, то, швидше за все, шату робили не більше року, а то й скоріше.
На жаль, ікона зникла в роки громадянської війни, найвiрогiднiше, її сховали віруючі люди. Шата була на території монастиря, а в 1929 році Троїцький собор став заповідником, монахи пішли, і було вирішено перевезти шату до історичного музею — так було надійніше. Шату розібрали — вона складається з 18 пластинок, зняли з дерев’яного кіоту — він не зберігся, а срібні пластинки зберігалися в нашому музеї. До цього року шата не експонувалася, бо потрібні були великі кошти для реставрації, ці гроші дали благодійники з Києва( фонд Богдана Губського. — Авт.) і шату реставрували в Національному реставраційному центрі в Києві.
Довідка «УМ»
Великі проекти — Скульптурний салон, фестиваль Fine Art Ukraine, Арт–Київ Contemporary, Антикварний салон, які директор «Мистецького арсеналу» Наталя Заболотна започаткувала, будучи директором Українського дому, вона перенесла на «нове місце роботи». У планах «Арсеналу» на 2011 рік — Міжнародний мистецький проект «Космічна Одіссея–2011», присвячений 50–річчю польоту людини в космос, і художній проект «Незалежні», присвячений 20–річчю Незалежності України.

Комментарии

Топ-новости

З’єднає Шерстянку з Бобровицею: у Чернігові запрацює новий тролейбусний маршрут

У Чернігові запрацює новий тролейбусний маршрут №1 «Діагностичний центр – мікрорайон «Шерстянка» (через вул. П’ятницьку, Тероборони, просп. Перемоги)».   Таке рішення ухвалили на засіданні виконкому Чернігівської міської ради 24 квітня.   Про це повідомив в.о. міського голови Олександр Ломако у своєму каналі в Telegram.   «Він з‘єднає Шерстянку, яка до цього ніколи не мала тролейбусного сполучення, через Подусівку

Последние новости

Все новости

25 апреля 2024

17:30

У Чернігові чоловік вдарив ножем знайомого у живіт: травмований у лікарні

16:22

Рух транспорту вулицею Любецькою у Чернігові планують відкрити наприкінці травня

15:15

Лікарні Чернігівщини та Сумщини отримали медичні вантажі — гуманітарну місію очолив Валерій Дубіль

14:20

З’єднає Шерстянку з Бобровицею: у Чернігові запрацює новий тролейбусний маршрут

13:33

На Чернігівщині рятувальники отримали два пожежні автомобілі від благодійників

12:22

У Чернігові триває підготовка до поминальних днів на кладовищах

11:20

Безоплатне протезування в Україні: куди звертатись та які документи потрібні

10:17

Ракетний удар по Чернігову: з 28 пошкоджених будинків, з одного двоповерхового, відселили мешканців

09:25

Мобільні медичні бригади відвідали Стольне та Варву на Чернігівщині

24 апреля 2024

17:17

Грант на відновлення може отримати бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня по Чернігову

16:16

У Чернігові та області 25 квітня очікується туман

15:17

На Чернігівщині піротехніки вилучили 17 вибухонебезпечних предметів

14:25

На зупинках громадського транспорту у Чернігові з'являться термінали для придбання та поповнення транспортних карток

13:30

Нецензурно лаявся, принижував та ображав: на Чернігівщині повідомили про підозру чоловіку, який знущався зі своєї матері

12:22

Додали 60 світлин: на Алеї Героїв у Чернігові оновили фотовиставку, присвячену загиблим захисникам. ФОТО

11:15

60 вибухів за добу: росіяни з різних видів зброї атакували прикордоння Чернігівщини

10:18

Обороняв Чернігівщину: президент вручив нагороду Героя України батьку загиблого воїна

09:25

На Чернігівщині патрульні «спіймали» водія, який перевозив 100 літрів спирту

23 апреля 2024

17:15

Вибір надійних вхідних дверей: Обираємо зламостійкі двері правильно!

16:18

На Чернігівщині у 9 громадах запрацювали поліцейські станції. ФОТО

16:00

Ендоскопічні операції в загальній хірургії

15:15

У Чернігові поряд із зупинками громадського транспорту встановлять 10 модульних укриттів з автоматичними замками

14:45

Як відновити емоційний зв'язок у стосунках

14:22

Випиляли кленів на 100 тисяч гривень: на Чернігівщині повідомили про підозру «чорним лісорубам»

13:35

Планшеты 10 дюймов: iPad или Samsung лучше купить для учебы

Смотреть больше новостей

Видеосюжеты

Все видео
 Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го
22 апреля 2024

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 апреля 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 апреля 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 марта 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 марта 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 февраля 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 февраля 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 января 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 января 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної мобілізації
12 января 2024

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу. ВІДЕО
7 декабря 2023

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу.

«День у Медійній Студії «MICS 4U»
3 августа 2023

«День у Медійній Студії «MICS

Смотреть больше видеорепортажей