Рус Укр
Вівторок, Квітень 23, 2024 Редакція Реклама

Державна допомога чорнобильцям більше схожа на державну подачку

Державна допомога чорнобильцям більше схожа на державну подачку
24 Січня 2011 1307
Такого висновку дійшли учасники засідання Чернігівського прес-клуб реформ, під час якого розглядалося питання надання пільг чорнобильцям.
Згідно з Законом України „Про соціальний статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в нашій державі діють понад 100 видів пільг для чорнобильців.
Чи всі категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС користуються цими пільгами, чи вчасно вони отримують державну допомогу, які види пільг себе не виправдали – про це йшлося під час засідання прес-клубу.
За даними головного управління праці та соціального захисту населення, на 1 січня 2011 року на Чернігівщині проживають 88 тисяч чоловік, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. З них 4,8 тисяч - інваліди, котрі мають статус постраждалих, та 16,7 тисяч – діти-чорнобильці. Відповідно до чорнобильського законодавства, є чотири категорії чорнобильців, для яких передбачені пільги. Законом передбачені і доплати громадянам, які працюють та проживають на забруднених територіях, компенсації за шкоду здоров’я тим, хто через аварію став інвалідом, а також учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС та сім’ям за втрату годувальників.
В Чернігівській області в 2010 році на соціальний захист постраждалих громадян за сімома програмами, що їх виконує головне управління праці та соціального захисту населення, з державного бюджету було виділено 48,7 млн. грн. Це на 4,5 млн. грн. більше, ніж у 2009 році. Ці кошти використані повністю. Щодо путівок, то минулого року Міністерство праці та соціальної політики України для оздоровлення постраждалих Чернігівської області виділило 3774 путівки. З них 2235 - дитячі, 71 - для дорослого з дитиною та 1468 - для чорнобильців, старших за 18 років. Всі путівки розподілені районними та міськими управліннями пропорційно поданих заяв та напрямків захворювання. Оздоровлення проводилося у санаторіях західної, центральної, південної України та в Криму.
Але ці державні виплати насправді є лише невеликою частиною того, що передбачено державними пільгами чорнобильцям. Як повідомив заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення Іван Богуш, компенсація громадянам, які проживають на забруднених територіях, згідно чорнобильського законодавства має бути 50% від мінімальної заробітної платні щомісяця (це приблизно 400 грн.). Насправді люди отримують лише 2 грн. 60 коп. Щодо путівок: хоча їх і було виділено для Чернігівщини майже чотири тисячі, бажаючих оздоровитися згідно з поданими заявами було в рази більше - майже 11 тисяч чоловік. І таких прикладів можна навести багато – це і право чорнобильців на безкоштовні ліки, для отримання яких треба займати черги за день до їх надходження до аптек і яких не вистачає; це і право не безкоштовний автомобіль, котрий протягом останніх років був виділений лише одному чорнобильцю.
Анатолій Лігун – голова Чернігівської обласної організації Союзу Чорнобиль України обурений таким ставленням держави до чорнобильців. Він розповів, що в перші роки незалежності України держава компенсувала до 56% коштів за чорнобильськими пільгами. Тепер лише 12%. “Головна проблема полягає в тому, що за останні 5 років український уряд так і не виділив коштів для підвищення пенсій чорнобильцям, - сказав Анатолій Михайлович. - Розмір їх пенсій становить від 900 до 1200 гривень. І це при тому, що мінімум двічі на рік чорнобильцю треба лягти в лікарню. А лікування зараз дуже дороге!” Для того, щоб повернути собі законні пільги, громадяни почали масово звертатися до суду. І хоча суд приймає рішення на користь позивачів, коштів для повної виплати за пільгами не вистачає.
Питання ефективності державних програм для чорнобильців досліджувала громадська організація “Центр розвитку громади” зі Славутича. За підтримки Міжнародного фонду “Відродження” Центр провів громадську експертизу* ефективності виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Про те, як проходила ця експертиза та якими є її результати, розповіла керівник проекту Валентина Дарнопих.
Пані Дарнопих повідомила, що в Славутичі 85% жителів міста мають різні пільги згідно з Законом „Про соціальний статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Так із 25 тисяч жителів міста близько 21 тисячі відносяться до різних категорій чорнобильців. Чорнобильський статус мають і 8 тисяч дітей, які живуть в Славутичі. Із закриттям енергоблоків Чорнобильської АЕС цей закон мав би полегшити життя жителям Славутича та зменшити соціальну напругу в місті. Але цього не відбувається. На аналіз та з’ясування причин і була спрямована громадська експертиза, що її проводив славутичський Центр розвитку громади.
Під час проведення експертизи представники організації збирали та аналізували інформацію про роботу управління праці та соцзахисту Славутичської міської ради, проводили опитування та інтерв’ю з чорнобильцями (було опитано 200 чорнобильців). Так з’ясувалося, що половина опитаних постраждалих не знають про пільги, передбачені законом (45,5% опитаних). Щодо джерел інформування про Чорнобильське законодавство, то майже 58% опитаних дізнаються про зміни від друзів та колег, 22% - з газети “Теледень-Славутич”, по 10 % - з Інтернету та дошки оголошень, 9% - з телебачення, а 4% - з чорнобильського відділу управління праці та соцзахисту.
Щодо найбільш важливих пільг, то для 37% є важливими пільги на 50% оплату житлово-комунальних послуг. Для кожного п’ятого чорнобильця є важливим безкоштовне отримання ліків, а для 17% навайжливішою пільгою є безкоштовні путівки. 16,5% опитаних вважають для себе потрібними отримання безкоштовних продуктів.
Результатом проведення громадської експертизи є експертні пропозиції, що їх розробив Центр розвитку громади. Згідно з правил проведення громадської експертизи, вони мають бути оприлюднені на сайті Секретаріату Президента та враховані Управлінням у своїй подальшій роботі. Серед пропозицій – внесення змін до чорнобильського законодавства, підвищення ефективності роботи управління праці та соціального захисту, відкритість та прозорість його роботи, а також краще інформування чорнобильців про пільги та законодавчі зміни. Валентина Дарнопих зазначила, що Центр розвитку громади добиватиметься реалізації цих змін.
Валентин Купний – радник Славутичського міського голови, чорнобилець-ліквідатор вважає, що зараз в державі назріла необхідність передивитися пільги постраждалим від аварії на ЧАЕС. Він переконаний, що можна відмовитись від другорядних пільг для того, щоб повністю “працювали” основні пільги, такі як безкоштовні ліки, продукти харчування, оздоровлення чорнобильців.
Учасники засідання дійшли висновку, що можливо до 25 річниці аварії на ЧАЕС держава все ж таки зверне увагу на проблеми чорнобильців та докладе зусиль для їх вирішення. Поки що державну допомогу можна назвати хіба що державною подачкою...
* - Громадська експертиза діяльності органів виконавчої влади (далі - громадська експертиза) є складовою механізму демократичного управління державою, який передбачає проведення інститутами громадянського суспільства оцінки діяльності органів виконавчої влади, ефективності прийняття і виконання такими органами рішень, підготовку пропозицій щодо розв'язання суспільно значущих проблем для їх врахування органами виконавчої влади у своїй роботі.
Порядок сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 5 листопада 2008 р. N 976.

Коментарі

Топ-новини

241 вибух за тиждень: Чаус про обстановку на прикордонні та ракетний удар по Чернігову

За тиждень росіяни 50 разів обстріляли 25 населених пунктів. Зафіксовано 241 вибух.   Про це повідомив начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус у своєму каналі в Telegram.   ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ЧЕРНІГОВІ ВІДКРИЛИ ЄДИНИЙ ЦЕНТР ДОПОМОГИ ПОСТРАЖДАЛИМ ВНАСЛІДОК РАКЕТНОЇ АТАКИ 17 КВІТНЯ   «Внаслідок ракетного обстрілу Чернігова загинуло 18 людей, 89 зазнали поранень. Пошкоджено 24 будинки. У Новгород-Сіверському районі пошкоджено будинки, комунікації,

Останні новини

Всі новини

23 Квітня 2024

11:20

Ветеран з Чернігова відкриває автомийку

10:17

Програму додаткової грошової допомоги для пенсіонерів продовжено ще на 3 місяці

09:25

Воїна з Чернігівщини нагородили почесним нагрудним знаком «Золотий хрест»

22 Квітня 2024

17:17

Чернігівка виборола золоту медаль серед дівчат в турнірі з шахів на Чемпіонаті України

16:18

Родині з Новоселівки американці подарували модульний будинок

15:30

На Чернігівщині п’яний водій на позашляховику пропонував патрульним 10 тисяч гривень хабаря

14:17

Дві доби не було зв’язку: у Чернігові патрульні допомогли чоловіку, у якого ймовірно був інсульт

13:33

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го

12:19

Житлову субсидію на неопалювальний період призначать автоматично, але не всім: кому треба звернутися до ПФУ

11:18

У Чернігові водійка на легковику збила мотоцикліста

10:29

241 вибух за тиждень: Чаус про обстановку на прикордонні та ракетний удар по Чернігову

09:30

Юлія Тимошенко та Валерій Дубіль з командою передали цінне обладнання прилучанам, бійцям 119 бригади

19 Квітня 2024

16:16

Майже 12 мільйонів гривень на пільгові кредити у села: як на Чернігівщині втілюється Обласна програма «Власний дім»

15:18

Ще 10 людей перебувають у важкому стані після ракетного удару по Чернігову 17 квітня

14:20

На Чернігівщині через негоду без електрики понад 3 тисячі абонентів

13:33

По Чернігову та області вночі очікуються заморозки

12:22

На Чернігівщині, під час нересту, браконьєри завдали збитків рибному господарству на понад 64 тисячі гривень

11:18

Важкопоранений військовий Віталій Шумей, за яким весь час доглядає батько, заговорив

10:19

«єВідновлення»: на Чернігівщині сформували майже 300 сертифікатів на придбання житла замість знищеного

09:25

На Новгород-Сіверщині відкрили меморіальну дошку на честь полеглого воїна

18 Квітня 2024

17:25

У Чернігові відкрили єдиний центр допомоги постраждалим внаслідок ракетної атаки 17 квітня

17:00

Переваги та різновиди точкових світильників

16:16

Встигла доїхати до Полтавської області: поліцейські розшукали та повернули додому 16-річну дівчину з Семенівщини

16:00

Как реагировать на отказы при поиске работы: стратегии и советы по поддержанию уверенности

15:17

Шістьом громадам Чернігівщини передали спецтехніку для розчищення завалів та переробки відходів руйнувань

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
 Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го
22 Квітня 2024

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 Квітня 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 Квітня 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 Березня 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 Березня 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 Лютого 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 Лютого 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 Січня 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 Січня 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної мобілізації
12 Січня 2024

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу. ВІДЕО
7 Грудня 2023

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу.

«День у Медійній Студії «MICS 4U»
3 Серпня 2023

«День у Медійній Студії «MICS

Дивитися більше відео