Рус Укр
Субота, Квітень 20, 2024 Редакція Реклама

Актуальні питання трудового законодавства: Вивільнення та зміни умов праці

Актуальні питання трудового законодавства: Вивільнення та зміни умов праці
21 Грудня 2010 5262
Останнім часом до Територіальної державної інспекції праці дуже часто звертаються працівники підприємств, організацій, установ щодо роз’яснення юридичних аспектів, які стосуються вивільнення та зміни істотних умов праці працівників, що свідчить про неабияку актуальність даної теми.
Зважаючи на це, основні питання пов’язані з вивільнення та зміною істотних умов праці працівників коротко викладені в даній статті.
У зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допус­кається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму робо­ти, встановлення або скасування неповного робочого часу, сумі­щення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших — працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці. (Стаття 32 ч.3 КЗпП України)
Якщо колишні істотні умови праці не можуть бути збережені, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудо­вий договір припиняється за пунктом 6 статті 36 цього Кодексу.
 Проведення власником заходів щодо зміни організації вироб­ництва і праці — це виключне повноваження власника. Водночас такі зміни не повинні означати примусу до праці. Така проблема вирішується ч.3 ст. 32 КЗпП шляхом покладення на власника обов'язку попередити працівника за два місяці про май­бутні зміни в організації виробництва і праці, а також про зміни істотних умов його праці, що виникають внаслідок змін в організації виробництва і праці.
Працівник може цю пропозицію прийняти і продовжувати роботу при змінених істотних умовах праці, а може відмовитися від продовження роботи. В останньому випадку працівник підлягає звільненню згідно п. 6 ст. 36 КЗпП.
Термін „зміни в організації вироб­ництва і праці" використовується не тільки в частині третій ст. 32 КЗпП, а й у ст. 40 п.1 КЗпП, причому в даній статі він використовується в значно ширшому розумінні.
Так, пунктом 1 ст.40 КЗпП передбачена можливість розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у випадку зміни в організації виробництва і праці. Під змінами в організації виробництва і праці в п.1 ст.40 КЗпП, зокрема, мають на увазі: ліквідацію, реорганізацію або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності та штату працівників.
Одним з окремих випадків зміни в організації виробництва і праці пункт 1 ст. 40 КЗпП безумовно, визнає, скорочення штату або чисельності працівників хоча б на одну штатну одиницю.
З урахуванням цього, можна визнати на­явність змін в організації виробництва і праці, наприклад, у такому випадку: власник приймає рішення про запровадження змін в орган­ізацію виробництва і праці, які полягають у тому, що одну штатну одиницю він скасовує (скорочує), а роботу за цією посадою він доручає двом іншим працівникам у порядку суміщення посад. Ці останні зобов'язані підкорятися розпорядженню власника, якщо додержаний порядок змін умов праці.
 Не рекомендується власникам діяти таким чином, ос­кільки немає ніякої впевненості у тому, що суд неодмінно погодить­ся з викладеним тут широким розумінням змін в організації вироб­ництва і праці. Таке тлумачення змін в організації виробництва і праці, можна припустити, відповідає справжньому змісту закону.
У разі, якщо у зв”язку із змінами в організації виробництва і праці скорочується чисельність або штат працівників (скорочується посада) звільнення працівників провадиться за пунктом 1 статті 40 КЗпП України. Ввідповідно до п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 „Про практику розгляду судами трудових спорів” суди, розглядаючи трудові спори пов’язані із звільненням за п.1 ст.40 КЗпП зобов’язані з’ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення, (тобто, чи дотримано порядок вивільнення працівників, передбачений ст. 49-2 КЗпП України).
При змінах в організації виробництва і праці власник повинен додержуватися порядку, який передбачає наявність документів, якими чітко фіксуються певні дії (накази, попередження працівника, письмові заяви та ін.)
Нормативні акти не встанов­люють форми повідомлення власником про майбутні зміни істот­них умов праці і форми згоди працівника на продовження роботи після зміни істотних умов праці (відмови від продовження роботи). Оскільки повідомлення про зміну істотних умов праці, згода на про­довження роботи (відмова від цього) тягнуть виникнення прав і обо­в'язків сторін трудових правовідносин, такі факти рекоменду­ються оформляти письмово з посвідченням відповідних документів підписами сторін трудового договору.
Попередження це пропозиція працівникові продовжувати роботу після того, як власник з додержанням вста­новленого строку змінить істотні умови праці.
Спочатку видається наказ про внесення змін в організацію виробництва і праці. У ньому розкри­вається зміст цих змін, даються відповідні доручення посадовим особам для здійснення таких змін. Конкретні працівники, істотні умови праці яких у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці підлягають зміні, персонально попереджаються про те, що з такого-то конкретного дня (але не раніше ніж через два місяці після персонального попередження) змінюються істотні умови їх праці. Відділу кадрів наказом дається доручення ознайомити відповід­них працівників з майбутніми змінами істотних умов праці під роз­писку. Протягом двох місяців від усіх відповідних працівників
доцільно отримати письмову заяву про згоду продовжувати робо­ту після зміни істотних умов праці або про відмову від цього. Пра­цівники вправі в будь-який чає змінити своє рішення: скасувати раніше дану згоду на продовження роботи або дати згоду на про­довження роботи, скасувавши раніше заявлену відмову від про­довження роботи. (тобто, у разі, якщо сама посада не скорочується, змінюються лише вищезазначені істотні умови праці). Безпосередньо перед початком роботи відповід­но до змінених істотних умов праці необхідно видати наказ, визна­чити щодо кожного працівника нові істотні умови праці, а також ознайомити працівників з новими інструкціями та іншими доку­ментами, що визначають умови проведення робіт. Відмова працівників продовжувати роботу у зв'язку із зміною істотних умов праці, є підставою для припинення трудового договору і підлягають звільненню на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП.
Дуже цікавим є роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 25.05.2010р. №107/06/186-10 щодо неможливості звільнення працівників без їх згоди до закінчення двомісячного строку з дня попередження про звільнення та про зкорочення строку попередження при наявності строку попередження, який є обов’язковим тільки для адміністрації. Відповідно до зазначеного роз’яснення працівник може бути звільнений до закінчення строку попередження як на підставі п.1 ст.40 КЗпП так і за власним бажанням (ст.38 КЗпП), переводом (п.5 ст.36 КЗпП) за згодою сторін (п.1 ст.36 КЗпП).
Заступник начальника відділу контролю –
Державний інспектор праці ТДІП у Чернігівській обл.
В.О.Крошка

Коментарі

Топ-новини

Важкопоранений військовий Віталій Шумей, за яким весь час доглядає батько, заговорив

Український військовослужбовець з важкими травмами голови Віталій Шумей, якого весь час доглядав батько, повноцінно заговорив.   Про це повідомила волонтерка Ірина Тимофеєва у четвер, 18 квітня.   Як пише Тимофеєва, Шумей вже приблизно тиждень говорить та усвідомлено складає слова.   «Не шепоче, а говорить. Вранці більше, а ввечері поки втомлюється. Його мізки — Працюють! Юху, плачу! Батько теж плаче. Просить передати всім уклін, хто родину Шумей

Останні новини

Всі новини

19 Квітня 2024

16:16

Майже 12 мільйонів гривень на пільгові кредити у села: як на Чернігівщині втілюється Обласна програма «Власний дім»

15:18

Ще 10 людей перебувають у важкому стані після ракетного удару по Чернігову 17 квітня

14:20

На Чернігівщині через негоду без електрики понад 3 тисячі абонентів

13:33

По Чернігову та області вночі очікуються заморозки

12:22

На Чернігівщині, під час нересту, браконьєри завдали збитків рибному господарству на понад 64 тисячі гривень

11:18

Важкопоранений військовий Віталій Шумей, за яким весь час доглядає батько, заговорив

10:19

«єВідновлення»: на Чернігівщині сформували майже 300 сертифікатів на придбання житла замість знищеного

09:25

На Новгород-Сіверщині відкрили меморіальну дошку на честь полеглого воїна

18 Квітня 2024

17:25

У Чернігові відкрили єдиний центр допомоги постраждалим внаслідок ракетної атаки 17 квітня

17:00

Переваги та різновиди точкових світильників

16:16

Встигла доїхати до Полтавської області: поліцейські розшукали та повернули додому 16-річну дівчину з Семенівщини

16:00

Как реагировать на отказы при поиске работы: стратегии и советы по поддержанию уверенности

15:17

Шістьом громадам Чернігівщини передали спецтехніку для розчищення завалів та переробки відходів руйнувань

15:00

Вивезення картин за кордон України

14:40

На прикордонні Чернігівщини росіяни атакували водія автівки, який привіз хліб у місцевий магазин

13:30

Валерій Дубіль з командою передав гуманітарний вантаж у 5 лікарень прифронтового Дніпра

12:22

У Чернігові в ДТП постраждав мотоцикліст: він у лікарні

11:11

У Чернігові завершили пошуково-рятувальну операцію після ракетного удару 17 квітня

10:17

За один день врятував 14 людей: воїн з Чернігівщини отримав нагрудний знак «За збережене життя»

09:25

У Новгороді-Сіверському встановили меморіальну дошку на честь загиблого захисника та депутата міськради

17 Квітня 2024

20:50

Ракетний удар по Чернігову: 17 загиблих, 78 людей звернулись до лікарень, з них – понад 40 госпіталізовано

15:20

Центральний корпус «Чернігівської політехніки» пошкоджений внаслідок ракетного удару. ФОТО

14:07

У Чернігові розгорнули пункти незламності та пункти надання психологічної допомоги

13:23

У Чернігові вже 14 загиблих та 61 травмований. Пошкоджено – 16 будинків

13:00

Була вдома на лікарняному: у Чернігові загинула 25-річна поліцейська під час ракетного удару

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 Квітня 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 Квітня 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 Березня 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 Березня 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 Лютого 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 Лютого 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 Січня 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 Січня 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної мобілізації
12 Січня 2024

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу. ВІДЕО
7 Грудня 2023

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу.

«День у Медійній Студії «MICS 4U»
3 Серпня 2023

«День у Медійній Студії «MICS

Завод у Шестовиці: чи не залишиться Киїнська ТГ без інвестицій і в кого на голові шапка горить
19 Липня 2023

Завод у Шестовиці: чи не залишиться Киїнська ТГ без інвестицій і в кого на голові шапка

Дивитися більше відео