Рус Укр
Среда, январь 22, 2025 Редакция Реклама

92-річний капітан Гвардії позицій не здає

92-річний капітан Гвардії позицій не здає
8 мая 2015 4438

Чернігівець і Гвардії капітан у відставці Гаврило Георгійович Ніконов учасник битви за Сталінград.

 

Грізними днями 1942 року він в числі перших став на захист життєво важливої для Радянського Союзу фортеці на березі Волги.

 

Та знайшла ветерана медаль «За оборону Сталінграда», якою його нагородили Указом Президії Верховної Ради СРСР ще у грудні 42-го, лише через довгий час.

 

А саме 27 березня 1979 року.

 

Вісімнадцятирічним юнаком з перших днів війни Гаврило Ніконов добровольцем вступив до лав Червоної Армії. Потрапив до Саратовської області, де поблизу міста Енгельса з початком бойових дій формувалася 24-а повітрянодесантна бригада.

 

Період навчання військовій справі для десантників виявився досить складним. Опанувати потрібно було багато, а часу - обмаль. Фронт невпинно наближався до внутрішніх областей Радянського Союзу.

 

У грудні 1941 року особовий склад бригади отримав наказ на передислокацію. Нові зимові квартири воїни отримали під Москвою, поблизу аеропорту Внуково. На той час, після вирішальної у початковому періоді війни битви за Москву, саме тут формувався 10-ий повітрянодесантний корпус.

 

Близькість аеродрому надавала десантникам чудову нагоду проводити підготовку до ведення бойових дій. Заняття з фізичної, бойової підготовки, стрибки з парашутом різного ступеня складності вимагали від бійців напруження усіх сил та забирали чимало часу.

 

- Під Внуково я здійснив 20 стрибків з парашутом. Це було тим мінімумом, який вимагався від кожного десантника. Стрибки здійснювали вдень і вночі, на поле чи ліс, навіть на озера чи річки. Найголовнішим для нас завданням було навчитись правильно приземлятись, - розповідає сьогодні Гаврило Георгійович.

 

Проте не судилося десанту висадитися в глибокому тилу ворога, як це планувалося. Вже влітку 1942 року обстановка на фронтах різко ускладнилася. Ворог стрімко просувався через України до важливої водної артерії, до Волги. Саме туди, під Сталінград, у розпорядження Південного фронту, наприкінці липня 1942 року і було направлено бригаду.

 

- Літерний потяг без зупинок йшов до місця призначення, і все ж дісталися ми мети лише через декілька днів, - згадує ветеран. - Саме тут, на роз’їзді у донському степу ми по справжньому відчули близькість фронту. На очі потрапляли каркаси понівеченої техніки та вирви від авіаційних бомб, а здалеку постійно долинав рев літаків та гуркіт артилерійської канонади. Нас озброїли гвинтівками замість автоматів і наказали здійснити марш.

 

Від станції підрозділи йшли до Сталінграда 12 днів. Пересувалися вночі, а вдень відпочивали, ховаючись від спеки та бомбардувальників під кронами дерев та густими кущами. Вже на початку серпня десантники форсували річку Мєдвєдіца, яка впадає в Дон. Перед очима воїнів відкрилась страшна картина: місцевість, вкрита пагорбами, була ніби засіяна розбитою радянською технікою.

 

- Відчувалося, що тяжкі бої тривають тут чимало часу. Закріпило цю впевненість у кожного з нас те, що, за словами вояків, яких ми зустрічали, наші підрозділи були вже «третім підкріпленням» фронту оборони, - продовжує розповідь Гаврило Георгійович.

 

Десантники отримали наказ зайняти рубіж оборони на одному з пагорбів біля станції Кетської. На відстані двох кілометрів від них, також на пагорбі, окопалися німці. Звідти, через передній край оборони, вони обстрілювали тили, а згодом почали накривати артилерійським вогнем і десантників.

 

Нарешті, після трьох діб під обстрілом в окопах, бійці отримали наказ наступати і заволодіти висотою, де закріпились німці.

 

- З ночі наша артилерія розпочала артпідготовку. Вона тривала близько двох годин і, здавалося, снаряди мали знищити у ворожих траншеях все живе. Та тільки-но ми піднялись в атаку, нас зустріли шквальним кулеметним вогнем. Під час атаки я отримав поранення у вухо, руку та живіт, але відчайдушно біг разом з товаришами вперед, - схвильовано говорить фронтовик.

 

- У пекельному вогні тієї атаки загинув наш командир взводу Микола Рой. До того ж, німці швидко оговталися і почали обстрілювати наші позиції. Ми залягли перед німецькими окопами і лише перекочувалися у свіжі вирви, вірячи в прикмету, що снаряд двічі в одне місце не влучає.

 

Результат бою вирішив командир нашого батальйону. Він передав на наші позиції короткий наказ: «Викликаю вогонь на себе!» Одразу ж після цього по німецьких траншеях дали залп «Катюші». Ракетники добре справились з завданням: всі реактивні снаряди потрапили в ціль, хоч і була реальна загроза накрити залпом і нас. Та успіх лишився за нами.

 

Зі взводу Гаврила Ніконова після бою залишилося 8 чоловік, та й ті всі поранені. Німецький солдат, якого захопили у полон під час атаки, на допиті розповів, що їхні війська з початком артилерійської підготовки відійшли, а після обстрілу повернулися на позиції.

 

З військового шпиталю Ніконов повернувся вже сержантом. Бригада була переформована у гвардійський стрілецький полк у складі 1-ї гвардійської армії. На Північно-Західному фронті Гаврило Георгійович брав участь у форсуванні річки Лавать та боях за населений пункт Стару Русу. Нагороджений медаллю «За відвагу». Влітку 1943 року брав участь у визволенні Великих Лук та Новосокольників. Під містом Невелем сержанта Ніконова було поранено в ногу і тяжко контузило.

 

Знову госпіталь, а після лікування - навчання в Урюпінському військовому піхотному училищі. В Радянській Армії гостро відчувалась нестача молодших офіцерів. Та вступити в бій вже у званні молодшого лейтенанта Гаврилу Ніконову не судилось. А от день свого випуску він запам’ятав на все життя, адже це було 9 травня 1945 року. Тоді молоді офіцери взяло участь в параді, присвяченому перемозі.

 

Продовжив службу Гаврило Ніконов у місті Кунгурі Свердловської області. Займався підготовкою та навчанням воїнів, які відбували на Далекий Схід, де йшли бої з Квантунською армією.

 

Після війни, звільнившись у запас, Гаврило Георгійович приїхав на Україну. Працював у Прилуках, Чернігові. З усмішкою ветеран пригадує, як у п’ятдесят знову стрибнув з парашутом, з гордістю та болем - як побував у 40-річний ювілей Сталінградської битви у священному для нього місті на Волзі.

 

 

Не зважаючи на три фронтових поранення з 50-ти років Гаврило Георгійович захоплюється велотуризмом і об’їздив чимало мальовничих і видатних місць України.

 

На своєму «Мінську» ветеран здійснював велосипедні поїздки з Чернігова до Одеси і Миколаєва. А у 80 років подорожував у Криму з Сімферополя, через Сапун гору, Алушту та Судак, до Феодосії.

 

Сьогодні кавалер численних нагород: орденів Великої Вітчизняної війни І ступеню і Богдана Хмельницького ІІІ ступеню, 20-ти медалей, серед яких найдорожчі для нього «За відвагу» і «За оборону Сталінграда» на заслуженому відпочинку.

 

Та незважаючи на свій поважний вік, Гаврилу Георгійовичу нещодавно виповнилося 92 роки, він активно співпрацює з Чернігівською радою ветеранів 1-ї гвардійської армії та постійно бере участь у заходах із патріотичного виховання молоді.

Комментарии

Топ-новости

Росіяни збільшили обстріли авіаційними бомбами прикордоння Чернігівщини

Російські війська почала частіше атакувати Сумську та Чернігівську області авіаційними бомбами.   Про це повідомив речник Оперативного командування «Північ», полковник Вадим Мисник в ефірі телемарафону, інформує ТСН.   З його слів, російські війська посилили удари по Сумській і Чернігівській областях. Зокрема із застосуванням керованих та некерованих авіаційних бомб.   ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВІЙСЬКОВІ РОЗПОВІЛИ, ЧИ МАЄ РОСІЯ ДОСТАТНЬО СИЛ ДЛЯ НАСТУПУ НА

Последние новости

Все новости

21 января 2025

17:17

У Чернігові розпочали дистанційно знімати показання лічильників тепла: як це працює

16:50

Офшорна компанія: як зареєструвати

15:25

Допомога військовим, родинам загиблих захисників та молоді: діяльність БФ молодіжної ініціативи «Надія»

13:35

Как приобрести качественный контроллер давления воды

12:20

За 12 кілограмів риби браконьєр з Менщини має заплатити до бюджету понад 100 тисяч гривень

11:15

У Чернігові невідомі з пневматичної зброї пошкодили вікна в місцевій школі. ФОТО

10:22

Автівка врізалася в дерево та загорілася: на Чернігівщині внаслідок ДТП загинув водій легковика. ФОТО

09:30

Секреты красоты от Academie: инновации в мире премиум-косметики

20 января 2025

16:25

Побили та забрали гроші: у Чернігові оштрафували чоловіка за завідомо неправдивий виклик спецслужб

15:35

Курс Instagram Предприниматель от PR+: отзывы и кейсы учеников

14:17

У Ніжині пенсіонер потрапив під колеса легковика. ФОТО

12:20

Росіяни обстріляли КАБами три села на Новгород-Сіверщині: пошкоджена будівля ферми

12:00

Окно из алюминиевого профиля — лучший выбор для современного дома

11:40

Воїну з Чернігівщини, який перебував у полоні понад 2 роки, вручили відзнаку «За незламність»

10:30

Пролунало 435 вибухів: росіяни за тиждень атакували 27 населених пунктів Чернігівщини

10:00

Что такое шкаф шоковой заморозки и зачем он нуженЧто такое шкаф шоковой заморозки и зачем он нужен

09:18

У селі Скорінець виявили сказ у собак

17 января 2025

18:00

Військові розповіли, чи має Росія достатньо сил для наступу на Чернігівщину

17:30

На Чернігівщині 55-річна жінка через образу підпалила сарай та будинок своїх односельців

16:25

На Чернігівщині зафіксували перший випадок захворювання на метапневмовірус

15:10

У Новгороді-Сіверському в пожежі загинула пенсіонерка

14:40

Нетверезий 18-річний чернігівець без прав катався містом: патрульні склали низку протоколів

13:30

Протерміновані ліки, перенаселення в кімнатах: порушення, виявлені під час візиту до Чернігівського військового ліцею

13:15

Оригінальні чоловічі духи на розлив

12:50

В чернігівському садочку №58 спалах ротавірусу: захворіли 17 людей

Смотреть больше новостей

Видеосюжеты

Все видео
Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з РФ ВІДЕО
14 октября 2024

Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська ВІДЕО
5 октября 2024

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею ВІДЕО
16 августа 2024

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею

 Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го
22 апреля 2024

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 апреля 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 апреля 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 марта 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 марта 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 февраля 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 февраля 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 января 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 января 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Смотреть больше видеорепортажей