Рус Укр
Суббота, июнь 12, 2021 Редакция Реклама

Світлана Ісаченко: «Громади хочуть отримати агролісгоспи, які закон їм уже подарував»

Світлана Ісаченко: «Громади хочуть отримати агролісгоспи, які закон їм уже подарував»
8 мая 2021 1099

Об`єднані громади вимагають передачі у власність агролісгоспів, які їм закон уже давно подарував.

 

Справу гальмує не лише незнання місцевих самоврядців, але й супротив обласних рад. Адже останні отримують чималі доходи зі своїх управлінських надбудов у вигляді комінальних підприємств – облагролісів.

 

Про це та інше у розрізі Чернігівщини – у матеріалі Світлани Ісаченко, який розмістив zn.ua.

 

З пожежними лопатами – на материнську компанію

 

Гучні лісові пристрасті вирують і на Чернігівщині. Чергова сесія Чернігівської обласної ради має розглянути питання, довкола якого місцева політична еліта ламає списи вже років п’ять. А саме — чи потрібно передавати об’єднаним територіальним громадам краю ліси та землі лісового фонду колишніх колгоспів, а з ними — й корпоративні права на райагролісгоспи? Нині ці галузеві підприємства у статусі дочірніх підпорядковані комунальному підприємству облради «Чернігівоблагроліс».

 

«Передача лісового ресурсу громадам зменшить корупцію в лісокористуванні, дасть місцевим деревообробникам доступ до лісосировини, а отже й можливість їм працювати, поліпшить охорону лісів і забезпечення населення дровами, ціна на які вже захмарна», — переконаний автор поданого на сесію проєкту рішення, місцевий фермер і депутат облради Іван Якуб.

 

У громад краю справді чимало претензій до «Чернігівоблагролісу». (Варто наголосити, що така сама ситуація в усіх областях, де є колгоспні ліси, промислова експлуатація яких зосереджена в руках облрадівських комунальних підприємств).

 

«Розпоряджання матеріальними благами від користування агролісами сьогодні явно не на користь громад і лісової галузі, — зазначає керівник Городнянської ОТГ Андрій Богдан, який майже 20 років очолює Городнянську міську раду. — Громадам передали чималі повноваження з утримання соціальної сфери. Але для цього нам потрібні й чималі фінанси. Натомість кошти, зароблені дочірніми підприємствами «Чернігівоблагролісу», йдуть на утримання його апарату, який розростається як на дріжджах».

 

Так, Городнянський райагролісгосп щомісяця вимушений скеровувати на утримання центрального апарату своєї материнської компанії понад 100 тис. грн, розповідають у міській раді. А таких лісгоспів в області 18. У добровільно-примусовому порядку, на розпорядження з області, вони перераховують чималі суми куди завгодно, тільки не на розвиток виробництва. Наприклад, на підтримку інших обласних комунальних підприємств. Тоді як допроситися лісоматеріалів на потреби громади — неможливо.

 

Виробничий конфлікт спалахнув з новою силою, коли торік обласне керівництво вирішило замінити успішного директора Городнянського райагролісгоспу Ігоря Надточія, бо той відмовлявся відпускати заготовлену лісгоспом деревину «потрібним людям» за схемами, збитковими для лісогосподарського підприємства. Директора «Чернігівоблагролісу» Олександра Клишту, який привіз лісгоспові нового керівника, городнянські лісівники зустріли з пожежними лопатами в руках.

 

«Тоді на виробничих зборах виклали все, що накипіло, — розповідає далі Андрій Богдан. — Про те, що лісгосп не може самостійно виходити на ринок лісоматеріалів, про вказівки рубати ліс поза матеріалами лісовпорядкування».

 

Закінчилися збори тим, що трудовий колектив райагролісгоспу заявив про свій вихід з-під управління обласної ради. А в Семенівському райагролісі нового директора взагалі винесли з кабінету разом зі стільцем аж на дорогу.

 

Золоті яйця несуть одні, а привласнюють інші

 

Олександр Клишта називає своє підприємство найкращим з-поміж усіх 12 обласних комунальних підприємств, оскільки воно приносить 84% від загальних обсягів доходів комунального сектора обласного рівня.

 

За офіційними даними управління комунального майна Чернігівської обласної ради, «Чернігівоблагроліс» торік спрацював із прибутком 204,5 млн грн.

 

Для облради це справді курка, яка сидить на золотих яйцях. Але заковика в тому, що вона ці яйця не несе, а забирає в інших. Мільйонні надходження до бюджетів забезпечують райагролісгоспи, які є самостійними суб’єктами господарювання й ні в чому не залежать ні від материнської компанії, ні від обласної ради. Саме райагролісгоспи мають статус лісокористувачів. У їхніх руках перебувають планово-картографічні матеріали лісовпорядкування, які Лісовий кодекс навіть прирівнює до державної реєстрації права постійного користування.

 

Схоже, найкраща реорганізація облагролісів — взагалі усунути їх від лісової годівниці. Галузь від цього нічого не втратить. Вони потрібні тільки обласним радам, щоб керувати лісовим господарством і міжбюджетним розподілом прибутків галузевих підприємств.

 

Проте правовий нігілізм, який буйно квітне в місцевому самоврядуванні, не дозволяє керівникам територіальних громад зрозуміти своє місце в системі прав власності на лісовий ресурс. За давньою, ще з радянських часів, звичкою вони йдуть в обласні центри з простягненою рукою випрошувати собі хоч якісь на нього повноваження.

 

Білі плями на земельних картах

 

Переважна більшість голів чернігівських ОТГ разом зі своїми землевпорядниками вважають колгоспні ліси державною власністю, якою нібито мають керувати облдержадміністрації або Державне агентство лісових ресурсів.

 

«Ось переді мною державний акт від 1995 року, який засвідчує комунальному підприємству «Коропський райагролісгосп» право постійного користування цими державними лісами», — пояснює свою думку очільник Коропської об’єднаної громади Володимир Куніцин.

 

Проте ще у 2013 році законодавство змінилося. Закон про остаточне розмежування земель державної і комунальної власності відніс до комунальних земель ті ділянки, постійними користувачами яких є комунальні підприємства. А їх власниками визнав територіальні громади, в адміністративних межах яких ці землі перебувають.

 

Голови територіальних громад першими мали потурбуватися про посвідчення прав землеволодіння за своїми громадами відповідно до вимог чинного законодавства. Адже це — один із найважливіших ресурсів їхнього розвитку. І тоді всі важелі управління лісами, контроль за їх використанням та за роботою райагролісгоспів були б у їхніх руках. Але на кадастрових картах Козелецької, Новобілоуської, вже згаданих Коропської та Городнянської ОТГ (врешті, як і всіх інших) ці землі досі залишаються білими плямами.

 

Як повідомили в Чернігівській облраді, на сьогодні в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право користування тільки на 0,3% від усіх лісових земель комунальної власності. Те саме, плюс-мінус, в інших областях.

 

У тих рідкісних випадках, коли справа все ж доходить до реєстрації земельних ділянок, державні реєстратори вписують їх власниками саме обласні ради, а не територіальні громади, як того вимагають чинні закони.

 

«Ні, комунальні землі лісогосподарського призначення належать обласним радам, бо є спільною власністю всіх громад, а не якоїсь одної», — впевнена голова Чернігівської обласної ради Олена Дмитренко.

 

Проте територіальні громади краю ніколи не утворювали спільну власність на комунальні земельні ділянки, у тому числі під лісами, й не наділяли обласну раду повноваженнями розпоряджатися ними від їхнього імені.

 

Певна річ, Чернігівська обласна рада, як і всі її посестри, не хоче випускати зі своїх рук вплив на райагролісгоспи й на 181 тисячу лісових гектарів. І навіть готова віддати ОТГ всі 40% лісової ренти й такий самий відсоток корпоративних прав на комунальні лісгоспи. Лиш би вважатися й далі їх власником.

 

ОТГ ж уперто б’ються головою об глуху стіну комунальних лісів, вимагають у облрад якихось поступок, замість того, щоб спокійно ввійти у право власності на цей ресурс, двері до якого давно перед ними навстіж відчинені.

 

Врегулювати правовий конфлікт нікому.

 

«Наразі немає загальнодержавного механізму передачі лісового фонду в комунальний фонд. Будемо звертатися до Кабміну, щоб допоміг нам вирішити цю правову проблему, яка тягнеться багато років. Це дуже складний шлях», — пояснює Олена Дмитренко, яка, перш ніж очолити обласну раду, керувала Козелецькою громадою, тож нібито мала змогу й час розібратися в усіх правових нюансах і механізмах поводження з комунальним майном у законних інтересах ОТГ.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ОБЛАСНА РАДА МОЖЕ ПЕРЕДАТИ АГРОЛІСГОСПИ МІСЦЕВИМ ГРОМАДАМ

 

Відтак, історія з комунальними лісами вдесяте зайшла на Чернігівщині на те саме замкнене коло. ОТГ вимагають передати їм ліси разом із райагролісгоспами, — обласна рада присягається, що ніяк не може знайти процедуру такої передачі.

 

Джерело: zn.ua

 

Фото – ілюстративне

 

 

 

Комментарии

Топ-новости

Повернули стару ціну: вартість проїзду у маршрутках Чернігів-Київ зросла до 130 гривень

З 11 червня вартість проїзду у маршрутках Чернігів-Київ зросла до 130 гривень. Раніше квиток коштував 100 гривень. Інформацію підтвердили представники одразу декількох компаній, які займаються перевезеннями за цим маршрутом, повідомляє Суспільне.   Зокрема, це McBus, «Автолюкс» та перевізник Володимир Коваленко, маршрутки якого відправляються від зупинки біля ЦУМу. З його слів, підвищення вартості проїзду пов’язане з тим, що перевізники повернули стару ціну квитка,

Последние новости

Все новости

12 июня 2021

12:28

«Готові ламати стереотипи?»: чернігівців запрошують на екскурсію Шерстянкою

12:05

«Героям Небесної Сотні», «Доктор Джаз», «Крила Титана»: селекціонер з Прилук вивів 13 сортів ірисів. ФОТО

11:37

Вчителька хімії з Ніжинської гімназії №3 Ольга Клочкова «виростила» кілька 200-бальників із ЗНО

11:16

На Чернігівщини виявили та знищили 65 вибухонебезпечних предметів. ФОТО

10:40

У Чернігові поліцейські затримали іноземця, якого розшукували на батьківщині 9 років за шахрайство

11 июня 2021

17:39

У Козельці 17-річний підліток підпалив власний будинок. ФОТО

17:10

На Чернігівщині рятувальники залучились на пошуки 36-річного чоловіка, який два дні тому зник безвісти

16:40

Обзор Милоан: личный кабинет и способы погашения кредита

16:25

У Чернігові припинили діяльність шахрайського брокерського колл-центру. ФОТО

15:42

Коронавірус на Чернігівщині: за добу захворіли 68 жителів області, одужали 99 та двоє померли

15:24

Что нужно знать о прямоугольных трубах?

15:23

Жителі Шерстянки та Подусівки майже на два тижні залишаться без гарячої води

15:10

Интернет-шоппинг для девушек: ключ к красоте и молодости

15:07

Что нужно знать о системе "Умный дом"?

15:03

Мрамор в интерьере - применение натурального камня

14:48

Проєкт «Інтернет-субвенція»: 9 сіл на Чернігівщині підключать до Всесвітньої мережі

14:15

«ШБУ-77» ремонтуватиме шлях від Прилук до Полтавщини. ФОТО

13:29

У Чернігові стартував обласний чемпіонат з легкої атлетики

12:43

Ніжин виділив на сувеніри з брендом міста усього 10,5 тисяч гривень

12:23

Повернули стару ціну: вартість проїзду у маршрутках Чернігів-Київ зросла до 130 гривень

11:52

На київській трасі легковик врізався в електроопору: водія вивяльняли рятувальники. ФОТО

11:26

9 років ув’язнення: вирок чернігівцю, що порізав та пограбував пенсіонерку, вступив у силу

10:39

На Чернігівщині ЗНО з біології склали понад дві тисячі випускників

10:22

50 кілометрів подолав пішки: на Чернігівщині прикордонники розшукали зниклого

09:52

У Городні діти підпалили сарай. ФОТО

Смотреть больше новостей

Видеосюжеты

Все видео
Лікарні Корюківки та Холмів поповнилися медобладнанням завдяки команді Валерія Дубіля ВІДЕО
4 июня 2021

Лікарні Корюківки та Холмів поповнилися медобладнанням завдяки команді Валерія Дубіля

Кардіомонітори та засоби захисту: команда Валерія Дубіля передала важливе медобладнання для обласної лікарні
31 мая 2021

Кардіомонітори та засоби захисту: команда Валерія Дубіля передала важливе медобладнання для

Референдуму – бути: українці готові захищати свою землю від розпродажу ВІДЕО
25 мая 2021

Референдуму – бути: українці готові захищати свою землю від розпродажу

Неповторна куликівська вишивка: місцеві майстрині вражають своїм талантом ВІДЕО
19 мая 2021

Неповторна куликівська вишивка: місцеві майстрині вражають своїм талантом

«Це витвір мистецтва»: Яковишин зводить під Бобровицею будинок культури із мармуру і з позолотою ВІДЕО
18 мая 2021

«Це витвір мистецтва»: Яковишин зводить під Бобровицею будинок культури із мармуру і з позолотою

Валерій Дубіль щодо відставки міністра Степанова: повинні об'єднатися і не шукати крайнього ВІДЕО
18 мая 2021

Валерій Дубіль щодо відставки міністра Степанова: повинні об'єднатися і не шукати крайнього

На Сосниччині планують перетворити сторічну хату мірошника на музей ВІДЕО
12 мая 2021

На Сосниччині планують перетворити сторічну хату мірошника на музей

На Коропщині поховали останки невідомих солдатів, які 3 роки пролежали у райвідділі поліції ВІДЕО
9 мая 2021

На Коропщині поховали останки невідомих солдатів, які 3 роки пролежали у райвідділі поліції

ДБР розслідує обставини смерті рятувальника, який загинув під час стрибка з парашутом ВІДЕО
8 мая 2021

ДБР розслідує обставини смерті рятувальника, який загинув під час стрибка з парашутом

На Чернігівщині святкування Великодня пройшло без порушень ВІДЕО
3 мая 2021

На Чернігівщині святкування Великодня пройшло без порушень

Чернігівська «Десна» та «Колос» зіграли внічию у битві за єврокубки ВІДЕО
1 мая 2021

Чернігівська «Десна» та «Колос» зіграли внічию у битві за єврокубки

У Єрусалимі зійшов Благодатний вогонь ВІДЕО
1 мая 2021

У Єрусалимі зійшов Благодатний вогонь

Смотреть больше видеорепортажей