Рус Укр
Вторник, март 19, 2024 Редакция Реклама

Андрій Ніколаєнко: Як відвернути осінньо-зимову «газову атаку» на домогосподарства

Андрій Ніколаєнко: Як відвернути осінньо-зимову «газову атаку» на домогосподарства
16 сентября 2021 2391

Позиція*

 

Тема захмарних цін на блакитне паливо трагічно загострилася напередодні опалювального сезону. Вже 16 вересня вся Україна може довідатися, скільки ж насправді коштує газ українського видобутку. Саме на цей день призначене судове засідання Господарського суду Києва за позовом столичного комунального підприємства «Київтеплоенерго» до компанії «Укргазвидобування».

 

У позові тепловики вимагають від газовиків надати інформацію про собівартість та ціни продажу газу українського видобутку. Хоча, насправді, ця цифра вже давно є своєрідним секретом Полішинеля, і складає менш ніж $100 за тисячу кубів блакитного палива. Тим не менш, після судового процесу вона може стати вже офіційною.

 

І тоді владі буде дуже складно пояснювати громадянам, чому їм продають цей же газ майже по 8 грн за кубометр, та ще й здирають з домогосподарств по 200 гривень щомісяця начебто за транспортування цього газу. Хоча, насправді, у багатьох небагатих селах люди витрачали власні, дуже немалі, і нерідко – останні кошти на те, щоб прокласти газові труби від магістралі в обійстя.

 

Тема захмарних цін на блакитне паливо трагічно загострилася напередодні опалювального сезону. Та ще й підігрівається інспірованими Росією панічними зведеннями з європейських бірж, де за тисячу кубів газу вже правлять по $800 та навіть вище. Бо через бездіяльність української влади газовий прайс, на жаль, має безпосереднє відношення до кожного українського домогосподарства: як у вигляді платіжки за спожитий газ, так і у цінниках майже на всі товари першої необхідності, які під тиском інфляційного вихору стрімко летять догори, і в яких теж закладена вартісна складова газу.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО: ПРОБЛЕМУ ТАРИФІВ НЕ МОЖНА ПЕРЕКЛАДАТИ НА ПЛЕЧІ ЛЮДЕЙ

 

Ці платіжки для людей вже й так стали більшими майже у півтора раза всього за рік – з п’яти до майже восьми гривень за куб газу. І, з огляду на невпевнені відповіді, а найчастіше – відверту розгубленість урядовців стосовно прогнозу цін на наступний рік, ціни у платіжках на опалювальний сезон 2022/2023 років будуть шокуючими для українців. Тому межа соціального збурення, яку Уряд трохи відсунув доволі незграбним рішенням про річний газовий тариф для домогосподарств, може бути стрімко перейдена та переросте у черговий – вже тарифний Майдан.

 

Що ж може покращити, чи хоча б як відвернути ситуацію з її катастрофічного для України сценарію?

 

Простих відповідей на це фундаментальне запитання немає. Вірніше, немає зараз. Бо, наприклад, 50 років тому, ще при СРСР, Україна видобувала понад 60 млрд кубів газу на рік. І фактично була республікою-експортером. Зараз же весь видобуток, протягом останніх п’яти років, коливається на рисці у 20 млрд кубів, з яких близько 15 мільярдів – це частка державного «Укргазвидобування». Тобто той самий газ, який коштує менш як 3 гривні за куб, і який де-факто є власністю українського народу. Який, своєю чергою, зараз і споживає приблизно такий самий обсяг газу для побутових потреб.

 

Враховуючи, що загальний обсяг споживання газу в України коливається останні роки на рівні 30 млрд кубометрів, промисловість вимушена суттєво переплачувати за додаткові 10 мільярдів кубів, що зараз, наприклад, коштують їй якраз ті самі $800 за тис. куб.м. Тому стратегічний напрямок – нарощувати власний видобуток газу до рівня повної незалежності від «європейського», а насправді – російського, державного газпромівського газу. Але це потребує декількох років навіть при дієвій підтримці Уряду та при «зеленому світлі» для інвесторів.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗАРАДИ ЗАХИСТУ ЛЮДЕЙ: ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО ЗАПРОПОНУВАЛА ПЛАН ЗНИЖЕННЯ ТАРИФІВ ТА ЗБІЛЬШЕННЯ СУБСИДІЙ

 

Чого, як ми всі бачимо, не відбувається, і в чому теперішнє керівництво країни не зацікавлене. І це питання, скоріше за все, буде зрушене лише через зміну влади. Як, мабуть, і питання нарощування потужностей з виробництва біогазу, де український АПК має потенціал виробництва у 10-12 мільярдів кубів на рік.

 

Втім, є і тактичні можливості для ситуативного вирішення проблеми та уникнення катастрофи. Зокрема, треба терміново збільшувати обсяг субсидій для домогосподарств. Бо тих 35 мільярдів гривень, запланованих на 2021 рік, не вистачає вже зараз. І, наголошу – не вистачає навіть тим 2,5 мільйонам домогосподарств, які залишилися у списках на субсидії з колишніх 7 мільйонів сімей.

 

Уряд якимось дивом вже усвідомив необхідність хоча б такого кроку, і я підтримаю своїм голосом зміни до Держбюджету-2021, щоб знайти 12 мільярдів гривень на цей рік для виплати українським сім’ям субсидій. І буду відстоювати збільшення субсидійної програми у Держбюджеті на 2022 рік. Бо якщо не збалансувати це питання, у наступному році борги населення за «комуналку» можуть дійсно сягнути 100 мільярдів гривень. І тоді на ринок житлово-комунальних послуг очікує повний колапс. Хоча назвати це ринком у його класичному розумінні важко і зараз, бо платоспроможність попиту на ньому обмежена низькою якістю життя більшості громадян-споживачів.

 

 

Наступний крок, здатний покращити ситуацію – це якраз укладення прямих угод між підприємствами ТКЕ, регіональними «облгазами», бюджетними установами з «Укргазвидобуванням» на постачання газу українського видобутку. Причому не в збиток для видобувної компанії, а з врахуванням, наприклад, 20-30% рентабельності від собівартості. Бо без такого рішення органи місцевої влади, на яких віднедавна вдягнуте ярмо самостійного регулювання тарифів на ЖКП, будуть неспроможні врятуватися від гніву споживачів, які восени-взимку отримають захмарні цифри у платіжках.

 

І ще одне, мабуть, вже більш політичне рішення – перегляд діючої зараз методології розрахунку оптової ціни на газ.  Зараз ціна газу, незалежно від його походження, відштовхується від цін на європейських газових хабах плюс транспортування з Європи до України. І це ще може бути прийнятним для обсягів, які Україна дійсно закуповує закордоном.

 

Але є неприпустимим для газу українського видобутку. Бо якщо цей газ коштує $100, а продається по $800, це – надприбутки. З якими, до речі, у ЄС також вже вимушені боротися. Наприклад, уряд Іспанії на тижні вже оголосив про обмеження цін на газ та про термінове зниження надприбутків енергокомпаній. Тому питання перегляду методології розрахунку оптових цін на газ, як на мене, теж, хоча й драматично, наближає нас до омріяного Євросоюзу.

 

Окреслені мною напрямки – не вичерпний перелік засобів врятування ситуації. Але часу на їх прийняття та реалізацію – дуже обмаль. До початку опалювального сезону.

 

Андрій Ніколаєнко, народний депутат від «Батьківщини»,  ЛІГА. Блоги, 15 вересня 2021 року.

 

Комментарии

Топ-новости

Последние новости

Все новости

18 марта 2024

17:39

У 13 разів вміст алкоголю перевищував норму: на Чернігівщині зупинили п’яну водійку з дитиною в авто

16:32

Росіяни атакували Прилуки ракетами Х-59

15:25

Працевлаштовували «ухилянтів»: на Чернігівщині двом співробітникам військового лісгоспу оголосили про підозру

14:20

Кабмін втричі збільшив розмір соціальної допомоги дітям загиблих добровольців

13:30

У Ніжині попрощалися з воїном Сергієм Совою, який загинув на Запоріжжі. ФОТО

12:22

Протягом доби на Чернігівщині в ДТП загинули 2 мотоциклісти. Один з них неповнолітній. ФОТО

11:15

Росіяни обстріляли 25 сіл протягом тижня: Чаус про обстановку на прикордонні

10:18

Родина дивом вижила, але залишилися без нічого: подробиці ракетного удару по Чернігівщині. ФОТО

09:20

У селі на Чернігівщині з води дістали тіло чоловіка

15 марта 2024

17:35

У Добрянській громаді відкрили сучасний ЦНАП

16:25

У Чернігові п’янив водій вчинив ДТП та втік з місця пригоди. ФОТО

15:20

Воїну з Чернігівщини посмертно присвоїли звання Героя України

14:19

Подробный обзор комплектаций Kia Sportage: какая подходит именно вам?

13:33

Кіптівська та Новобасанська ТГ отримали вантажні авто

12:22

На Чернігівщині сапери знищили 7 вибухонебезпечних предметів, серед яких артилерійські та реактивні снаряди

11:15

Врізався в електроопору: на Прилуччині загинув мотоцикліст

10:22

На Чернігівщині в результаті ракетного обстрілу поранений місцевий житель

10:00

Разнообразие в мире зернового кофе: популярные сорта и их особенности

09:33

Дрони, артилерія, міномети: росіяни атакували 8 сіл в прикордонні Чернігівщини

14 марта 2024

18:08

Как выбрать генератор для дома

17:30

Безоплатна пересадка в автобусах: в Чернігівській транспортній компанії пояснили, як це працює

16:11

Безпека та комфорт: як правильно вибрати військове взуття?

15:15

У Менській міській лікарні до кінця вересня мають встановити сонячну електростанцію

14:25

На Чернігівщині бетонують кордон, – Чаус

13:52

Ремонт дизельных форсунок в Харькове

Смотреть больше новостей

Видеосюжеты

Все видео
У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 марта 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 марта 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 февраля 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 февраля 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 января 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 января 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної мобілізації
12 января 2024

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу. ВІДЕО
7 декабря 2023

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу.

«День у Медійній Студії «MICS 4U»
3 августа 2023

«День у Медійній Студії «MICS

Завод у Шестовиці: чи не залишиться Киїнська ТГ без інвестицій і в кого на голові шапка горить
19 июля 2023

Завод у Шестовиці: чи не залишиться Киїнська ТГ без інвестицій і в кого на голові шапка

Залужний відвідав командування ЗСУ на північному напрямку ВІДЕО
28 июня 2023

Залужний відвідав командування ЗСУ на північному напрямку

Чернігівська команда «Батьківщини» долучилася до допомоги лікарням Донбасу ВІДЕО
31 мая 2023

Чернігівська команда «Батьківщини» долучилася до допомоги лікарням Донбасу

Смотреть больше видеорепортажей