Високий Вал (VAL.UA) – найстарше онлайн-видання Чернігова, засноване ще 2001 року Олегом Головатенко. Неодноразово сайт було визнано найвпливовішим ЗМІ Чернігівщини. Останні два роки над проектом працює нова команда, нам вдалося сформувати потужний колектив журналістів та операторів. Творчий напрямок видання нині очолює головний редактор Юрій Михуля.
На сьогоднішній день, середня відвідуваність сайту складає близько 10 000 унікальних користувачів на добу. Спільнота «Високого Валу» у Facebook - налічує близько 14 000 підписників. Це одні з найбільших показників серед чернігівських медіа. Улітку 2018 року ми відновили випуск однойменної газети.
11 листопада 2018 року розпочався новий етап в розвитку нашого ресурсу – ми оновили дизайн сайту та запустили мобільну версію. Цим самим зробили VAL.UA максимально зручним для читачів. Разом з цим ми змінюємо і наповнення сайту.
"Високий Вал" відкритий до співпраці з журналістами та зацікавленими у поширенні інформації медіа структурами.
З повагою, керівник проекту «Високий Вал» Артем Євминець
Наші координати:В цій статті ми детально розглянемо часті питання для художників, колекціонерів та просто поціновувачів мистецтва, які вивозять чи пересилають поштою предмети мистецтва (а вивіз картини за кордон України може бути складною місією) .
Ми онлайн-галерея сучасного мистецтва ArtDom і вже більше 7 років займаємося відправкою предметів мистецтва по всьому світу. Для предметів мистецтва, включаючи картини і скульптури, є спеціальна процедура та вимоги для митного оформлення, щоб вони безперешкодно виїхали з України, вціліли під час доставки та успішно були доставлені отримувачу в короткі строки. Саме тому ми відкрили для всіх бажаючих нашу майстерню, в якій ми виготовляємо пакування за надійними конструкціями, які пройшли випробування часом та багатьму краш-тестами
Зразок експертного висновку: експорт образотворчих творів мистецтва
Для того, щоб відправити картину, скульптуру або інший витвір мистецтва потрібне наступне:
1. дозвіл на вивезення - висновок експерта про те, що надана робота не є культурною цінністю національного масштабу, не є культурною спадщиною українського народу; необхідність отримати дозвіл державного експерта і підписи міністерства культури України.
2. надійна коробка, яку на митниці зможуть відкрити та закрити, щоб звірити з наданими документами для митного оформлення;
3. правильно заповнена митна декларація (якщо ви відправляєте поштою).
Давайте детальніше розглянемо кожен пункт та надамо відповіді, які суттєво вам допожуть успішно продавати, відправляти предмети мистецтва.
Це офіційний документ, що містить докладний аналіз та оцінку твору мистецтва, встановлюючи його культурну та історичну значимість, або підтверджуючи її відсутність. Висновок описує характеристики твору, включно з автором, часом створення, стилем та технікою виконання, і можливу належність до певних культурних чи історичних епох. Експерт проводить оцінку стану збереження твору, порівнює його з іншими схожими предметами та визначає його ринкову ціну. Основна мета висновку – встановити, чи можна вивозити твір за кордон відповідно до законів про культурні цінності.
Процес передбачає застосування матеріалів, які забезпечують оптимальний захист твору під час транспортування. Спочатку твір обгортають водонепроникною прозорою плівкою, а потім використовують пухирчасту плівку для захисту від ударів. При експорті картини за кордон важливо дотримуватися всіх норм транспортування. Для зміцнення конструкції упаковки використовують картонні або дерев'яні коробки, що відповідають розмірам і чутливості твору. Особливу увагу слід звернути на захист кутів картини за допомогою спеціальних захисних елементів. На завершення упаковка ретельно запечатується та маркується інструкціями для обережного поводження та вказівками щодо розміщення упаковки верхом чи низом для запобігання пошкоджень під час перевезення.
В законодастві вказані наступні документи, які необхідні для вивезення предметів мистецтва:
1. Висновок експерта, а в житті часті назви дозвіл, сертифікат чи просто документ на вивіз (вивезення).
2. Документ, який підтверджує право власності на предмет мистецтва.
Втім, часте явище - у людей немає документу, який підтверджує право власності (квитанція, чек, договір купівлі-продажу), бо як кажуть "зняли зі стіни", "купили 20 років назад на центральній площі" або ж "художник подарував". Тому, бажано, щоб цей документ був, адже митним ораганам потрібно розуміти вартість товару, речі, які ви вивозите та завозите. В той же час, відсутність документу права власності не є підставою для того, щоб не випускати вас за кордон.
На сьогодні однозначна відповідь - так! Поступово з 2020 року на митних постах відкликали експертів від департаментів культури. З початком повномасштабного вторгнення їх взагалі виключили зі штату співробітників. Тому, фактично на митних постах залишились тільки представники митної служби. А митники не мають спеціальних знань в області мистецтва. Відповідно - вони не мають права пропускати (випускати) предмет мистецтва без дозвільного документу. Адже, вони не знають "можна вивозити картину Глущенка чи ні?".
Законодавець визначив, що документи на вивезення потребують такі групи:
- картини
- предмети графіки (літографії, гравюри, малюнки)
- скульптури (з фарфору, фаянсу, бронзи, мармуру, дерева, скла, металу)
- ікони
- гобелени
- музичні інструменти та інше.
Законодавче визначення культурних цінностей міститься у статті 1 Закону України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" № 1068-XIV:
культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а саме:
- оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі з будь-яких матеріалів, твори декоративно-прикладного і традиційного народного мистецтва, особливо ті, що створені після 1950 року;
- предмети, пов'язані з історичними подіями, розвитком суспільства та держави, історією науки і культури, а також такі, що стосуються життя та діяльності видатних діячів держави, політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва тощо.
Для вивезення картин потрібен дозвіл у вигляді висновку спеціаліста, який підтверджує, що предмет не є культурною цінністю національного масштабу. Необхідно також мати надійну упаковку (яку можна відкрити/закрити на митниці) та правильно заповнену митну декларацію при відправленні поштою.
- З 2020 року експертів з культури з митних постів виключили, тому для експорту картини за кордон потрібен дозвіл державного експерта. висновок експерта, що вона не є культурною цінністю національного масштабу.
- Цей документ дійсний безстроково, якщо в картину не вносились зміни.
- Картини, створені до 1950 року (за винятком деяких випадків).
- Предмети, занесені до Державного реєстру національного культурного надбання.
- Предмети, включені до Національного архівного фонду.
- Предмети, включені до Музейного фонду України.
Як правило, якщо предмет був створений до 1950 року його вивозити не можна. Але кожний випадок експерт розглядає індивідуально та комплексно. Наприклад, якщо авторська робота була створена у 1920-х роках і вона не становить культурної цінності - скоріш за все експерт дозволить його вивозити. Але є випадки, коли картини були намальовані у 1970-х роках і експерт забороняє їх вивозити (яскравий приклад - картини Марії Примаченко, які заборонено вивозити з України).
Наказом Міністерства культури і мистецтв України № 258 від 22.04.2002 року було затверджено Інструкцію про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України. Ця Інструкція більш детально розписує порядок оформлення дозволу на экспорт та містить перелік категорій, який не можна вивозити за кордон без державної експертизи (див. п. 1.4). До таких категорій входять:
- культурні цінності, що занесені до Державного реєстру національного культурного надбання;
- культурні цінності, включені до Національного архівного фонду;
- культурні цінності, включені до Музейного фонду України.
Перелік предметів мистецтва, які можна вивозити за кордон вказані в Додатку 1 до вказаної вище Інструкції. До таких предметів відносяться:
- сувенірні вироби;
- предмети культурного та ужиткового призначення;
- предмети серійного і масового виробництва.
Кожен випадок експерти розглядають індивідуально, тому краще звернутися до галереї АртДом та отримати 100% відповідь. Галерея АртДом співпрацює з декількома експертами по всій Україні і безкоштовно надає консультацію з питань экспорту предметів мистецтва, включаючи картини за кордон і порядок вивезення творів культури України. Ми спеціально уклали договори з декількома експертними установами через складнощі теперішнього життя. Десь відключення світла, або оголошено у місті повітряну тривогу, або ж експерт пішов у відпустку. Тому, ми кожного дня приймаємо замовлення та допомагаємо з цими питаннями, особливо з порядком вивезення творів культури України.
1. Твори мистецтва, що вивозяться за кордон, повинні бути декларовані митниці. Важливо мати документ, що підтверджує право власності (квитанція, чек, договір купівлі-продажу), а також висновок спеціаліста про неналежність до культурних цінностей (оформлюється експертом з культури). Містить інформацію про картину (назва, автор, рік, розміри, матеріали), яка є необхідною для отримання дозволу державного експерта на вивіз картини.
2. Приписи щодо перевезення картин через державний кордон.
Для перетину кордону з творами мистецтва необхідно володіти висновком державного експерта та документом, який засвідчує право власності на мистецький предмет.
Однозначної відповіді немає, оскільки з юридичної точки зору для відправлення картини за кордон - ні. Цей документ тільки для української митниці, на українській мові і діє цей документ тільки на території України. Тому, отримавши переклад на англійську мову цей документ знову ж таки не буде мати юридичної сили за кордоном. Але з фактичної точки зору, краще зробити сертифікат автентичності на англійській мові для картини, який наші спеціалісти з державної експертизи також роблять. За більш ніж 7 років досвіду ми зрозуміли, що краще зробити додатковий документ і тоді людина може спокійно подорожувати з предметом мистецтва.
Експорт за кордон вимагає детального розуміння як оціночної вартості творів мистецтва, так і правил їх вивезення. Оціночна вартість картини може бути визначена різними сторонами: покупцем, продавцем, або кваліфікованим експертом, і безпосередньо впливає на розмір митних зборів, особливо якщо картину вивозять з метою продажу. Для тимчасового вивезення необхідно отримати спеціальний дозвіл, де буде зазначено країну призначення, назву галереї та термін перебування твору за кордоном. Важливо зазначити, що для таких випадків митне декларування не потрібно.
Звертаємо увагу на заборону экспорту предметів мистецтва за кордон, що можуть завдати шкоди здоров'ю людей чи довкіллю, а також на ті, що мають історичну або культурну цінність без відповідного дозволу. Рекомендується звернутися до професійних установ, таких як галерея АртДом, для отримання консультацій та допомоги у вирішенні всіх питань, пов'язаних з вивезенням творів мистецтва за кордон.
Вивезення картини з України підкоряється певним правилам та вимогам. Перш за все, необхідно мати висновок експерта про те, що твір не має культурної цінності, а також документ, який підтверджує право власності на картину. У випадку вивезення твору з метою продажу, потрібно оформити митну декларацію. Вартість картини також грає роль: якщо її оцінка не перевищує 1000 євро, декларування у митних органів не потрібне. Водночас, для картин, призначених для продажу, вартість оголошується, і залежно від цього сплачується мито.
Окрема увага приділяється перевезенню: важливо забезпечити надійну упаковку твору, що відповідає усім митним правилам. Заборонено экспорт картин, створених до 1950 року без спеціального дозволу, а також творів, що знаходяться в Державному реєстрі національного культурного достояння, Національному архівному фонді або Музейному фонді України.
Вивіз складних творів образотворчого мистецтва вимагає особливої уваги та дотримання певної процедури. На першому етапі необхідно отримати висновок спеціаліста, який підтвердить, що твір не є об'єктом культурної цінності. Експертиза може вимагати надання додаткової інформації, такої як фотографії або детальний опис твору.
Після отримання висновку необхідно зайнятися митними формальностями, зокрема, декларуванням та сплатою мита в разі вивезення твору з метою продажу. Також важливо забезпечити належну упаковку та дотримання правил безпечного перевезення, особливо коли мова йде про тендітні предмети.
У деяких випадках може знадобитися отримати дозвіл від Міністерства культури та інформаційної політики України. Не варто забувати про страхування твору мистецтва на час транспортування та перебування за кордоном. Галерея АртДом готова надати всебічну підтримку та консультації з питань вивезення, починаючи з оформлення необхідних документів і закінчуючи організацією перевезення картин за кордон.
Галерея АртДом регулярно відправляє власні картини, скульптури за кордон та допомагає з оформленням цих документів. Ми співпрацюємо тільки з акредитованими експертами, які мають право на видачу таких документів. Щоб зробити замовлення - ви звертаєтесь до нас у месенджер та надаєте необхідні дані:
1) фотографії картини (роздруковані фотографії предмета мистецтва)
2) ПІБ художника, рік народження
3) назву картини
4) рік написання
5) матеріали (полотно, олія, акрил)
6) розміри (висота, ширина)
У відповідь ми надсилаємо рахунок на оплату, видаємо фіскальний чек та відправляємо готовий документ вам поштою, зокрема для відправлення поштою.
Середній термін - 1-2 дні. Експерт працюють тільки у будні, з понеділка по пʼятницю.
Для документів на постійне вивезення картини - термін дії необмежений, якщо в картину не вносились зміни, отримано дозвіл на вивезення картин та підписи міністерства культури України. Тому, якщо картину не домальовують ви можете отримати документ, а вивезти хоч через рік.
Вартість виготовлення документу 500 грн за одну картину незалежно від прізвища автора та не залежить від розміру. Якщо ви замовляєте одразу декілька документ - експерт надає знижену ціну.
В галереї АртДом працює майстерня яка поможе відправити картину за кордон, в якій наші майстри виготовляють пакування будь-якої складності. Кожна коробка робиться на замовлення вручну з високоякісних матеріалів:
- 5-шаровий картон
- ДВП, OSB-плити, фанера
- картонні кутки
- деревʼяні рейки (рекомендуємо)
- щільний пінопласт, ідеально підходить для захисту картин та скульптур під час відправлення.
- повітряно-пузирчата плівка
- реставраційний папір
За більш, ніж 7 років досвіду ми відправили більше 1000 посилок по всьому світу. Тому, ми з радістю допомагаємо нашим замовникам доставити предмет мистецтва в цілості та схоронності, зокрема за допомогою отримання дозволу на вивіз картин за кордон. Оскільки наша майстерня знаходиться в центрі Києва, а замовники з усієї України - для доставки “під ключ” працює два варіанти:
1. ви передаєте нам особисто або поштою картину, ми самі замовляємо дозвіл державного спеціаліста, робимо пакування, відправляємо поштою та передаємо вам трекномер посилки за 2-4 дні
2. ви замовляете документ на вивезення картини за кордон та пакування. Ми відправляємо їх Вам поштою. Все, що вам залишається - віднести коробку з картиною на пошту.
Вартість наших коробок від 300 грн та залежить віід розмірів та обранних матеріалів, а при замовленні документів на вивезення картин з України діє знижка на коробки -15
Зразок упаковки картини: правила пакування мистецьких творів
Зателефонуйте нам +38 063 247 8102
Наш сайт: artdom.com.ua
На Чернігівщині «захисники неба» за тиждень збили понад 40 російських БпЛА. Про це повідомив начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: АТАКА ДРОНІВ НА СЕМЕНІВКУ: ПОШКОДЖЕНІ БУДИНКИ, МАГАЗИНИ ТА АВТІВКА. ФОТО Нагадаємо, протягом минулого тижня росіяни атакували 30 населених пунктів у всіх районах області. Фото –
Майже 400 вибухів за тиждень: Чаус про обстановку на прикордонні Чернігівщини
Протягом тижня на Чернігівщині сталося 222 пожежі, внаслідок яких загинули 5 людей
На Чернігівщині затримали шахрая, який ошукав пенсіонерку на майже 50 тисяч гривень
Переходила дорогу на «зелений» сигнал світлофора: у Чернігові 87-річний водій збив жінку на пішохідному переході
25 марта 2025
11:00Хроническая заложенность носа: чем грозит и как лечится
10:22Переходила дорогу на «зелений» сигнал світлофора: у Чернігові 87-річний водій збив жінку на пішохідному переході
09:33У Чернігові запровадили матеріальну допомогу для мешканців пошкоджених багатоповерхівок
24 марта 2025
17:17Що подарувати подрузі на день народження – ТОП 7 подарунків
16:18На Чернігівщині мобільні бригади онкологів виїжджають у віддалені громади
15:15Як вибрати якісні навушники бездротові: основні характеристики та переваги
14:40У Чернігові у чоловіка загадково зник автомобіль
14:05Як вибрати лежак для кота: поради власникам
13:33На Чернігівщині літня жінка загинула внаслідок пожежі в будинку
12:55Як вибрати професійний набір для манікюру?
12:25На Чернігівщині затримали шахрая, який ошукав пенсіонерку на майже 50 тисяч гривень
11:19Протягом тижня на Чернігівщині сталося 222 пожежі, внаслідок яких загинули 5 людей
10:48Віск для брів: ваш секрет досконалих брів
10:20За тиждень сили оборони в небі над Чернігівщиною збили понад 40 безпілотників
09:50Американские пикапы в украинских реалиях - практичность или расточительство?
09:30Майже 400 вибухів за тиждень: Чаус про обстановку на прикордонні Чернігівщини
21 марта 2025
13:35Двоє людей протягом доби загинули внаслідок пожеж на Чернігівщині
12:48Чи варто збирати ігровий ПК самостійно чи краще купити готовий?
12:25Благодійники передали шести громадам Чернігівщини понад тисячу сонячних панелей
11:22З полону повернувся військовий з Менщини Борис Стрюк
10:38Как восстановить утерянные документы находясь вдали от родины?
10:30У Чернігові п’яний водій в’їхав у паркан, а в його авто знайшли боєприпаси
09:32Инвертор: сердце автономных и резервных энергосистем
20 марта 2025
15:05Атака дронів на Семенівку: пошкоджені будинки, магазини та автівка. ФОТО
14:20Рейтинг найкращих паяльників для дому та майстерні
Смотреть больше новостейНа Корюківщині через випалювання сухої трави згоріли два будинки.
Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з
На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська
Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею
Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у
Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку
«Батьківщина» не підтримала насильницьку
У Чернігові п’яний водій намагався втекти від
«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний
З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів
У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи
БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів