Високий Вал (VAL.UA) – найстарше онлайн-видання Чернігова, засноване ще 2001 року Олегом Головатенко. Неодноразово сайт було визнано найвпливовішим ЗМІ Чернігівщини. Останні два роки над проектом працює нова команда, нам вдалося сформувати потужний колектив журналістів та операторів. Творчий напрямок видання нині очолює головний редактор Юрій Михуля.
На сьогоднішній день, середня відвідуваність сайту складає близько 10 000 унікальних користувачів на добу. Спільнота «Високого Валу» у Facebook - налічує близько 14 000 підписників. Це одні з найбільших показників серед чернігівських медіа. Улітку 2018 року ми відновили випуск однойменної газети.
11 листопада 2018 року розпочався новий етап в розвитку нашого ресурсу – ми оновили дизайн сайту та запустили мобільну версію. Цим самим зробили VAL.UA максимально зручним для читачів. Разом з цим ми змінюємо і наповнення сайту.
"Високий Вал" відкритий до співпраці з журналістами та зацікавленими у поширенні інформації медіа структурами.
З повагою, керівник проекту «Високий Вал» Артем Євминець
Наші координати:В Україні 7 грудня відзначають день святої великомучениці Катерини, який вважають символом жіночої ніжності.
Традиційно напередодні і в цей день дівчата ворожили на судженого і збиралися разом на вечорниці.
Багато ворожінь відтоді трансформувалося, але бажання дізнатися про свою долю залишилося незмінним.
Свята Катерина жила в Олександрії в багатій родині, і на її руку претендували найкращі наречені міста. У 304 р. Катерина прийняла християнство і стала проповідувати віру в Ісуса Христа.
Коли до Олександрії прибув імператор Максиміан на проведення язичницького свята, жерці стали приносити в жертву не тільки тварин, але й людей, які сповідували християнство. Свята Катерина, не витримавши жахливого видовища, підійшла до імператора і стала пояснювати йому язичницькі омани. Дівчина сподобалася імператору, і щоб навернути її в язичництво, Максиміан закликав 50 мудреців імперії, але після спілкування з Катериною вони увірували в Христа, і їх було спалено. Імператор спробував спокусити дівчину своїм багатством, а коли в нього нічого не вийшло, піддав її жорстоким тортурам і наказав кинути в темницю. Імператриця Августа, воєвода Порфирій і воїни, які супроводжували їх, прийшли до темниці та вислухали мученицю, після чого всі вони також прийняли християнство. Всіх їх стратили, а саму святу Катерину було піддано страшним мукам - колесуванню. Коли вона спокійно підійшла до знаряддя страти, ангел розбив його вщент. Тоді Катерина сама поклала голову під меч ката.
Кілька років тому християни в Єгипті знайшли останки Катерини і поховали в монастирі на священній горі Синай. Сьогодні монастир - це великий духовний центр, в якому є древній архів і велика бібліотека стародруків та церковних раритетів. Вважають, що свята Катерина є покровителькою вчителів, освічених людей та науковців.
Традиції та ворожіння на день Катерини:
Свято Катерини в Україні вважали пророчим для долі кожної дівчини. Жінки просили святу про злагоду в родині, дівчата – про щасливий шлюб.
У день Катерини вранці, до сходу сонця, дівчина йде в садок і зрізує гілочку вишні. У хаті ту гілочку ставить у пляшку з водою і чекає свята Меланки – 14 січня. Якщо до Меланки вишня зацвіте - добрий знак: то й доля дівоча цвісти буде. Засохне гілочка без цвіту - кепська ознака.
Ворожили на вишні не тільки дівчата, але й хлопці. Якщо гілка пускала багато листя і пишно цвіла, хлопець вірив, що і дружина у нього буде гарна, любляча і працьовита. Якщо ж гілка пускала листя, але не цвіла, значить, судилося хлопцеві одружитися з дівчиною простою і нічим не примітною. А коли ж гілка зовсім не цвіла, значить і дружина буде ледача і сварлива.
У селах на Катерини влаштовували вечорниці. Дівчата разом варили пшеничну кашу, пригощали нею хлопців із села і ворожили на каші. Перед тим як заспівають перші півні (опівночі), дівчата замотували спільно приготовану вечерю новим рушником і прямували до воріт "закликати долю". По черзі кожна дівчина залазила на ворота з "вечерею" в руках і тричі закликала долю: "Доле, Доле, йди до мене вечеряти!". Якщо у відповідь заспіває півень, значить, доля відгукнулася, що передбачає заміжжя і спокійне життя в достатку протягом року. Якщо півень не заспівав, значить, доля не чує дівочого голосу, "оглухла". Гірше за все, якщо у відповідь на дівочі заклики падає зірка з неба. Це може передвіщати важку хворобу, проблеми в сім'ї або навіть "згасання долі".
Якщо на вечорницях збиралося багато дівчат, їхню долю вирішували чоботи. Переставляючи їх по черзі, міряли будинок від столу до порогу. Чий чобіт вийде за поріг, та дівчина першою вийде заміж наступного року.
Залишатись допізна на гулянні цього вечора дівчатам заборонялося, потрібно було йти додому, аби не прогнівити долю. Також на вечорницях не танцювали через те, що триває Різдвяний піст.
Напередодні дня Катерини дівчата клали під подушку листочки з різних дерев, на кожен загадуючи кількох хлопців. Серед них мав бути і один яблуневий листочок. Лягаючи спати, дівчина читала молитву, а вдосвіта просила найменшого в родині хлопчика витягти один із листочків: який витягне, за того й вийде заміж, а якщо випаде лист яблуні, то доведеться ще посидіти в дівках.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТРЕТЯ ПРЕЧИСТА: ГОЛОВНІ ТРАДИЦІЇ І ЗАБОРОНИ СВІТЛОГО СВЯТА
У давні часи рано вранці 7 грудня дівчина вирушала до криниці і дивилася на своє відображення. Якщо в цей час вода колихалася, то дівчина нескоро вийде заміж. Спокійна вода і чиста гладь свідчили про швидке заміжжя.
Ще один спосіб ворожіння - після вечері вийти на вулицю і якомога ближче підійти до вікон найближчого житла, аби почути про що розмовляють господарі. За характером розмови можна визначити свою долю.
Дізнатися про дівочу долю допомагали символічні предмети: хустинка, стрічка, каблучка, хрест. Одна із дівчат це розкладала на столі і накривала тарілками так, щоб не бачили інші. Потім кожна по черзі підходила і піднімала одну із тарілок. Якщо під нею виявиться стрічка, буде ще рік у дівках, якщо каблучка, то вийде заміж, якщо знайде хустинку - буде покриткою, коли ж випаде хрест, то помре. А щоб вгадати достаток майбутнього чоловіка, насипали в миску крупу і в неї кидали золоті, срібні та залізні персні. Який витягнеш - таку долю й вибереш.
Тим, хто хоче знайти щастя в шлюбі, радять відвідати в цей день церкву (тільки до 11-ї години) і поставити свічку до ікони св. Катерини. У цей день адресне звернення до святої багаторазово підсилює побажання, а значить, і задумане отримає шанс втілитися в реальність.
У день Катерини дівчина на виданні опівночі несла на найдавнішу родову могилу пучок безсмертників, щоб її доля не померла. Також дівчата приносили "жертву тополі": накидали на гілки вишиту хустинку, щоб не залишитися вдовою. Біля ікони Катерини матері запалювали три свічки, "щоб рід не переривався".
Традиційно з приходом Катерини починалися морози, тому й казали: як Катерина по воді, то Різдво по льоді; як на Катерину холодно, то буде голодно; на святу Катерину ховайся під перину.
Зазначимо, що 7 грудня до Чернігова завітає Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Владика відвідає Катерининську церкву і з нагоди храмового свята відслужить у стінах собору божественну літургію. Патріарх вже має добру традицію останні 10 років приїздити до Чернігова на свято великомучениці Катерини.
За матеріалами з відкритих джерел.
Після однієї з нещодавніх повітряних атак на території Новгород-Сіверського району Чернігівщини виявили російський ударний БПЛА, який збили сили оборони України. Його бойова частина не здетонувала. Про це повідомляє поліція Чернігівської області на своєму офіційному сайті. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НА ЧЕРНІГІВЩИНІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ВИЛУЧИЛИ БЛИЗЬКО ОДНІЄЇ ТОННИ ЗБРОЇ ТА БОЄПРИПАСІВ. ФОТО «Оглянувши пошкоджений БПЛА, поліцейські вибухотехніки вилучили бойову частину
Стало відомо, коли відбудеться 44-ї сесія Чернігівської міськради
У Чернігові відновили рух транспорту на перехресті вулиць Довженка та Межової
На Чернігівщині зупинили водія, вміст алкоголю в крові якого перевищував норму у 15 разів
У Чернігівському районі виявили новий випадок сказу
5 Лютого 2025
16:27У Чернігові п’яна водійка в’їхала у дорожній знак
15:18Стало відомо, коли відбудеться 44-ї сесія Чернігівської міськради
14:22Учні 12 громад Чернігівщини отримають ноутбуки для навчання
13:33У Семенівці в пожежі загинув 62-річний чоловік
12:25У Чернігові відновили рух транспорту на перехресті вулиць Довженка та Межової
11:22Чернігівщина отримала три новенькі реанімобілі: в які громади вони поїдуть
10:21На Новгород-Сіверщині виявили та знешкодили бойову частину російського безпілотника, яка не здетонувала
09:30На Чернігівщині зупинили водія, вміст алкоголю в крові якого перевищував норму у 15 разів
4 Лютого 2025
14:40У Чернігівському районі виявили новий випадок сказу
13:33У прикордонній Семенівці з’явилося ще одне модульне укриття
12:22На Чернігівщині поліцейські вилучили близько однієї тонни зброї та боєприпасів. ФОТО
11:20У Чернігові патрульні відсторонили від керування нетверезого водія «BMW»
10:18В Корюківській громаді через вибух БпЛА пошкоджено 3 будівлі сільськогосподарського призначення
09:30У Чернігові в пожежі загинув чоловік
3 Лютого 2025
20:26Правила кормления щенков от рождения до года
13:30У Чернігові затримали чоловіка, який напав на поліцейського та вдарив його в обличчя
12:45Розробка сайту: як вибрати надійну веб-студію?
11:2559 авіаударів за тиждень: Чаус про обстановку на прикордонні Чернігівщині
10:48Диван для вашого стилю життя: як знайти ідеальний варіант
10:22Два дні поспіль температурні рекорди зафіксували у Чернігові
09:25Автомобіль для захисників та підтримка громад: волонтери БФ молодіжної ініціативи «Надія» продовжують працювати
31 Січня 2025
17:30Grace Clinic: ведущая клиника пластической хирургии в Киеве
16:42Росіяни з мінометів вдарили по прикордонню Чернігівщини: поранений місцевий житель. ФОТО
16:15Рідні до останнього мали надію: загинув воїн з Чернігівщини
15:55«BAS Роздрібна торгівля»: що це таке та який функціонал має
Дивитися більше новинБез електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з
На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська
Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею
Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у
Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку
«Батьківщина» не підтримала насильницьку
У Чернігові п’яний водій намагався втекти від
«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний
З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів
У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи
БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів
Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні