Рус Укр
Неділя, Листопад 24, 2024 Редакція Реклама

Валерій Дубіль: У МОЗа має бути керівник, який несе відповідальність

Валерій Дубіль: У МОЗа має бути керівник, який несе відповідальність
12 Жовтня 2017 4426

* Позиція

 

Призначити Міністра однієї з найважливіших галузей – галузі охорони здоровя вимагають не тільки народні депутати, а вся медична і пацієнтська спільнота. Призначити Міністра – означає призначити відповідального. Бо півтора року, поки крісло пустує, жодна людина не  несе відповідальність за ту розруху, що панує сьогодні в галузі.

 

Про це у своєму блозі на сайті LB.ua написав народний депутат з фракції «Батьківщина» Валерій Дубіль. Нижче наводимо повний текст парламентаря.

 

«Не маю жодних особистих претензій до в.о. Міністра Уляни Супрун як до людини – вона волонтер, дійсно допомагала під час Майдану. Але – буду відвертий – на посаді в.о. міністра пані Уляна зі своїми обов’язками не впоралася. Саме через відстороненість МОЗу від медичної спільноти, пацієнтів, галузевого парламентського комітету, від регіонів, у системі охорони здоров’я відбувається катастрофа.

 

У Міністерстві не працює апарат, відсутня планомірна поточна робота із взаємодії з іншими центральними органами влади і регіональними адміністраціями (навіть на технічному рівні немає єдиної системи документообігу). МОЗ не відповідає на листи і запити, не погоджує проекти нормативно-правових актів. Ми нарахували близько 10 провалів МОЗу, та це не просто провали – за кожним з них стоять життя людей!

 

Національний перелік ліків не враховує потреб пацієнтів

 

МОЗ обмежив перелік препаратів, що закупаються, закупівлею ліків, діюча речовина яких знаходитися в Національному переліку основних лікарських засобів. У результаті маємо відсутність ліків за багатьма напрямками: для лікування серцево-судинних захворювань (зокрема, гострого інфаркту міокарда), кровоспинних препаратів, антиретровірусних препаратів для лікування ВІЛ / СНІД, а також препаратів, що призначаються для лікування рідкісних (Орфа) захворювань, і ліків, які використовуються при трансплантації органів. Іншими словами, в цьому переліку відсутні сучасні, рідко застосовувані і дорогі ліки, життєво необхідні українським пацієнтам.

 

Регулювання закупівель на базі Нацпереліку мало діяти з 1 вересня, проте, усвідомивши згубність для пацієнтів впровадження своїх непродуманих ініціатив, МОЗ вийшов з пропозицією до Кабінету Міністрів про перенесення початку впровадження обмежень на 1 січня 2018 року.

 

Реімбурсація завалена

 

Спочатку на реімбурсацію з бюджету виділили 500 млн, попросили ще 200. Наближається кінець року, а використали близько 200 з копійками мільйонів.

 

Через непродуманий механізм реімбурсації, програма охопила тільки 9% із 14 млн пацієнтів, які потребують відповідного лікування. Щоб отримати рецепт, потрібно стояти у безкінечних чергах до сімейного лікаря. Їх штат у більшості регіонів реально ледве дотягує до 40%! З 20 тис. українських аптек у програмі беруть участь лише 6 тисяч. І в тих не завжди є в наявності необхідні пацієнту препарати.

 

Один пацієнт отримує компенсацію в розмірі 50 грн, а середня місячна компенсація для гіпертоніків становить 10-20 грн. При цьому пацієнти повинні доплачувати за препарати з власної кишені іноді майже 75% від їхньої вартості. Такі суми компенсацій виглядають, як принизлива «соціальна подачка», а не як успішно працююча соціальна програма.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  РАХУНКОВА ПАЛАТА ПЕРЕВІРИЛА МІЖНАРОДНІ ЗАКУПІВЛІ ЛІКІВ. НЕКОМПЕТЕНТНІСТЬ ЧИ КОРУПЦІЯ?

 

Міжнародні закупівлі повні корупційних схем

 

Міжнародні організації, які мають займатися держзакупівлями ліків, вибрали безконтрольно. І діють вони теж безконтрольно – на їхніх рахунках до 20 місяців зберігаються кошти! Це вже говоримо не ми, народні депутати, – це написано у розгромному рішенні Рахункової палати щодо держзакупок ліків.

 

Ось і наслідки – програма імунопрофілактики за 2016-2017 роки зірвана, люди не отримують вакцини просто тому, що термін їхньої поставки – майже два роки! Ті самі тести для лабораторних досліджень за програмами СНІД, туберкульоз, дитяча онкологія, донорство, які повинні були бути закуплені на кошти 2016 року, досі не доставлені на місця. Смертність від ботулізму за останні 18 місяців підвищилася в три рази (в попередні 10 років помирав кожен тридцятий, за останні півтора року - кожен десятий з тих, хто захворів на ботулізм). Навіть за тими напрямками, за якими поставки препаратів частково здійснюються, проводити діагностику і лікування неможливо, бо немає окремих препаратів і неможливо забезпечити цілісні схеми лікування.

 

 

 

Публічні закупівлі лікарських засобів з реформуванням зачекають?

 

МОЗ представив на засіданні Кабміну Концепцію реформування механізмів публічних закупівель лікарських засобів і медичних виробів. Документ складно назвати концепцією. У ньому не представлений комплекс заходів (концепція зміни правил здійснення закупівель, механізмів закупівель, організаційних механізмів, системи технічного та тарифного регулювання, державного контролю цін та ін.), який дозволить сформувати прозору систему функціонування ринку госпітальних продаж. Замість цього документ передбачає тільки створення єдиної центральної закупівельної організації під головуванням МОЗу і забезпечення її функціонування.

 

Це суперечить:

 

  • концепції децентралізації і територіально-адміністративній реформі;

 

  • основним напрямкам реформи охорони здоров'я, яка передбачає автономізацію (економічну самостійність) медичних установ, розвиток конкуренції і впровадження оплати за надану медичну послугу (принцип - гроші йдуть за пацієнтом);

 

  • основним положенням реформи державного управління (міністерства мають займатися галузевою політикою, і не виконувати адміністративні функції, у тому числі і прямо не управляти об'єктами державної власності).

 

Створення централізованої закупівельної організації та концентрація матеріальних і фінансових потоків в одній точці несе значні корупційні ризики.

 

Де госпітальні округи?

 

Несвоєчасність і непродуманість формування госпітальних округів а також спроба нарізати їх з «центру», не запитуючи людей на місцях, не чекаючи на завершення територіально-адміністративної реформи призвели до масових протестів і провалу цього необхідного починання.

 

Уряд планував повністю затвердити госпітальні округи вже до 1 лютого цього року, і впродовж року почати реалізовувати програму їхнього розвитку. На сьогодні навіть кордони госпітальних округів затверджені не в усіх областях. Там, де госпітальні округи і затверджені, їхні межі не дозволять їм розвиватися. Уряд і МОЗ, усвідомлюючи реальний провал своїх ініціатив, не пропонує жодних змін. Цей провал просто замовчали.

 

Люди помирають, не дочекавшись черги на операцію закордоном

 

Цього року на лікування закордоном виділено 203 мільйони, проліковано 74 людини, влітку – ще 186, проліковано 47 людей, і до кінця року потрібно ще 336 мільйонів для того, щоб пролікувати 113 людей (станом на 20 вересня). На одному з засідань парламенського бюджетного комітету замміністра Павло Ковтонюк навіть не міг сказати скільки людей стоїть у черзі! На наступний рік потрібно майже мільярд гривень, а в бюджет закладають всього 389 мільйонів! При цьому, в Україні не всі операції роблять. Люди помирають, не дочекавшись коштів на лікування!

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  МОЗ ВІДІРВАНИЙ НЕ ТІЛЬКИ ВІД РЕАЛІЙ, АЛЕ Й ВІД МЕДИЧНОЇ СПІЛЬНОТИ, - ВАЛЕРІЙ ДУБІЛЬ

 

Охматдит не добудовано

 

У Охматдиті могли б робити операції з пересадки кісткового мозку від неродинного донора, не відправляючи людей закордон, де одна операція вартує 100-150 тисяч доларів!

 

Перша черга нового корпусу (лікувальний комплекс площею більш ніж 26 тисяч квадратних метрів) мала бути запущена до 1-го червня 2017 року. Повністю завершити будівництво мали у 2018 році. Для цього в бюджеті 2016 було виділено 395 млн. грн, а на 2017 рік - 380 млн. Та ці дати однозначно будуть перенесені. Причина - повний провал процесу організації фінансування та проведення необхідних тендерних процедур з боку МОЗу.

 

Більше п'яти місяців Міністерство не могло підготувати паспорт бюджетної програми та відкрити фінансування за рахунок коштів бюджету 2017 року. Не зміг МОЗ виконати й інше доручення Кабміну - провести до 15 липня 2017 року нові тендери на придбання додаткового обладнання. Вони були в основному провалені, і станом на початок вересня, навіть не оголошені заново.

 

Лікарі звільняються і масово їдуть закордон

 

Заборгованість із виплати зарплати лікарям становить вже понад 800 млн грн, причому до кінця року на заробітні плати потрібно ще 2,8 млрд грн. З країни вже виїхало 66000 лікарів. В Інституті раку, наприклад, через глобальне недофінансування, переводять людей на 0,25-0,5 ставки. Звільняється медична еліта!

 

Нині в Україні одних тільки сімейних лікарів не вистачає 13-18 тисяч! При цьому, субвенція на медицину у наступному році не збільшиться. Звідки візьмуться обіцяні високі зарплати? З кишень простих українців.

 

Пілотний проект по зміні фінансування інститутів НАМНУ завалений

 

Мета проекту - впровадження нових механізмів фінансування медичних установ: перехід від прямого фінансування витрат клінік на закупівлю у них конкретних медичних послуг. Від успіху «пілота» залежить майбутнє реформування всієї системи охорони здоров'я - адже саме це (перехід на оплату за конкретно надані послуги) і є наріжним каменем реформування.

 

Пілотний проект завалений, бо МОЗ не затвердив методику розрахунку тарифів на медпослуги і не виконав у повному обсязі жоден з чотирьох пунктів доручень. Не розроблена маршрутизація пацієнтів, типовий договір, методика розрахунку тарифів на медичні послуги. Стартувати він мав у чотирьох інститутах 1 червня, потім відстрочили старт на 10 вересня, згодом перестали вказувати точну дату.

 

А як МОЗ впорається з переведенням на оплату за надання послуг всіх районних та обласних лікарень протягом 2018-2019 років? Адже саме це і передбачає поданий до ВР на друге читання законопроект №6327.

 

Законопроект 6327 – не реформа, а пограбування регіонів

 

Насамкінець, сама «реформа». Слово «реформа» недарма написав у лапках, бо законопроект 6327 – це насправді не реформа. Це законопроект однієї програми, який у першому читанні прийняли кнопкодавством. Його положення неконституційні, і зараз його перекладають з тижня на тиждень, бо під нього немає голосів!

 

У рамках «децентралізації» (знову у лапках), у регіонів забирають субвенцію і передають її на один центральний орган (ЦОВВ), який зосереджує у себе близько 70-80 мільярдів (цифра зростатиме щороку) під керівництвом Кабміну. Всі лікарні – районні, міські, обласні, а також лікарі стоятимуть з простягнутою рукою, бо цей орган буде вирішувати кому, коли і як платити, і ще сам себе перевірятиме.

 

Про перехідний період у законопроекті «забули», а що робити, якщо система завалиться? Згадаємо про експеримент з інститутами, про який я писав вище. Це – тільки 4 інститути, а 6327 закон передбачає зміни в усіх медзакладах країни!

 

Що, наприклад, робитимуть малонавантажені лікарні в віддалених місцях, якщо медичної субвенції не буде, а ЦОВВ буде оплачувати тільки медичну послугу? Вірно, закриватися. Це остаточно доб’є медицину в селі. Крапка.

 

МОЗ має очолити керівник, який візьме за себе відповідальність і налагодить роботу, зосереджену на результат, а не на рекламні ролики! Саме тому ми підписали позов до суду на Гройсмана, щоб стимулювати Кабмін вирішити питання у галузі, яка є сьогодні однією з найважливіших».

Коментарі

Топ-новини

Останні новини

Всі новини

18 Листопада 2024

14:35

Новейшие методики диагностики и лечения бесплодия у женщин

13:30

Протягом тижня з прикордоння Чернігівщини евакуювалися 33 людини

12:15

42 авіаудари за тиждень: Чаус про обстановку на прикордонні Чернігівщини

11:25

На Чернігівщині в ДТП загинула водійка «Ауді»

10:45

Як побороти залежність і повернутись до нормального життя?

10:22

Захисник з Чернігівщини Роман Пастушенко отримав відзнаку Головнокомандувача ЗСУ

09:30

86 вибухів: армія РФ з різних видів зброї обстріляла прикордонну Семенівку та п’ять сіл

17 Листопада 2024

14:20

Что такое хостинг: краткое введение для начинающих

13:30

У Чернігові попрощалися з бійцем 1-ї танкової бригади Олексієм Тепляковим, який загинув на фронті

12:20

Морская тематика в живописи — особенности жанра

11:00

Росіяни за добу атакували три прикордонні громади Чернігівщини

10:00

Плазмовий телевізор: девайс із безліччю можливостей

16 Листопада 2024

12:40

Что подарить ребенку на Рождество

11:40

У потрійній ДТП на Чернігівщині загинув 66-річний чоловік. ФОТО

10:30

Система резервного живлення - чому це кращий вибір за генератор?

15 Листопада 2024

19:54

Футболка як незамінний елемент чоловічого гардероба

17:25

Чернігівський медичний центр сучасної онкології отримав другий лінійний прискорювач

16:13

Современный балкон под ключ – остекление по доступной цене

15:45

Поліція шукає свідків ДТП, в якій 82-річний чоловік потрапив під колеса тролейбуса

15:29

Как выбрать газовый гриль для дома

15:22

1-ша окрема танкова Сіверська бригада отримала дрони та зарядні станції для від громади Чернігова

14:55

AutoFort: надежный сервис для поиска и бронирования автобусных билетов

14:38

У Чернігові відкрили центр соціально-психологічної допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства

14:08

Казкова помада Flower Knows: секрет популярності

13:35

Понад 13 тисяч направлень на суспільно корисні роботи видали на Чернігівщині з початку року

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з РФ ВІДЕО
14 Жовтня 2024

Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська ВІДЕО
5 Жовтня 2024

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею ВІДЕО
16 Серпня 2024

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею

 Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го
22 Квітня 2024

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 Квітня 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 Квітня 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 Березня 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 Березня 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 Лютого 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 Лютого 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 Січня 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 Січня 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Дивитися більше відео