Високий Вал (VAL.UA) – найстарше онлайн-видання Чернігова, засноване ще 2001 року Олегом Головатенко. Неодноразово сайт було визнано найвпливовішим ЗМІ Чернігівщини. Останні два роки над проектом працює нова команда, нам вдалося сформувати потужний колектив журналістів та операторів. Творчий напрямок видання нині очолює головний редактор Юрій Михуля.
На сьогоднішній день, середня відвідуваність сайту складає близько 10 000 унікальних користувачів на добу. Спільнота «Високого Валу» у Facebook - налічує близько 14 000 підписників. Це одні з найбільших показників серед чернігівських медіа. Улітку 2018 року ми відновили випуск однойменної газети.
11 листопада 2018 року розпочався новий етап в розвитку нашого ресурсу – ми оновили дизайн сайту та запустили мобільну версію. Цим самим зробили VAL.UA максимально зручним для читачів. Разом з цим ми змінюємо і наповнення сайту.
"Високий Вал" відкритий до співпраці з журналістами та зацікавленими у поширенні інформації медіа структурами.
З повагою, керівник проекту «Високий Вал» Артем Євминець
Наші координати:Доброго дня. Мене звати Сєргєй Карась і я організовував Мегамарш у вишиванках.
Такий же як пройде завтра у Чернігові. Тільки мій проходив у Росії.
Українець Росії
Я належу до найбільшої, і самої непомітної діаспори українців - українців Росії. Тільки за офіційними даними в 2010 році у Росії нараховувалося 1,93 мільйона громадян, які під час перепису населення у графі національність вказали: "українець".
Багато з них ніколи не були в Україні. Але, тим не менше, ідентифікують себе як українці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПРИКОРДОННИКИ ЗАТРИМАЛИ РОСІЯНИНА, ЩО НАМАГАВСЯ ОБІЙТИ ПУНКТ ПРОПУСКУ
Я народився під кінець існування СРСР, у тій його частині, яка називалася РСФРР, у тихому містечку Гусь-Хрустальний.
І як тільки навчився читати, визначив для себе свою національність: українець.
Українцем я став не нещодавно. Я був їм і у 1997 році, коли пішов у перший клас, і в 2005, на першому курсі у коледжі, і в 2014, на останньому курсі університету.
Правда при цьому в Україні в перший раз побував тільки у 2012 році.
Євромайдан у Росії
За останні 4 роки я взяв участь, або організував, кілька проукраїнських акцій.
Наприклад, підтримував українських спортсменів на Чемпіонаті світу з хокею з м'ячем у Ульяновську, чемпіонатах світу зі стритболу та веслування на човнах "Дракон" у Москві і кількох інших турнірах. А одного разу навіть представляв Україну на змаганнях.
У 2016 році, в образі репера Семара, виконував пісню "Ніченькою темною" українською у реаліті-шоу "Поющій город" у рідному Гусь-Хрустальному.
Брав участь у "Марші миру" проти анексії Криму…
Але найвідомішими, напевно, стали дві мої одиночні акції.
У травні 2013 року пройшли два перших для Росії Мегамарші у вишиванках. Але якщо у Воронежі, в якому досить сильна українська діаспора, на нього прийшло близько 100 чоловік, то у Владимирі у Мегамарші брали участь я, два поліцейських, кілька журналістів і ціла група анти-підтримки.
А 14 грудня 2013 року я провів одиночний пікет "Євромайдан у Гусь-Хрустальному".
Свій серед... ніде
Анексія Криму і послідуюча війна на Донбасі вдарила по мені двічі. По-перше це було сильне емоційне потрясіння: країна, громадянином якої я є, воює з моєю Батьківщиною, Україною.
По-друге, саме влітку 2014 року я збирався у Донецьку область розшукувати родичів мого прадіда, якого після Другої світової війни відправили піднімати шахтарство у Киргизстані, і який втратив зв'язок зі своїми родичами з Україні.
В мене існувала надія, що хтось, хто пам'ятає мого прадіда, ще живий. Але з початком війни ці шанси стали майже негативними, та й справа – небезпечною.
Тоді, у лютому 2014 року, я зрозумів, що не бачу для себе місце у нинішній Росії. Але у 2014 році, обійшовши майже всі київські ЗМІ, місця в Україні та українській журналістиці собі я так і не знайшов. У 2015 спроба переїхати в Україну знову зазнала невдачі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «МАРШ ВИШИВАНОК», «ВЕЛОДЕНЬ», «ТЕАТРАЛЬНИЙ ФЕСТИВАЛЬ» ТА «ЗЕЛЕНА СЦЕНА»: НА ЧЕРНІГІВЦІВ ЧЕКАЄ НАСИЧЕНИЙ УЇК-ЕНД
У той же час у Росії знайти собі місце я теж не міг. Навіть у рідному Гусь-Хрустальному, де я працював журналістом в одній з місцевих газет, досить часто з'являючись під час офіційних заходів або у вишиванці, або в шапці з гербом України, та при цьому маючи не дуже тупе перо, мені доводилося не раз отримувати погрози у свою адресу від напівофіційних, і навіть офіційних осіб.
Так, і "бандерівцем", і "правосеком" теж називали.
В той же час не був я своїм і в Україні. У 2014 році, коли українські прикордонники у Конотопі зняли мене з потяга і навіть хотіли заборонити в'їзд в Україну, я почув і про "агента ФСБ". А те, що я, з російським паспортом, знав українську мову, викликало у них ще більші підозри.
Перспектива переїзду в Україну ставала все більш туманою, а сенс життя - все більш розмитим. Врятувала з ями мене моя нинішня дружина. Саме завдяки їй 19 грудня 2016 роки я переїхав до Чернігова.
Мова
Ні в одній з російських загальноосвітніх шкіл українську мову не вчать. А в родині моїй мова теж втрачена кілька поколінь тому.
Українську я ніде спеціально не вчив. Слухав пісні, читав, писав диплом на тему "Образ Росії в українських ЗМІ періоду Євромайдану", у зв'язку з чим, довелося читати і дивитися багато матеріалів українською, і… Приїхавши в 2014 році в Івано-Франківськ, несподівано навіть для себе, заговорив українською.
З тих пір, де б я не був в Україні: в Харкові, Одесі, Києві чи Чернігові, я розмовляю українською.
І одного разу, повертаючись в автобусі зі Сновська, ледь за неї не постраждав: місцевому російськомовному активісту не сподобалося те, що я розмовляю українською, і ношу чуб на голові. Правда обійшлося без бійки.
Але у мене є проблема. Моя українська недосконала. І, так як навряд чи багато хто чув росіянина, який вивчив українську мову, з 2014 року, у різних частинах України мені кажуть, що у мене білоруський акцент. У 2016 році я навіть спеціально їздив до Білорусі. І після поїздки не погоджуся з цією думкою.
Але акцент є. І від нього не так легко позбутися. Хтось позбувається все життя. І невдало.
А поки, при обговоренні мого недавнього сюжету про заборону російських соцмереж, головним в обговоренні читачів одного з популярних чернігівських пабліків став не наступ на свободу слова, а саме мій акцент.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧЕРНІГІВ “ПОЗА КОНТАКТОМ”: ЖИТТЯ ПІСЛЯ ЗАБОРОНИ РОСІЙСЬКИХ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ. ВІДЕО
Не залишився осторонь навіть міський голова Владислав Атрошенко, який вчора, під час свого прес-підходу, поцікавився: чи не з Білорусі я.
Напевно, процес позбавлення від акценту йшов би швидше, якби я був в україномовному середовищі. Але українська мова у Чернігові не надто популярна. Помилки в ній часом допускають і офіційні особи. А значна частина коментаторів, яких обурив мій акцент, висловлювали своє невдоволення російською…
Який підсумок?
Знайти себе у чернігівській журналістиці мені теж вдалося далеко не відразу. І навіть зараз цей процес навряд чи завершений.
Проте, я вдячний редакції "Високого Валу" за можливість робити сюжети і писати матеріали українською мовою. І за те, що колеги допомагають мені виправляти помилки - теж вдячний.
Я прошу вибачення у тих глядачів, які відчули дискомфорт через мій акцент. Я намагаюся працювати над його усуненням.
І я закликаю чернігівців говорити в Україні державною мовою і завтра вдягнути вишиванку і прийти на Мегамарш. Якщо нас буде багато - це буде красиво!
Сподіваюся, погода не підведе.
Сєргєй Карась
Понад 200 мільйонів гривень з бюджету Чернігова перерахували на потреби військових частин. Це складає 50% всієї суми, що була передбачена бюджетом на напрямок безпеки на весь 2025 рік. Про це повідомив начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський на своїй Фейсбук-сторінці. За його словами, гроші були розподілені між військовими наступним чином: - Дванадцять загальновійськових бригад отримали рівномірно по 15 мільйонів гривень; - Три розвідувальні
В Україні з 1 березня на 30% знизять ціни на 100 найбільш популярних ліків
На Чернігівщині затримали чоловіка, причетного до підпалів господарчих будівель односельців
У Прилуках на місці пожежі багатоквартирного будинку виявили тіла двох чоловіків
Армія РФ протягом доби атакувала сім сіл на прикордонні Чернігівщини: пошкоджений приватний будинок
20 Лютого 2025
14:36Налагодив канал збуту амфетаміну: у Чернігові затримали наркоторгівця
14:00Открытки в Украине: история, виды и современные тренды
13:30В Україні з 1 березня на 30% знизять ціни на 100 найбільш популярних ліків
13:00Київ чи Харків: яке місто обрати для короткої подорожі?
12:19Школи Чернігівщини отримали опалювальні прилади та нові меблі від благодійників
12:00Удобная обувь: признаки хорошей пары
11:17На Чернігівщині затримали чоловіка, причетного до підпалів господарчих будівель односельців
11:00Как выбрать складские стеллажи: виды, преимущества и где купить
10:42Армія РФ протягом доби атакувала сім сіл на прикордонні Чернігівщини: пошкоджений приватний будинок
10:15Інфузійне обладнання: незамінна складова інтенсивної терапії
09:30У Прилуках на місці пожежі багатоквартирного будинку виявили тіла двох чоловіків
19 Лютого 2025
15:33Вихопив телефон у жінки та намагався з ним втекти: у Чернігові затримали грабіжника
14:40Как обрезать пионовидные розы, чтобы они радовали вас пышным цветением
12:35Кав’ярні, піцерії, квіткові та продуктові магазини: який бізнес протягом року відкрили жителі Чернігівщини
12:00Секреты ярких мероприятий: от воздушных шаров до уникальной сервировки
11:22З бюджету Чернігова на потреби військових частин виділили понад 200 млн грн, — Брижинський
11:00Від чого залежить результат та як підвищити шанси успішної інсемінації
10:25У Мені затримали чоловіка, який побив свою дружину: жінка в лікарні
09:47Сучасні жіночі штани: мода, стиль та комфорт
09:30На Чернігівщині з діагнозом отруєння чадним газом через пожежі шпиталізували чотирьох людей
08:30Як розблокувати телефон, якщо забув пароль або графічний ключ?
18 Лютого 2025
16:43Вебінари в УАБМ – можливість отримати підвищення кваліфікації з сертифікатом
15:40Валерій Дубіль, БФ «Надія» та партнер Євген Довбня передали РЕБи й техніку для ГУР
14:48Современные подходы к успешному выращиванию кукурузы
14:30Фінська організація доставила на Чернігівщину 37 електростанцій для місцевих закладів освіти
Дивитися більше новинБез електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з
На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська
Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею
Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у
Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку
«Батьківщина» не підтримала насильницьку
У Чернігові п’яний водій намагався втекти від
«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний
З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів
У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи
БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів
Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні