Рус Укр
П'ятниця, Травень 03, 2024 Редакція Реклама

«Бюджет-2018 є антинародним», - Валерій Дубіль

«Бюджет-2018 є антинародним», - Валерій Дубіль
23 Січня 2018 3366

* Позиція

 

7 грудня Верховна Рада 273 голосами «за» ухвалила Закон «Про Державний бюджет України на 2018 рік».

 

ЗМІ одразу прокотилася хвиля критичних матеріалів. Його називають «антинародним», «бюджетом поліцейської держави», «бюджетом геноциду».

 

Про те, яким він є насправді, ми дізнавалися в народного депутата з фракції ВО «Батьківщина», члена Комітету з питань бюджету Валерія Дубіля.

 

Валерію Олександровичу, наприкінці минулого року депутати вирішили відійти від звичаю ухвалювати бюджет «під ялинку» й проголосували його майже за місяць до Нового року. Чи були якісь суперечки? Чи він був такий відшліфований, що не виникло жодних дискусій?

 

— «Батьківщина» не голосувала за бюджет на 2018 рік. Наша фракція одна з найменших, але ми подали найбільшу кількість правок, які могли б реально збалансувати кошторис. Жодну з них не було враховано. Далі я розповім чому.

 

Насправді під цей бюджет завчасно почали збирати голоси, і як тільки набралася необхідна кількість, президент дав вказівку: у четвер проголосувати. Чесно кажучи, я не думаю, що більшість депутатів у нього взагалі вчитувалася. Ухвалити цей документ — означає підтримувати руки людей, які просять милостиню, замість того щоб дозволити їм вільно дихати. Утім, голосами БПП, «Народного фронту», Радикальної партії цей справді антинародний бюджет проголосували.

 

Таке швидке його ухвалення — це бажання влади уникнути громадських обговорень. В останню ніч перед голосуванням були внесені суттєві зміни, щоб люди, експерти не змогли їх оцінити, і документ потрапив до сесійної зали.

 

Які ви можете назвати показники бюджету, що впливають на життя українців?

 

— Прем’єр-міністр каже, що в нас буде бюджет зростання. Це не так. Якщо порівняти ВВП на особу, то у 2008 році він становив близько $8 тис., а в 2018-му планується лише $2 тис. Зростання ВВП закладають на рівні 3%, хоча й торік закладали таку саму цифру, але реально вона була на рівні близько 2%. Для порівняння: у західних країнах зростання ВВП становить 5% бюджету і вище.

 

Крім того, вкотре збільшують державний борг. Знову візьму той самий 2008-й, який називали роком найбільшої економічної кризи. Тоді граничний обсяг державного боргу становив 89,14 млрд грн. А зараз у 31 раз більше — майже 2,75 трлн грн! Влада понабирала кредитів у МВФ, які виплачуватимуть навіть наші онуки, але про це вона не думає, бо тоді її вже не буде.

 

З індексом інфляції відбувається щось незрозуміле. Спочатку її заклали на рівні 7%, та коли міжнародні фінансові інституції зробили щодо цього зауваження, з’явилася цифра 9%. Але й вона далека від дійсності. За оцінками фахівців МВФ, Світового банку, слід очікувати інфляцію не менш як 12–13%. Так само курс долара, який заклали на рівні 29,2, зросте щонайменше на 10%. Економісти кажуть, що реальна інфляція 2017 року становила 30%, оскільки на третину зросла ціна так званого супового набору. Таке враження, що влада знову почала брехливо маніпулювати статистикою, щоб виправдати свої недолугі дії.

 

Ви кажете, що ваша фракція за бюджет не голосувала. Чому? Є якісь застереження?

 

— Як і завжди, наша фракція вивчила документ — саме той, який готували першочергово, бо, як я вже казав, останні зміни стали відомі лише перед голосуванням. Ми знайшли чимало речей, які реально нічого не дають людям — тільки можновладцям. Там було багато корупційний складових, «хотілок» народних депутатів і високопосадовців, яких подали загалом на 1,4 трлн. Щоб стимулювати мажоритарників голосувати за бюджет, вони збільшили в поточному році на 1,5 млрд грн — до 5 млрд грн — такий собі політичний хабар у вигляді фінансування заходів соціально-економічного розвитку окремих територій. Тими коштами мажоритарник розпоряджатиметься на власний розсуд. Наприклад, може зробити так, щоб за ці гроші його або якась інша фірма проводила ремонт у закладах, або запропонувати вкласти їх у найвигідніший для себе вид «допомоги» й отримати 20% відкату. Відбувалася пряма купівля депутатів.

 

Видатки на утримання бюрократії — президента та його оточення, Верховної Ради, Кабміну, Генпрокуратури, СБУ, МВС і далі, далі, далі — проти 2017 року збільшилися на десятки мільярдів. Так, утримання прокурорів державі обійдеться в 7,17 млрд грн, СБУ —у 8,15 млрд, системи МВС — майже у 66 млрд грн. Для порівняння: на всю дитячу онкологію виділяють 0,5 млрд грн, а на всю українську науку — лише 4,5 млрд грн. Та найцікавіше те, у скільки українцям обходиться утримання президента. Влада оцінила видатки на діяльність гаранта й Адміністрації (увага!) у 1,064 млрд грн. 2010 року ця цифра дорівнювала 121 млн грн. На Апарат ВРУ в останній момент додали ще 60 млн грн, на Секретаріат Кабміну — 28,5 млн, на Мінфін — 31,5 млн, на Генпрокуратуру — аж 400 млн грн. Це видається як мінімум блюзнірством на тлі зменшення фінансування освітян і науковців, медичних програм та заходів із реабілітації хворих. Так, на всіх важкохворих, які потребують лікування за кордоном, цього року додатково виділили менш як 1 млн грн — загалом близько 390 млн грн, тоді як реальна потреба — понад 1 млрд грн. І такі непорозуміння буквально за всіма найзначнішими пунктами.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МОЗ СПОДІВАЄТЬСЯ, ЩО МЕДИЦИНА РЕФОРМУЄТЬСЯ БЕЗ ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ, - ВАЛЕРІЙ ДУБІЛЬ

 

Але ж заробітні плати збільшать не тільки високопосадовцям, а й простим українцям?

 

— Щоб розібратися, якою є реальна заробітна плата в українця, а потім поговоримо і про мінімальну заробітну плату, наведу приклад. У всьому світі рахують індекс реальної заробітної плати та індекс інфляції. В Україні останні чотири роки графік інфляції йде вгору, а графік реальної заробітної плати — вниз. І це видно з того, що українці сьогодні на 1000 грн можуть купити вдвічі менше продуктів, аніж, скажімо, рік тому. У розвинених країнах прийнято, щоб графік інфляції небагато відставав від графіка реальної заробітної плати.

 

Експерти порахували середню заробітну плату за 2008-й — $358, а на кінець минулого року вона становила $273. У новому бюджеті мінімальна зарплата збільшується на $18, і що за ці гроші можна купити? Влада нам обіцяє подумати про чергове збільшення мінімалки до 4200 грн із квітня. Та не забуваймо, що тоді, як зазвичай, і інфляція зросте, і курс зросте. За минулий рік молочні продукти подорожчали на 30%, сало — на 65%, ось це справжні показники інфляції! А офіційно вона в нас набагато менша. Чому так? Бо коли її вираховують, то беруть ціни на продукти, які люди купують щодня, і беруть ціни на предмети розкоші: картини, дорогі прикраси. От вам і виходить інфляція на рівні менш як 10%.

 

Тобто фактично країна топчеться на місці?

 

— Чому ж на місці, зовсім ні. На жаль, країна котиться в прірву. Мінсоцполітики порахувало, що фактичний прожитковий мінімум у цінах жовтня 2017 року (в розрахунку на місяць на одну особу) становив 3017 грн, тоді як влада заклала його в бюджет-2018 із січня на рівні 1762 грн, із липня — 1841 грн, із грудня — 1921 грн.

 

Прожитковий мінімум для людей, які втратили працездатність, на основі якого формуються пенсії, із 1 січня становитиме 1373 грн і до 1 грудня 2018-го зросте на 124 грн. А фактичний прожитковий мінімум у споживчих цінах жовтня для осіб, які втратили працездатність, дорівнює 2544 грн. Тобто в бюджет заклали вдвічі меншу пенсію, ніж вона має бути. Та й не всі люди з наступного року зможуть вийти на заслужений відпочинок згідно з новим законодавством. І саме через таку «економію» на пенсії у 2018-му передбачено на 2 млрд грн менше, ніж було у 2017-му. До речі, якщо обчислювати їх у доларовому еквіваленті, то 2008 року середня становила $154, а зараз $68.

 

Видатки на субсидії на ЖКП закладаються в сумі близько 71 млрд грн. А з урахуванням боргів 2017 року потрібно щонайменше 75 млрд грн. Але ці гроші не можна назвати субсидіями, адже їх перераховують компаніям-монополістам, які надають ці послуги.

 

На місцеві бюджети перекладаються додаткові видатки — без додаткових субвенцій чи баз доходу. Наприклад, фінансування 143 державних коледжів і технікумів.

 

Видатки на стипендії зменшено на 25–30%. Ті, кому не вистачить стипендій із держбюджету, зможуть отримувати (чи не отримувати) їх із місцевих кошторисів, які нині переважно є дефіцитними.

 

Із 6,3 млрд грн, які виділяють на підтримку агропромислового комплексу, 1 млрд йде за статтею «Фінансова підтримка фермерських господарств». Проте залишається незрозумілим, кому й на що дадуть ці гроші, адже практика нашого уряду — підтримувати не мале та середнє підприємництво, а великі агрохолдинги.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПАЦІЄНТИ ВЖЕ РЯТУЮТЬ СЕБЕ САМІ. НЕ МОЗ

 

Як можна було поліпшити бюджет?

 

— Наша фракція, як я вже казав, подала, мабуть, найбільшу кількість правок, які могли б збалансувати бюджет. Окрім того, потрібно зважити, з чого формується дохідна частина і як її можна збільшити. Фактично вона складається з податку на додану вартість, акцизного податку, податку з доходів фізичних осіб та військового збору, податку на прибуток підприємств. Тобто прості українці, домогосподарства — це, так би мовити, володарі бюджету, бо формують його з власних кишень. Та через безглузду політику влади, скажену корупцію в державі цих грошей не вистачає.

 

Ми пропонували проголосувати антиофшорні законопроекти, які збільшили б дохідну частину бюджету. Якби їх розглянули й ухвалили, можна було б обмежити офшорні дірки, куди щороку витікають мільярди доларів. У бюджет-2018 таким чином змогли б додати як мінімум 67 млрд грн. Але, на жаль, наші ініціативи влада проігнорувала.

 

Основною причиною, на мою думку, є те, що саме високопосадовці та великий бізнес користуються офшорними схемами. Хто ж сам себе обмежить? Тому й перекладають цей тягар на малих та середніх підприємців. Через це маємо інфляцію, маємо майже триразове підвищення за останні сім років ціни на газ у наших платіжках. Тарифи на опалення зросли в 4,5 раза, на електроенергію з 2008 року — у 6,9 раза.

 

Бюджет України — це бюджет типового сировинного придатка до розвиненіших країн. У нас не визначені пріоритети розвитку. Це бюджет проїдання, бюджет не для простих людей, а для олігархів. І знаєте, чому влада не боїться так відкрито красти гроші в простих громадян та перенаправляти туди, куди їй вигідно? Тому що в нас збільшується штат силових структур, прокурорів. Сумарно на «репресивно-каральні» органи — прокурорів, поліцію, тюрми, пенітенціарну систему — бюджет 2018 року в півтора разу більший, аніж на армію, яка воює! Влада боїться не так країну-агресора, бо там у неї свої вигоди й свої налаштовані схеми, як власного народу! Середня заробітна плата в прокурора — 50 тис. грн, суддя Печерського суду отримує з надбавками 300 тис. грн, простий суддя — 72 тис. грн (додайте до цієї суми ще надбавки), середня заробітна плата поліцейського — 13 тис. грн, а вчителя вищої категорії — 8200 грн. Так, фінансування Генпрокуратури, МВС збільшили на 20%, а соціальні стандарти зростуть за рік тільки на 9%! Влада фактично будує за гроші України окрему державу — поліцейську.

 

Які перспективи в України у майбутньому?

 

— Країні потрібна влада, яка в центрі поставить інтереси простої людини, яка думатиме, як забезпечити гідні умови нашим громадянам тут, щоб вони не тікали за кордон у пошуках кращої долі. Тільки коли така влада почне наводити лад в Україні, наша держава матиме збалансований бюджет, а кожен громадянин зможе впевнено сказати: моя країна про мене дбає.

Коментарі

Топ-новини

Ракетний удар «Іскандером», з безпілотника, літака та мінометів: росіяни атакували 3 громади в прикордонні Чернігівщини

Протягом 30 квітня російські війська сім разів з різного виду озброєння атакували прикордоння Чернігівської області. Зафіксовано 20 вибухів.   Про це повідомляє Північний кордон. Держприкордонслужба на своїй сторінці у Facebook.   Новгород-Сіверська громада:   у напрямку села Мамекине — один вибух: вибуховий пристрій, скинутий з БпЛА; у напрямку села Ямне — чотири приходи, ймовірно, НАР з літака; у напрямку села Ясна Поляна — два приходи,

Останні новини

Всі новини

1 Травня 2024

14:30

Медичні інститути Києва отримали цінні вантажі від Валерія Дубіля та благодійників

11:30

Смертельна пожежа у Ніжині: мати загинула, 5-річна дитина у лікарні

10:00

Ракетний удар «Іскандером», з безпілотника, літака та мінометів: росіяни атакували 3 громади в прикордонні Чернігівщини

30 Квітня 2024

15:28

Смертельна ДТП на Корюківщині: мікроавтобус зіткнувся із трактором. ФОТО

14:22

Ніжинець зберігав вдома незаконну зброю та боєприпаси. ФОТО

13:33

Mercedes Benz G-Class: ідеальний синтез стилю та функціональності

12:15

У Варвинській громаді відремонтували шкільне укриття за майже 3 мільйони гривень. ФОТО

11:30

На прикордонні Чернігівщини росіяни атакували будівлю зерноскладу. ФОТО

10:18

Первый займ без высоких процентов на Finsfera

09:50

У Мені велосипедист загинув під колесами легковика

29 Квітня 2024

17:22

На Чернігівщині 11 шкіл в 9 громадах запустять власні сонячні електростанції

16:30

У Корюківському районі в Десні потонув чоловік

16:00

Какой проходной балл на НМТ в 2024 году

15:25

Вміст алкоголю перевищував норму у 10 разів та віз дитину поза кабіною: на Чернігівщині зупинили п’яного водія трактора

14:15

В небі над Чернігівщиною Сили оборони збили крилату ракету

14:05

Преимущества и недостатки популярных грузовых шин в Украине

13:33

Сім'ям загиблих через ракетний удар у Чернігові передали гроші, які зібрали Дорофєєва і Лебіга на благодійному стрімі

12:20

13-річна донька найстаршої породіллі Підвербної переїхала до нової родини у Чернігові

12:00

Як вибрати стильні та надійні вхідні двері для вашого будинку?

11:19

Ознак безпосередньої підготовки росіян до наступальних дій на Півночі України немає, – Сирський

10:17

У Ніжині освятили Алею Героїв. ФОТОфакт

09:50

Градирні - основний елемент для контролю температурного режиму в промислових процесах

09:25

На Чернігівщині браконьєр за 74 рибини заплатить штраф на майже 120 тисяч гривень

26 Квітня 2024

16:32

Шукали цілу ніч рятувальники, поліцейські та кінологи: на Чернігівщині повернули додому двох зниклих дітей

15:15

У Ніжині 23-річний водій на легковику збив велосипедистку на пішохідному переході: жінка в лікарні

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
 Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го
22 Квітня 2024

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 Квітня 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 Квітня 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 Березня 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 Березня 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 Лютого 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 Лютого 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 Січня 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 Січня 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної мобілізації
12 Січня 2024

Юлія Тимошенко: Ми захистили людей від свавілля і відстояли принципи справедливої та ефективної

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу. ВІДЕО
7 Грудня 2023

У Чернігові п’яний водій в’їхав в огорожу.

«День у Медійній Студії «MICS 4U»
3 Серпня 2023

«День у Медійній Студії «MICS

Дивитися більше відео