Високий Вал (VAL.UA) – найстарше онлайн-видання Чернігова, засноване ще 2001 року Олегом Головатенко. Неодноразово сайт було визнано найвпливовішим ЗМІ Чернігівщини. Останні два роки над проектом працює нова команда, нам вдалося сформувати потужний колектив журналістів та операторів. Творчий напрямок видання нині очолює головний редактор Юрій Михуля.
На сьогоднішній день, середня відвідуваність сайту складає близько 10 000 унікальних користувачів на добу. Спільнота «Високого Валу» у Facebook - налічує близько 14 000 підписників. Це одні з найбільших показників серед чернігівських медіа. Улітку 2018 року ми відновили випуск однойменної газети.
11 листопада 2018 року розпочався новий етап в розвитку нашого ресурсу – ми оновили дизайн сайту та запустили мобільну версію. Цим самим зробили VAL.UA максимально зручним для читачів. Разом з цим ми змінюємо і наповнення сайту.
"Високий Вал" відкритий до співпраці з журналістами та зацікавленими у поширенні інформації медіа структурами.
З повагою, керівник проекту «Високий Вал» Артем Євминець
Наші координати:Олександра Наумівна Швець — дивовижна жінка. У травні цього року жителька Чернігова відсвяткувала 100-річний ювілей.
Разом із чоловіком виховала 6-х дітей. Має 11 онуків, 15 правнуків та 2 праправнуки.
Усе своє життя Олександра Наумівна багато і тяжко працювала. Ніколи не боялася труднощів та допомагала іншим. Її головною пристрастю став музичний талант, який вона відкрила ще у дитинстві.
Саме це допомагає старенькій так довго жити на світі.
Донька «куркуля»
Олександра Наумівна народилася 13 травня 1916 року у селі Савенки, Корюківського району. Її батько був майстром на всі руки і навіть будував церкви. Крім Олександри Швець, у родині зростало одинадцятеро дітей, а вона — дев'ята.
«Коли прийшла радянська влада, то у нас було 15 десятин землі. Батька назвали куркулем і разом із сім'єю хотіли вислати у Сибір. Тоді хтось порадив віддати все майно державі. Батько послухався і зробив це. Нашу родину залишили у спокої, а через два місяці прийняли у колгосп», — розповідає жінка.
Після цього випадку життя багатодітної родини поступово почалося налагоджуватися. За сумлінну працю у колгоспі батьку Олександри Наумівни виділили багато землі, де він вирощував жито.
«Мій тато любив із агрономами вести справи. Одного разу до нього приїхали науковці із Носівської селекційно-дослідної станції. Їм так сподобалися наші колоски, що вони забрали їх на Всесоюзну виставку», — пригадує Олександра Швець.
Голодомор
А потім настали страшні роки Голодомору (1932-1933). Цей час старенька згадує зі сльозами на очах. Тоді кожен виживав, як міг. Щоб прогодувати родину, батько Олександри Швець їздив на ярмарок у Сосницю і звідти привозив харчі.
«Батько поїхав у Сосницю, а ми залишилися вдома. Від голоду ноги пухли. Тоді я з меншим братом вирішила піти на ставок і наловити риби. Нам пощастило, додому принесли цілий мішок риби. Це нас і врятувало від голоду», - ділиться спогадами довгожителька.
До війни Олександра Наумівна закінчила «семирічку» (сім класів), а потім трактористські курси. Працювала трактористкою у колгоспі. Там зустріла своє єдине кохання і у 20 років вийшла заміж за Степана Швеця.
«У колгоспі всі пишалися моєю роботою і ставили за приклад. Я пообіцяла, що виорю 1200 гектарів землі. Разом із чоловіком виконали цю норму. За це мені виділили новий трактор і зробили ланковою. Так і пропрацювала до самої пенсії», - ділиться спогадами довгожителька.
Лист до Сталіна
Війну (Другу Світову) жінка зустріла разом із двома маленькими дітьми у селі Тільне, Корюківського району. Чоловіка Олександри Наумівни забрали на фронт і він воював під Ленінградом.
«Однієї ночі до мене у хату прийшли німецькі солдати і попросили води. Напоїла їх водою, а вони зізналися, що прийшли розстріляти мене та дітей. Запитала, яка причина? А перекладач і каже: «За те, що у вас горить вночі світло і переховуєте партизанів». Я не розгубилась і відповідаю: «Нема їх тут, партизани давно на північ у болота втекли». Німці вибачились, дали дітям цукерок і пішли», - розповіла Олександра Швець.
У 1944 році Степан Швець повернувся додому живим, але втратив ногу на війні. Це каліцтво далося взнаки і чоловіку Олександри Наумівни потім було важко працювати у колгоспі.
«Мого Степана бригадир змушував у колгоспі траву косити. Хіба ж можна без ноги таким займатися? Ще й коня не хотів давати. Тоді я вимушена була написати листа Сталіну. Відповідь не забарилася і за його дорученням у село приїхала перевірка. Бригадира покарали, а мого чоловіка звільнили від роботи», - говорить старенька.
Голос від Бога
На пенсію Олександра Наумівна вийшла у 1969 році як багатодітна мати. Та без роботи жінка не залишилася. Вона організувала у Тільному хор «Калина», який співав народні пісні по всьому Корюківському району і вважався найкращим.
«Виступала у «Калині» до 80 років. Потім залишила хор, а невдовзі він без мене розпався», - каже бабуся.
Виявляється, що музичний талант Олександра Швець успадкувала від своїх батьків. Вони співали у церкві. Люди йшли до них з сусідніх сіл, щоб насолодитися їх співом.
«Співати почала ще з дитинства. Разом із старшою сестрою співали у церковному хорі. Голоси були такі, що свічки біля вівтаря загасали», - розповідає про свій дивовижний голос жінка.
Вік живи — вік працюй!
Олександра Наумівна має кріпке здоров'я та відмінну пам'ять. Навіть зараз старенька без проблем згадує пісні, які вона співала у молодості. У 90 років ще ходила у ліс збирати гриби та плела вдома корзини. Зараз бабуся живе у Чернігові, куди її забрала онучка Марина та допомагає виховувати правнучку Софійку.
Про своє довголіття Олександра Швець говорить так:
«Навіщо мені смерті шукати? Ось виросте моя правнучка, а тоді вже можна й помирати», - жартує старенька.
Бабуся вважає, що вона так довго живе на світі через тяжку працю: «Усе своє життя багато працювала, тому стільки і живу». Взагалі у родині Олександри Наумівни одні довгожителі. Її мати прожила до глибокої старості, а брат помер у 95 років.
На столітній ювілей до Олександри Швець приїхали родичі з різних куточків України. Відзначали День народження як годиться: із застіллям та піснями.
«Святкували так, що сусіди подумали наче у нас весілля», - розповідає онучка Марина.
Не дивлячись на свій поважний вік, Олександра Наумівна не втрачає оптимізму і радіє кожній хвилині, прожитій на цій землі. Вона вірить, що рано чи пізно кожен, хто сумлінно працював протягом усього життя — отримає свою винагороду!
Вдень 11 квітня росіяни атакували село у Семенівській громаді, яке менше ніж за 10 кілометрів від кордону з РФ. Про це повідомив начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус у своєму каналі в Telegram. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РОСІЯНИ БПЛА АТАКУВАЛИ СЕЛО В НОВГОРОД-СІВЕРСЬКОМУ РАЙОНІ: ПОШКОДЖЕНЕ СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВО ТА ДИТЯЧИЙ МАЙДАНЧИК «Внаслідок влучання сталася пожежа. Знищений будинок. Це була домівка старости села», – йдеться в
Поліція повідомила про підозру чернігівці, яка вербувала жінок з інвалідністю укласти фіктивні шлюби
У Чернігові 11 квітня зафіксували температурний рекорд, який тримався 60 років
У Сновську у місцевого жителя поліція вилучила танковий кулемет. ФОТО
У Прилуках рятувальники визволили цуценя, яке застрягло поміж бетонних плит
11 Квітня 2025
16:09Росіяни FPV-дронами атакували село в Семенівській громаді: згорів будинок старости. ФОТО
12:25Особливості безболісної лазерної епіляції
11:36У Сновську у місцевого жителя поліція вилучила танковий кулемет. ФОТО
11:00Проверка на полиграфе в Украине — точные ответы от Detector
10:19У Прилуках рятувальники визволили цуценя, яке застрягло поміж бетонних плит
09:35Поліція повідомила про підозру чернігівці, яка вербувала жінок з інвалідністю укласти фіктивні шлюби
09:00Як обрати спорядження для ідеального туристичного походу: корисні поради та рекомендації
08:22На Чернігівщині з 11 квітня на трьох ділянках автодоріг запрацюють TruCAM
07:45У Чернігові 11 квітня зафіксували температурний рекорд, який тримався 60 років
10 Квітня 2025
13:255 причин, чому лофери замінили підбори в офісному стилі українських жінок
12:15Зима не відступає: на Чернігівщині в ніч на 11 квітня прогнозують заморозки
11:55Як відновити старі меблі, щоб вони виглядали як нові?
11:30На Корюківщині у місцевого жителя вилучили ручну гранату з запалом
10:25На Чернігівщині сапери виявили та знешкодили артилерійський снаряд. ФОТО
09:48Выбираем идеальный наряд от Parosh: советы по стилю и сочетаниям
09:25У Прилуках водій в стані наркотичного сп’яніння на легковику збив велосипедиста, останнього шпиталізували. ФОТО
08:22У Чернігові відбулася 44-та (позачергова) сесія міськради: які питання розглянули
07:55Аренда VPS серверов: как выбрать оптимальный вариант
07:35На Чернігівщині чотирьох людей притягнули до відповідальності за незаконний збір березового соку
9 Квітня 2025
15:29Росіяни БпЛА атакували село в Новгород-Сіверському районі: пошкоджене сільгосппідприємство та дитячий майданчик
14:45З чим поєднувати вишиту сорочку чоловіку: образи на кожен день та на свята
14:16На Чернігівщині вночі 10 квітня прогнозують сильні заморозки, а вдень – посилення вітру
13:23Жителька Чернігівщини відсвяткувала 100-літній ювілей
13:00Дизайн проект квартири - ціна питання та що впливає на кошторис?
12:23На Чернігівщині у Ладанському ліцеї доукомплектували осередок «Захисту України»
Дивитися більше новинБез електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з
На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська
Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею
Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у
Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку
«Батьківщина» не підтримала насильницьку
У Чернігові п’яний водій намагався втекти від
«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний
З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів
У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи
БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів
Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні