Високий Вал (VAL.UA) – найстарше онлайн-видання Чернігова, засноване ще 2001 року Олегом Головатенко. Неодноразово сайт було визнано найвпливовішим ЗМІ Чернігівщини. Останні два роки над проектом працює нова команда, нам вдалося сформувати потужний колектив журналістів та операторів. Творчий напрямок видання нині очолює головний редактор Юрій Михуля.
На сьогоднішній день, середня відвідуваність сайту складає близько 10 000 унікальних користувачів на добу. Спільнота «Високого Валу» у Facebook - налічує близько 14 000 підписників. Це одні з найбільших показників серед чернігівських медіа. Улітку 2018 року ми відновили випуск однойменної газети.
11 листопада 2018 року розпочався новий етап в розвитку нашого ресурсу – ми оновили дизайн сайту та запустили мобільну версію. Цим самим зробили VAL.UA максимально зручним для читачів. Разом з цим ми змінюємо і наповнення сайту.
"Високий Вал" відкритий до співпраці з журналістами та зацікавленими у поширенні інформації медіа структурами.
З повагою, керівник проекту «Високий Вал» Артем Євминець
Наші координати:Свою історію кохання і подружнього життя розповідають ті, хто 60 років ділить і радощі, і труднощі. Вже виросли діти й онуки, підростають правнуки, а 80-річна Лідія Федорівна та Олександр Михайлович, якому у квітні виповниться 81, продовжують щоденно піклуватися одне про одного. І згадують, як усе починалося.
Слухала закоханих та поділилась з нами своїми враженнями журналістка Сусіди.City Поліна Назаренко.
У той час, коли в нашій країні закохані ще не святкували День святого Валентина, саме 14 лютого 60 років тому взяв собі Олександр Когадько з Покровського за дружину Лідію з Макошине. Справжнє кохання і взаєморозуміння допомогло подружжю пройти разом життєвий шлях.
А кохання, мабуть, таки оберігав і святий Валентин. Бо й зараз вони гарно ставляться одне до одного, спільно займаються господарством, все разом – як і у молодості.
Гарна, весела, на балалайці грала
Зустрілися вони у Макошине. Його мати до заміжжя жила за декілька хат від Лідиної матері. А потім там мешкав двоюрідний брат Олександра. До нього він з друзями й прийшов на храмове свято.
– А ми з дівчатами на лавці гуляємо. Я на балалайці граю, подружки співають, танцюють. Хіба ж могли хлопці повз нас пройти? – усміхається жінка. – Посиділи коло нас, тоді друзі вже поїхали, а він усе сидить поруч. Погомоніли трохи, потемніло, треба їхати і йому. Каже, що завітає у суботу. Приїжджай, кажу. Так і їздив до Нового року. А тоді прийшла його мати з родичкою, засватали мене. Я погодилася.
Лідія в молодості
Олександр Михайлович додає, що у Ліду не можна було не закохатися. Адже вона і гарна, і легку вдачу має. І весела, і роботяща. Ніколи не шкодував, що саме її зустрів і покохав. Співає гарно й досі, бо не може без співу.
– І мені ловкий чоловік попався. Гарний, кучерявий. Самостійний. І характер не зловредний, – сміється Лідія Федорівна. – Було, що й ревнував мене. І жалів. Поїду я на базар, він за сапу – і город обробляє. Сусід над ним жартує, мовляв, не чоловічою справою займаєшся. А Шура відповідає: не твоє діло, я у себе на городі, що хочу, те й роблю. Тож поки я з базару повернуся, він уже чимало й просапує.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НА ДЕНЬ ВАЛЕНТИНА ЗАКОХАНІ ЧЕРНІГІВЦІ МОЖУТЬ ПОБРАТИСЯ НАВІТЬ ОПІВНОЧІ
Пощастило і з свекрухою, і з дітьми
Розписалися молоді 23 січня, а весілля гуляли 14 лютого. На два села. Приїхав молодий з друзями на трьох весільних упряжах з погоничами. Коні здоровенні, гарні! Погуляли та й поїхали у Покровське, яке тоді ще Жовтневим називалося. І там весілля у дворі гуляє. Вийшла Лідина свекруха, запросила невістку до хати.
– І залишилася я вже тут. Згодом діти ловитися почали. Спочатку донька поймалася, Валечка. А тоді сини – Віктор і Леонід. Треба на них гроші заробляти. Шура трактористом був у колгоспі, 43 роки пропрацював. А я спочатку три роки їздила в Мену в будконтору. А тоді пішла в колгосп. І там мене скоро обрали ланковою, – згадує Лідія Федорівна.
Проводжали в армію Лідиного брата Миколу (з гармошкою). Поруч з ним (другий зліва) Олександр, а з іншого боку – Лідія
Працювала вона ланковою 22 роки. Поважали і слухали її й старші, не спорили, не лаялися. А вона ніякої роботи не цуралася. Треба доярку підмінити – йде, треба на свиноферму – не відмовляється. З дітьми свекруха допомагала, любила їх дуже. Чотирнадцять років прожили молоді з нею під одним дахом, Марія Захарівна вважала Ліду за доньку, не сварила, не ображала. Навпаки – жаліла.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ЧЕРНІГОВІ НА ДЕНЬ ЗАКОХАНИХ ПОГОДА БУДЕ ПРИЄМНОЮ ДЛЯ РОМАНТИЧНИХ ПРОГУЛЯНОК
– Бувало, каже мені Марія Захарівна: «Не йди, Лідо, у неділю на роботу, хай Шура йде, а ти вдома побудь». Поляжемо з нею на теплій печі, гомонимо довго. Скільки вона всього знала, скільки розказувала! Пощастило мені і з нею, і з Шурою, – каже Лідія Федорівна. – І дітей ми чудових виростили, вивчили. Вже й шестеро онуків і шестеро правнуків маємо. Онуки такі в нас розумні, вищу освіту мають, одна тільки онучка-красуня обрала не навчання, а родину – одразу після школи заміж вийшла. Але всі добре влаштувалися в житті. Всі телефонують, приїжджають. Син один у Чернігові. Другий тут живе, через декілька хат від батьківської. Тільки от донечки скоро вже рік як нема. Горе таке.
Завжди разом
Куди тільки не ходили – у гості чи на весілля – завжди разом. Ліда, крім того, що грала на балалайці, співала гарно, то запрошували часто – на іменини, на проводи до армії, на весілля, на гуляння. І танцювати любила. Олександр, не охочий до співу і танців, сидів, споглядав. А їй і частування не потрібні, аби тільки наспіватися досхочу.
– А бувало, стільки на балалайці грала, що шкіра на пучках облазила, – сміється бабуся. – Навчила мене цьому моя тітка, батькова сестра. Вона ще й на гітарі вміла, та мені вистачило балалайки. Дуже їй вдячна. Я також навчила сусідську дівчинку. А у балалайки сумна доля – діти з нею бавилися, поки я бігла город сапати, то порвали струни.
Разом подружжя будувало собі дім. Похапцем, після тяжкої колгоспної праці. Господар – справний тесля і столяр, все у хаті зроблено його працьовитими руками. Тепер і живуть тут удвох, бо діти розлетілися.
– Ми все робимо разом по господарству. Як помідори садимо, він робить лунку, водою поливає, а я саджу, – каже Лідія Федорівна. – Він курей, кролів іде годувати, а я швиденько сніданок на стіл ставлю. Купую і готую те, що він любить. То телевізор дивимося, то газети читаємо. То співаю, а він слухає. Отак і живемо. Добре і в ладу.
Вдень 11 квітня росіяни атакували село у Семенівській громаді, яке менше ніж за 10 кілометрів від кордону з РФ. Про це повідомив начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус у своєму каналі в Telegram. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РОСІЯНИ БПЛА АТАКУВАЛИ СЕЛО В НОВГОРОД-СІВЕРСЬКОМУ РАЙОНІ: ПОШКОДЖЕНЕ СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВО ТА ДИТЯЧИЙ МАЙДАНЧИК «Внаслідок влучання сталася пожежа. Знищений будинок. Це була домівка старости села», – йдеться в
Поліція повідомила про підозру чернігівці, яка вербувала жінок з інвалідністю укласти фіктивні шлюби
У Чернігові 11 квітня зафіксували температурний рекорд, який тримався 60 років
У Сновську у місцевого жителя поліція вилучила танковий кулемет. ФОТО
У Прилуках рятувальники визволили цуценя, яке застрягло поміж бетонних плит
11 Квітня 2025
16:09Росіяни FPV-дронами атакували село в Семенівській громаді: згорів будинок старости. ФОТО
12:25Особливості безболісної лазерної епіляції
11:36У Сновську у місцевого жителя поліція вилучила танковий кулемет. ФОТО
11:00Проверка на полиграфе в Украине — точные ответы от Detector
10:19У Прилуках рятувальники визволили цуценя, яке застрягло поміж бетонних плит
09:35Поліція повідомила про підозру чернігівці, яка вербувала жінок з інвалідністю укласти фіктивні шлюби
09:00Як обрати спорядження для ідеального туристичного походу: корисні поради та рекомендації
08:22На Чернігівщині з 11 квітня на трьох ділянках автодоріг запрацюють TruCAM
07:45У Чернігові 11 квітня зафіксували температурний рекорд, який тримався 60 років
10 Квітня 2025
13:255 причин, чому лофери замінили підбори в офісному стилі українських жінок
12:15Зима не відступає: на Чернігівщині в ніч на 11 квітня прогнозують заморозки
11:55Як відновити старі меблі, щоб вони виглядали як нові?
11:30На Корюківщині у місцевого жителя вилучили ручну гранату з запалом
10:25На Чернігівщині сапери виявили та знешкодили артилерійський снаряд. ФОТО
09:48Выбираем идеальный наряд от Parosh: советы по стилю и сочетаниям
09:25У Прилуках водій в стані наркотичного сп’яніння на легковику збив велосипедиста, останнього шпиталізували. ФОТО
08:22У Чернігові відбулася 44-та (позачергова) сесія міськради: які питання розглянули
07:55Аренда VPS серверов: как выбрать оптимальный вариант
07:35На Чернігівщині чотирьох людей притягнули до відповідальності за незаконний збір березового соку
9 Квітня 2025
15:29Росіяни БпЛА атакували село в Новгород-Сіверському районі: пошкоджене сільгосппідприємство та дитячий майданчик
14:45З чим поєднувати вишиту сорочку чоловіку: образи на кожен день та на свята
14:16На Чернігівщині вночі 10 квітня прогнозують сильні заморозки, а вдень – посилення вітру
13:23Жителька Чернігівщини відсвяткувала 100-літній ювілей
13:00Дизайн проект квартири - ціна питання та що впливає на кошторис?
12:23На Чернігівщині у Ладанському ліцеї доукомплектували осередок «Захисту України»
Дивитися більше новинБез електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з
На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська
Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею
Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у
Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку
«Батьківщина» не підтримала насильницьку
У Чернігові п’яний водій намагався втекти від
«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний
З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів
У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи
БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів
Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні