Рус Укр
Четвер, Січень 23, 2025 Редакція Реклама

Чернігівщина, яку ми втрачаємо: Свято-Вознесенська церква у Радьківці. ФОТО

Чернігівщина, яку ми втрачаємо: Свято-Вознесенська церква у Радьківці. ФОТО
6 Липня 2019 11622

Свято-Вознесенська церква — мурована церква Української православної церкви Київського патріархату села Радьківка,Прилуцького району Чернігівської області.

 

Храм знаходиться на околиці села серед сільського парку, є пам'ятником класицизму.

 

Хутір Радьківщина, тепер село Радьківка, знаходився серед  дрімучого лісу на північ від Прилук поблизу річки Удай.  4 березня 1709 року цей хутір разом з млином придбав Павло Ракович, що було затверджено універсалом гетьмана Івана Скоропадського.

 

Павло по прикладу свого батька Семена служив у козачих полках в чині бунчукового товариша. Учасник Гилянського походу 1725 року, в котрому загинули його сини Андрій та Федір. В 1729 році за універсалом Данила Апостола призначений наказним полковником Переяславського полку. Мав близькі стосунки з відомим Київським митрополитом Рафаїлом Заборовським, який за сімейними переказами приїздив у маєтності Раковичів.

 

25 січня 1736 року Павло Ракович заключив умову з Корнилієм Нельговським (батько відомого петербурзького співака, сотникаЛохвицької сотні Василя Нельговського), пресвітером Обичівської Свято-Михайлівської церкви про будівництво у своєму дворі церкви Вознесіння Господнього. На це було отримано дозвіл від ігумена Густинського монастиря Гавриїла Леопольського. За відмову від частини свого приходу отець Корнілій попросив надати йому право, або його дітям бути настоятелем Радьківської церкви.

 

Церква була дерев'яна, невелика, знаходилась поруч від сучасної. Три покоління Раковичів зі своїми прихожанами молились у першій Радьківській церкві, і врешті представник четвертого покоління після Павла Раковича, бунчуковий товариш, а пізніше колезький асесор Федір Стефанович Ракович, вирішив побудувати нову церкву, так як перша прийшла в непридатний стан.

 

Дозвіл на будівництво нової кам'яної церкви було отримано 16 грудня 1796 року за № 1730 у архієпископа Чернігівського і Ніжинського Віктора (Садковського).

 

Федір Ракович отримав гарну освіту на той час у Київської духовної академії. Тому побажав, щоб церква в архітектурі та живописі була високохудожньо оздоблена.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НЕЙМОВІРНА ЧЕРНІГІВЩИНА: УНІКАЛЬНА ДЕРЕВ’ЯНА ЦЕРКВА У СТАРІЙ ТАЛАЛАЇВЦІ. ФОТО

 

 

Нажаль невідомі імена майстрів прекрасної святині. Чудовий іконостас, фрески у вівтар, ікону Божої Матері було створено запрошеним академіком.

 

18 травня 1805 року храм було освячено. Дзвіниця побудована окремо від церкви. При церкві існував чудовий хор, слава про нього була відома далеко від Радьківки. 11 травня 1815 року помер Федір Ракович, який був похований з лівого боку при вході до церкви, 2 травня 1836 року померла Анастасія — дружина Федора, яка похована з правого боку при вході до церкви. Над прахом померлих були вмуровані мармурові плити з надписами.

 

Вознесенська церква була холодною і тому старший син Федора Раковича, колезький асесор Олександр Федорович Ракович, отримавши дозвіл від 13 червня 1846 року у архієпископа Полтавського і Переяславського Гедеона (Вишневського), з північної сторони прибудував до церкви теплий храм Олександра Невського. Кріпосний селянин Мусій Криворучко створив різьблений іконостас. Ікони — копії з творів італійських малярів, писані родичкою Раковичів, художницею-аматоркою Кочубей.

 

У 1879 році помер Олександр і його дружина Марія Ракович, вони були поховані в склепі церкви Олександра Невського. На цвинтарі церви поховані старший син Олександра Георгій Олександрович і дві його дочки — Надія та Ольга.

 

18 травня 1905 року виповнилось 100 років, коли була освячена Радьківська Вознесенська церква. Священик цієї церкви Петро Базилевський дослідив архівні записи, котрі зберігалися в церковних приміщеннях і до ювілейної дати видав статтю у журналі «Полтавские епархиальные ведомости» № 17 від 1 червня 1905 року. Стаття «История возникновения церкви в с. Радьковка. (Ко столетию Вознесенской церкви)» описує життя власників церкви — родини Раковичів, будівництво та історію церковного життя.

 

Стаття у журналі «Полтавские епархиальные ведомости»: Описано церковне майно першої дерев'яної Радьківської церкви: Євангеліє, обкладене срібними прикрасами 1785 року; дзвони — 2 штуки 1788 року; уніатський требник 1771 року; тріодпостна 1727 року; апостол 1695 року; служебник 1735 року (подарований Павлу Раковичу митрополитом Рафаїлом, на ньому крім підпису Рафаїла є підпис архієпископа Полтавського Іоанна); метричні записи 1738 року; укази 1737 року; декілька ікон; дерев'яний підсвічник…

 

За часів бездуховності країни Рад церква руйнується, виконує роль зерносховища, з допомогою Прилуцьких «дачників» і байдужості районної влади розкрадається підлога, цегла, нищаться стіни… Храм Олександра Невського повністю зруйнований.

 

 

В перші роки української незалежності не здійснювалось ніяких зусиль, щоб зберегти чудову архітектуру споруди початку XIX ст. Така безвідповідальність призводила до знищення не тільки архітектури, а й нашої духовності.

 

 

З проханням до Синоду та Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета відкрити Свято-Вознесенський чоловічий монастир на базі храму Вознесіння Господнього в с. Радьківка Прилуцького району Чернігівської області звернувся єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон.

 

23 січня 2010 року Синод постановив благословити утворення першого діючого чоловічого монастиря Української православної церкви Київського патріархату на території Чернігівщини і при храмі було відкрито Свято-Вознесенський чоловічий монастир УПЦ КП, якому допомагає окремий Прилуцький козацький полк ім. П. Сагайдачного.

 

8 березня 2013 року Синод розглянув прохання преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, про затвердження ієромонаха Петра (Репетухи) намісником Вознесенського чоловічого монастиря в селі Радьківка Прилуцького району Чернігівської області.

 

Отець Петро (в миру — Павло Григорович Репетуха) закінчив Київську Академію при Михайлівському монастирі, ніс послух у храмі Нової Басані, був пострижений у монахи в Чернігівський єпархіальній церкві Святителя Феодосія, потім рукоположений в ієродиякони в Катерининсьий церкві, потім, в тій же церкві, возведений в сан ієромонаха.

 

Отець Петро проводить недільні і святкові служби, при храмі є хор півчих. Двері до храму відкриті цілодобово, в ньому немає замків — навіть вночі можна зайти до церкви, взяти безкоштовну свічку, запалити її і порозмовляти з Богом в тиші.

 

9 жовтня 2018 року церква стала прихистком для жителів села під час вибухів на 6 арсеналі поблизу смт. Дружба.

 

Зараз Вознесенська церква знаходиться в стадії відновлення і жителі с. Радьківка та туристи не втрачають надії на відновлення величної святині.

 

 

Церква і сьогодні дивує туристів досконалістю архітектурних форм. А місцеві жителі доповнюють розповіді про храм і його чудодійну силу.

 

За матеріалами з відкритих джерел.

 

Фото – з мережі.

Коментарі

Топ-новини

Росіяни збільшили обстріли авіаційними бомбами прикордоння Чернігівщини

Російські війська почала частіше атакувати Сумську та Чернігівську області авіаційними бомбами.   Про це повідомив речник Оперативного командування «Північ», полковник Вадим Мисник в ефірі телемарафону, інформує ТСН.   З його слів, російські війська посилили удари по Сумській і Чернігівській областях. Зокрема із застосуванням керованих та некерованих авіаційних бомб.   ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВІЙСЬКОВІ РОЗПОВІЛИ, ЧИ МАЄ РОСІЯ ДОСТАТНЬО СИЛ ДЛЯ НАСТУПУ НА

Останні новини

Всі новини

22 Січня 2025

18:00

Ожеледиця та туман: водіїв попереджають про погіршення погодних умов на Чернігівщині

17:17

18 чернігівців, будинки яких постраждали від ракетних ударів 3 січня, отримають матеріальну допомогу

16:32

На Чернігівщині нетверезий чоловік забив до смерті свою 88-річну матір

15:22

Новий рекорд Чернігова: 106 бандуристів виконали Гімн України з нагоди 106-річниці Дня Соборності України

14:30

21-річного воїна з Чернігівщини нагородили нагрудним знаком «Золотий Хрест»

13:33

Понад 1 мільйон зарплати, зміна авто та акції Coca-Cola, Apple: Ломако після звільнення подав декларацію

12:22

Діє вісім соціальних маршрутів для жителів прикордоння Чернігівщини

11:15

Перебував у розшуку: чернігівця, який порушив ПДР, доставили до ТЦК

10:18

Росіяни збільшили обстріли авіаційними бомбами прикордоння Чернігівщини

09:30

У селі на Чернігівщині замість зруйнованої росіянами амбулаторії відкрили нову модульну клініку

21 Січня 2025

17:17

У Чернігові розпочали дистанційно знімати показання лічильників тепла: як це працює

16:50

Офшорна компанія: як зареєструвати

15:25

Допомога військовим, родинам загиблих захисників та молоді: діяльність БФ молодіжної ініціативи «Надія»

13:35

Как приобрести качественный контроллер давления воды

12:20

За 12 кілограмів риби браконьєр з Менщини має заплатити до бюджету понад 100 тисяч гривень

11:15

У Чернігові невідомі з пневматичної зброї пошкодили вікна в місцевій школі. ФОТО

10:22

Автівка врізалася в дерево та загорілася: на Чернігівщині внаслідок ДТП загинув водій легковика. ФОТО

09:30

Секреты красоты от Academie: инновации в мире премиум-косметики

20 Січня 2025

16:25

Побили та забрали гроші: у Чернігові оштрафували чоловіка за завідомо неправдивий виклик спецслужб

15:35

Курс Instagram Предприниматель от PR+: отзывы и кейсы учеников

14:17

У Ніжині пенсіонер потрапив під колеса легковика. ФОТО

12:20

Росіяни обстріляли КАБами три села на Новгород-Сіверщині: пошкоджена будівля ферми

12:00

Окно из алюминиевого профиля — лучший выбор для современного дома

11:40

Воїну з Чернігівщини, який перебував у полоні понад 2 роки, вручили відзнаку «За незламність»

10:30

Пролунало 435 вибухів: росіяни за тиждень атакували 27 населених пунктів Чернігівщини

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з РФ ВІДЕО
14 Жовтня 2024

Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська ВІДЕО
5 Жовтня 2024

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею ВІДЕО
16 Серпня 2024

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею

 Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го
22 Квітня 2024

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 Квітня 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 Квітня 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 Березня 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 Березня 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 Лютого 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 Лютого 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 Січня 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 Січня 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Дивитися більше відео