Рус Укр
Неділя, Грудень 22, 2024 Редакція Реклама

Від локдауну до зростання ціни на газ та зміни імені по батькові: що очікує українців з січня 2021 року

Від локдауну до зростання ціни на газ та зміни імені по батькові: що очікує українців з січня 2021 року
4 Січня 2021 9582

З 1 січня 2021 в Україні зростає ціна на газ та прожитковий мінімум, можна буде змінити ім'я по батькові, а також набувають чинності нові правила для мікрокредитів.

 

Детальніше про зміни у матеріалі сайту 24 каналу

 

Посилення карантинних обмежень

 

З 8 до 24 січня 2021 в Україні буде діяти жорсткий карантин. На відміну від весняного локдауну, цього разу працюватиме громадський транспорт, готелі (з обмеженнями) й дитячі садки, можна також вільно гуляти в парках.

 

Під час карантину буде заборонено, зокрема:

 

- відвідування закладів освіти (крім дитячих садочків);

- роботу закладів харчування та розваг;

- роботу ТРЦ (лише магазини товарів першої необхідності);

- роботу салонів краси (лише за попереднім записом і без черги всередині), закладів культури, фітнес-центрів, басейнів;

- проведення масових заходів (крім професійних спортивних подій без глядачів);

- роботу непродовольчих ринків;

- різдвяні ярмарки.

 

 


Зростає прожитковий мінімум

 

З 1 січня набуває чинності державний бюджет на 2021 рік. Так, з початку року розмір прожиткового мінімуму становитиме 2 189 гривень. Заплановане і зростання мінімуму для дітей віком до шести років – 1 921 гривня, для дітей віком від 6 до 18 років – 2 395 гривень, для працездатних осіб – 2 270 гривень.

 

Вищою стане і мінімальна зарплата – на 20% (6 000 гривень).

 

Зі зростанням мінімалки вищими стануть і податки для ФОПів – ЄСВ з початку нового року зросте із 1 100 грн до 1 320 гривень на місяць. Варто зазначити, що для ФОПів першої категорії передбачені «податкові канікули» з грудня 2020 року до травня 2021-го – для підтримки бізнесу під час локдауну.

 

Підприємців також чекають нові ліміти щодо обсягу доходів: для першої групи – 167 розмірів мінімальної зарплати (1,002 млн гривень), другої – 834 розміри мінімальної зарплати (5,004 млн гривень), третьої – 1 167 розмірів мінімальної зарплати (7,002 млн гривень).


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ГРУДНІ В ОБЛАСТІ ПЕРЕРАХУВАЛИ ПЕНСІЇ: СКІЛЬКИ І КОМУ ДОДАЛИ

 

Підвищення пенсій

 

Планове підвищення мінімальної пенсії відбулося у грудні, тож і станом на січень вона збережеться на рівні 1 769 гривень. Але у січні зростуть виплати для непрацюючих пенсіонерів, яким понад 65 років та які мають повний страховий стаж (для жінок 30 років, для чоловіків – 35) – з 2 100 до 2 400 гривень.

 

Продовжуються виплати щомісячної доплати до пенсії до 500 гривень для осіб віком від 80 років, мінімальна пенсія для них становитиме 2 600 гривень за наявності стажу понад 20 років.

 

Зросте зарплата вчителів

 

З 1 січня 2021 року посадові оклади освітян збільшаться на 20%.

 

Так, зарплата вчителя без категорії та стажу роботи наразі становить понад 4 000 гривень, а з січня рівень зарплати підвищиться до 4 859 гривень.

 

Вчитель I категорії буде отримувати до 6 000 гривень (наразі – близько 5 000), вчитель вищої категорії – майже 6 500 гривень (наразі – 5 400). Всі суми вказані без урахування надбавок.

 

Зарплати будуть збільшуватися за такою схемою з урахуванням того, що педагог має 18 годин роботи на тиждень.

 


 

Підвищення ціни на газ

 

У січні зросте вартість природного газу для населення. У різних компаній ціна на газ у січні становитиме 7-9 гривень за кубічний метр. З урахуванням вартості послуги розподілу газу (яка з січня становитиме від 0,32 до 2,07 грн для різних облгазів) – 10-12 гривень.

 

Зокрема, для клієнтів компанії «Нафтогаз Україна» вартість газу зросте на 14%. Так, у рамках тарифу «Місячний» ціна становитиме 7,22 гривні за кубічний метр з урахуванням ПДВ, але без урахування доставки. У грудні та листопаді 2020 року ціна становила 6,33 гривні за кубічний метр газу. При цьому у компанії зазначають, що, не зважаючи на підвищення вартості, вона залишається нижчою за середню на ринку.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З 1 СІЧНЯ УКРАЇНЦІ БІЛЬШЕ СПЛАЧУВАТИМУТЬ ЗА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ: УРЯД СКАСУВАВ ПІЛЬГОВИЙ ТАРИФ

 

Можна змінювати по батькові

 

З 1 січня 2021 року українці матимуть можливість змінити своє ім'я по батькові. Відповідний закон набуває чинності та дозволяє робити це з 16 років – як і ім'я та прізвище. З 14 років змінити по батькові можна лише за згодою батьків чи піклувальників.

 

Дозвіл може підписати лише один із батьків у випадку, якщо другий помер, позбавлений батьківських прав, зник безвісти чи визнаний недієздатним. Якщо ж другий з батьків не підпадає під згадані вище винятки і проти змін, то остаточне рішення прийматиме суд або органи опіки.

 

Відсутність такої можливості називали порушенням конституційних прав українців. До того ж, це створювало чимало складнощів, наприклад, під час оформлення спадку.


Обслуговування в закладах українською

 

З 16 січня 2021 року всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов'язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги державною мовою, згідно зі статтею 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

 

 

Йдеться про магазини (в тому числі й інтернет-магазини), заклади харчування, банки, АЗС, аптеки, бібліотеки тощо. Обслуговувати клієнта іншою мовою можна лише на його прохання. У разі порушення прав на отримання інформації та послуг українською мовою радять звертатися за електронною поштою: [email protected]

 

Мобільні оператори підвищують тарифи

 

Українські мобільні оператори «Київстар», «Vodafone Україна», lifecell та оператор фіксованого телефонного зв'язку «Укртелеком» повідомили, що з кінця грудня-початку січня підвищують тарифи на свої послуги.

 

Так, «Київстар» скасує деякі давні контрактні тарифи, якими користується близько 1,5% абонентів. Їм пропонують перейти на інші – дорожчі. 

 

Vodafone підвищить ціни на зв'язок для абонентів, які використовують нішеві архівні тарифні плани – вони вже недоступні для підключення. 

 

lifecell підвищує тарифи для семи застарілих тарифних планів, частина з яких – акції, де оператор гарантував вартість тільки до кінця грудня 2020 року.

 

У компаніях це пояснили впливом інфляції, зростанням курсу валют і необхідністю розвитку та розширення мережі, що потребує більше інвестицій. Усі користувачі послуг, яких торкнулися зміни, отримали СМС-повідомлення зі згаданою інформацією.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ЧЕРНІГОВІ ШКОЛЯРІ МОЖУТЬ ПОВЕРНУТИСЯ ЗА ПАРТИ ВЖЕ З 25 СІЧНЯ

 

Новий санітарний регламент для шкіл

 

У МОЗ для покращення здоров'я дітей розробили новий санітарний регламент, який набуває чинності з початку року.

 

Документ передбачає наступне:

 

- учні, які проживають на відстані понад 2 км від школи, забезпечуються транспортом для підвезення;

- усі працівники шкіл повинні проходити обов'язкові профілактичні огляди (якщо терміни огляду порушено, працівник не допускається до роботи);

- заборонено оренду приміщень шкіл не під освітні потреби;

- встановлено вимоги до благоустрою території шкіл та осіб, які повинні слідкувати за їх виконанням;

- дозволено використовувати у школах дротове чи бездротове підключення до Інтернету (у разі користування останнім, Wi-Fi роутери повинні розміщуватися на висоті щонайменше 2 метри і вимикатися у позанавчальний час);

-діагональ шкільних комп'ютерів повинна бути не менше 15 дюймів, ноутбук – не менше 14 дюймів (пристрій повинен мати клавіатуру та мишку);

- запропоновано не менше 2 разів на рік пересаджувати учнів в інші ряди (для профілактики порушень постави, зору та слуху);

- рекомендовано, щоб учні, які часто хворіють простудними захворюваннями, ревматизмом, ангінами сиділи біля внутрішньої стіни класу;

- туалет повинен бути в приміщенні школи.

 

 

Також у регламенті прописано нові підходи до організації харчування: дозволено кейтеринг, але з виконанням низки вимог. Зокрема, передбачено обмеження за вмістом солі, цукру та жиру.

 

Визначено і перелік того, що заборонено продавати у школах (чіпси, ковбаси, сосиски, попкорн, деякі солодощі тощо). Є окремий перелік продуктів, які обов'язково повинні бути у щоденному раціоні школярів (злакові, овочі, фрукти, молочні продукти). Якщо дитина потребує особливої дієти, за наявності довідки від лікаря для неї повинні організувати окреме харчування.


 

Нові правила для мікрокредитів

 

З 1 січня набуває чинності закон, який має підвищити якість системи кредитних історій фізичних осіб і унормувати цю сферу. Так, кредитні договори терміном до місяця на суму, яка не перевищує розмір однієї мінімальної зарплати (у січні – до 6 000 гривень), будуть відносити до споживчих кредитів. Тобто з'явиться максимальна планка штрафів та пені – подвійна сума кредиту. І це обмеження не може бути змінено жодним чином.

 

В угоді мікрокредиту обов'язково повинна бути вичерпна інформація про позику: повна процентна ставка, графік платежів, наявність додаткових та супутніх послуг, санкції у випадку прострочення та орієнтовна загальна вартість.

Також забороняється погіршувати умови кредитування, а обов'язковою умовою укладення договору буде згода клієнта на доступ до його кредитної історії та надання права на її використання, зберігання та поширення через бюро кредитних історій.

Крім того, ті, хто надають споживчі кредити, зобов'язані безкоштовно передавати інформацію про них до бюро кредитних історій.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПІДПИСАВ ЗАКОН ПРО ШТРАФИ ЗА ВІДСУТНІСТЬ МАСКИ НА ОБЛИЧЧІ У ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ

 

 

Штраф за продаж електронних сигарет неповнолітнім

 

З 1 січня 2021 року, за законом, передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил торгівлі тютюновими виробами для електричного нагрівання (ТВЕН), електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в них.

Відтепер штраф за продаж цих товарів особам до 18 років становитиме від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6 800-13 600 гривень).

 

 

Реєстрація на пробне ЗНО

 

З 5 до 19 січня включно 11-класники матимуть змогу зареєструватися на пробне зовнішнє незалежне оцінювання. У 2021 році, через пандемію, кожен учасник може обрати лише один предмет для проходження пробного тестування. З усіх предметів воно відбудеться в один день – 10 квітня, результати будуть 16 квітня.

 

Вартість пробного ЗНО буде відрізнятися в залежності від регіону – від 195 до 255 гривень. Також цього року кожен учасник пробного тестування матиме змогу завантажити зошити з усіх предметів із переліку і пройти тестування вдома, а потім внести відповіді у форми на спеціальному сервісі для визначення результатів. Підготують для учасників пробного оцінювання і офіційні відеокоментарі до завдань з їх детальним аналізом та порадами.

 

Фото — з мережі.

 

Коментарі

Топ-новини

Останні новини

Всі новини

20 Грудня 2024

17:05

У селі біля Чернігова виявили сказ у лисиці

16:24

Кормушки для свиней – актуальне рішення для кожної ферми

15:25

У Новгороді-Сіверському попрощалися з майором поліції, який помер внаслідок поранень після атаки дроном. ФОТО

14:14

Олександр Ломако пішов з посади секретаря Чернігівської міськради

13:30

Олійка для волосся: переваги та особливості використання

12:22

У Чернігові на тиждень перекрили рух на перехресті вулиць Кругова та Прокоповича

11:15

У селі Корюківського району під час пожежі загинули двоє людей

10:17

У селі на Менщині зимує 50 лебедів

09:50

Как емкость аккумулятора влияет на работу авто?

09:30

На Чернігівщині зросла захворюваність на вітрянку

19 Грудня 2024

16:23

190-та гуманітарна місія: «Надія» доставила на Запорізький та Донецький напрямки необхідне обладнання

15:15

У Корюківці нетвереза жінка без посвідчення водія в’їхала в паркан

15:00

Топ помилок під час купівлі зброї та як їх уникнути

14:45

Де у Чернігові придбати новорічне дерево: список адрес

13:32

У Чернігові циркулюють віруси грипу В, парагрипу, риновіруси та аденовіруси

12:25

118 засуджених із Менської колонії служитимуть в ЗСУ

12:00

Чому важливо перевірити авто на сайті autoplatforma.com перед покупкою з США?

11:22

Зможуть зекономити понад 5 тисяч євро щороку: у Корюківській лікарні встановили сонячні панелі

10:25

У лікарні помер поліцейський з Новгорода-Сіверського, який був поранений внаслідок атаки прикордоння

10:00

Какие приложения тайно потребляют интернет-трафик на смартфоне?

09:20

У Чернігові водій за кермом «Infiniti» збив велосипедиста

18 Грудня 2024

11:25

Чернігівська обласна рада вступилася за Героя України Леоніда Яковишина

10:20

У Чернігові 57-річна жінка потрапила під колеса легковика

09:30

Росіяни з артилерії обстріляли Семенівку: загинув 74-річний чоловік

17 Грудня 2024

16:26

У Чернігові до складу обласної ради увійшли два нових депутати

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з РФ ВІДЕО
14 Жовтня 2024

Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська ВІДЕО
5 Жовтня 2024

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею ВІДЕО
16 Серпня 2024

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею

 Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го
22 Квітня 2024

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 Квітня 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 Квітня 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 Березня 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 Березня 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 Лютого 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 Лютого 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 Січня 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 Січня 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Дивитися більше відео