Рус Укр
Четвер, Жовтень 01, 2020 Редакція Реклама

Найстарша жителька Ніжина святкує свій 101 день народження: історія життя «живої легенди». ФОТО

Найстарша жителька Ніжина святкує свій 101 день народження: історія життя «живої легенди». ФОТО
6 Грудня 2019 2366

6 грудня святкує свій 101 рік народження шанована людина в Ніжині Катерина Павлівна Гриценко (дівоче — Мазур). Непроста, як і той історичний період, що вона прожила, доля цієї жінки. Багато довелося пережити і хорошого, і лихого. Воля до життя, любов до праці, природжений оптимізм були їй вірними супутниками.
 

Попри свій поважний вік Катерина Павлівна цікавиться подіями в світі і на все має власну думку. Її по праву можна називати живою легендою.

 

У пам’яті довгожительки до найменших подробиць збереглися події власного життя, історії Ніжина та Ніжинщини та спогади про людей, які вже відійшли за межу вічності. 32 роки ювілярка присвятила викладацькій діяльності. Працювала в Ніжинському училищі культури та мистецтв ім. М.Заньковецької (тоді називався політичний технікум), читала зарубіжну літературу, античну в педагогічному інституті.

 

Народилася Катерина Павлівна у селі Берестовець  Борзнянського району. В родині Мазурів було четверо дітей, Катерина ­ наймолодша. В 1934 році, закінчивши Берестовецьку школу на відмінно, її та ще чотирьох однокласників­хорошистів без іспитів зараховують до Ніжинського медтехнікуму (нині медичний коледж). Та її однокласники пішли на робфак педінституту, то й вона на медика не захотіла. «Виплакала» свого атестата та була зарахована на 3­й курс робфаку. Після закінчення вступила в інститут на філологічний факультет.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЖИТЕЛЬКА ПРИЛУК ВІДСВЯТКУВАЛА СВІЙ 100-РІЧНИЙ ЮВІЛЕЙ

 

 

Закінчивши філологічний факультет Ніжинського педінституту, поїхала за призначенням працювати у с. Тарасівку Вінницької області, де в місцевій школі викладала українську та російську мови.

 

20 червня 1941 року вона вирушає у відпустку до рідного села. Проїздом через Ніжин вирішили заночувати в тітки. Вранці Катерина захотіла ще й забігти до рідного вузу. Та коли ступила на поріг закладу, побачила суєту. Запитала в одного з студентів, що трапилося, та почула відповідь: «А Ви разве не знаєте? Война!». Дівчина стрімголов мчить до рідного Берестовця, а там вже оголошено загальну мобілізацію.

 

Разом з односельцями її мобілізували до трудової армії рити окопи. Працювали багато, без сну та відпочинку. А вже у вересні село захопили фашисти. І його мешканці відчули на собі всі прояви окупаційного режиму.

 

Молодь села разом з героїнею нашої розповіді об'єднується для того, щоб помститися загарбникам. Однією з перших диверсій підпільної групи було руйнування моста через річку Смоляж.

 

Взимку 1941-1942 рр. через село йшло багато наших солдат, які самостійно виходили з оточення, втікали з фашистського полону. Не знаючи дороги, вони потрапляли до рук поліцаїв.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДОВГОЖИТЕЛЬКА З ЧЕРНІГІВЩИНИ ВІДЗНАЧИЛА 106-ИЙ ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ. ФОТО

 

Катерина Павлівна згадує: «Ми допомагали нашим, виводили за село та розповідали, якою дорогою краще пройти непоміченими, щоб наздогнати свою частину. Таким чином нам вдалося врятувати сотні наших людей. А коли за селом з літаків скидали газети «За Радянську Україну», збирали їх і розповсюджували у Берестовці та в сусідніх селах. Читаючи листівки, люди дізнавалися правду про стан наших військ на фронті».


На початку 1942 року німці почали примусово вивозити молодь до Німеччини. Забрали і Катеринину сестру Уляну. Її разом з 50-ма молодими односельцями погнали на медкомісію до Ніжина. Катерині вдається випросити знайомого лікаря Михайла Люта, аби той написав у довідці, що Уляна непридатна. Поліцаї відпускають браницю, але з наказом з’явитися через 2 тижні знову. Уляна, аби не втрапити до рук фашистів, переховувалася то по клунях, то по скирдах.

 

А Катерина лишається у Ніжині. На «московському мосту» вона випадково зустрічається зі своїм однокурсником Віктором Тищенком та Яковом Батюком. Після розмов ті запропонували їй роботу зв'язкової.


Вона влаштувалася в німецький госпіталь, що розташовувався в будівлі педінституту. Там вона на кухні чистила картоплю. Дані отримувала від Галі Солодовник, яка володіла німецькою мовою і працювала в самому госпіталі санітаркою. Катерина зв’язківцям переказувала отримані дані про місцезнаходження та приблизну кількість німецьких військ, розташованих у Ніжині.

 

Катерина Павлівна згадує:

 

«На цей час серед працівників шпиталю було кілька членів Ніжинської підпільної організації ­ Віра Смолянчук, Костянтин Кривець, Галя Солодовник. Прибираючи у палатах, вони чули розмову солдат та офіцерів, цікаву інформацію переказували мені, а я передавала її іншим підпільникам».

 

На квартирі Катерини Павлівни три молодих дівчини - сама господиня, Галя Солодовник та Женя Батюк - наражалися на смертельну небезпеку, прослуховуючи радіоприймач, вмонтований в ікону. З перших днів окупації, згідно з наказом коменданта Ніжина, під страхом смертної кари мешканці мусили здати радіоприймачі. Все, що чули дівчата, записували на листівки, які згодом розповсюджували по місту.

 

На фото іменинниця Катерина Павлівна та ветеран Великої Вітчизняної війни та праці, Почесний з громадянин Чернігівської області, боєць партизанського з’єднання «За Батьківщину» (1941—1943), учасник бойових дій ВВв у складі ІІІ Прибалтійського фронту (1944—1945), полковник у відставці Петро Крапив’янський


За наказом Я.П.Батюка був налагоджений зв'язок з партизанським об'єднанням «За Батьківщину», яке діяло у носівських лісах під командуванням І.М.Бовкуна. Всі відомості, що збирали по крихтах підпільники стосовно розташування та чисельності німецьких військ, через зв'язкового передавались партизанам, а від них - на «велику землю».

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 100-ЛІТНІЙ ЮВІЛЕЙ ВІДЗНАЧИЛА ЖИТЕЛЬКА ЧЕРНІГІВЩИНИ. ФОТО

 

На початку 1943 року фашисти почали активний пошук підпілля. В організацію під керівництвом Я.П.Батюка був засланий агент. В червні­липні почались арешти.

 

6 липня 1943 р. була арештована Катерина Павлівна та відправлена до Чернігівської в'язниці. Її звинуватили у зв'язку з партизанами, а потім у підпільній роботі.

 

«Я заперечувала усі звинувачення, але фашисти не вірили і жорстоко мене били», - згадує Катерина Павлівна (про ті страшні часи у неї на згадку лишилися шрами). - Разом з іншими заарештованими я знаходилася у камері смертників. Але нас не встигли розстріляти. Підійшли радянські війська, фашисти поспішно тікали. Так доля подарувала нам життя. Два дні пішки йшла до Ніжина. Дійшовши, сховалася у свого дядька по вул. Липіврізька. Напередодні 15 вересня в місті було галасно. Німці метушилися, а я все вилазила на драбину та дивилася в бік інституту, переживала, чи його не підірвали. Тоді стало тихо­тихо… І тут радісна звістка: наші, наші йдуть! Радості не приховували! Плакали, обнімалися!».

 

Так Катерина Павлівна лишилася в Ніжині. 32 роки присвятила викладацькій діяльності. Працювала в Ніжинському училищі культури та мистецтв ім. М.Заньковецької (тоді називався політичний технікум), читала зарубіжну літературу, античну в педагогічному інституті. Її любили студенти, колеги поважали.

 

Вона вела активне громадське життя, член первинної ветеранської організації «Партизани та діти партизан», брала участь у всіх патріотично­виховних заходах, які проводились в освітніх закладах міста. Була засідателем в суді, працювала по сумісництву коректором та секретарем в газеті «Радянський Ніжин» («Ніжинський вісник»).

 

У 1946 році вийшла заміж за бійця ВВв Петра Григоровича, з яким познайомились ще до війни. Разом звели будинок, виховали доньку Людмилу та сина Сергія. Радість Катерини Павлівни ­ четверо онуків та двоє правнучат. 15 років тому овдовіла.

 

На запитання, у чому ж секрет її довголіття, Катерина Павлівна відповіла:

 

«Завжди говорила правду. Чужого не брала. Не заздрила та любила студентів, як своїх дітей».

 

Джерело - Ніжин. City

Коментарі

Топ-новини

Останні новини

Всі новини

30 Вересня 2020

21:45

Голова комісії від «Слуги народу», якого судили за хабар, зриває вибори до обласної ради?

20:55

«Десна» на крок наблизилася до Кубка України

17:35

Коронавірус на Чернігівщині: за добу захворіли 29 людей, померли - троє

17:17

Завтра у Чернігові на день перекриють вулицю Київську

16:47

Ніжинку, яка здала ЗНО на 200 балів преміюють

16:36

Учні 6-11 класів чернігівського ліцею №22 навчатимуться дистанційно

16:18

Завтра Новгород-Сіверська автостанція відновить свою роботу

15:48

Колишній прем’єр Гончарук, який родом з Городні, перебрався в Америку

15:15

Знайшли у яру: на Прилуччині повернули додому зниклу бабусю

14:37

На Чернігівщині через коротке замикання електромережі згорів будинок

14:08

У Чернігові учнів ще однієї школи можуть перевести на дистанційне навчання

13:23

Службовий пес знайшов «запашний» батон у пункті пропуску на Чернігівщині ВІДЕО

12:42

На Чернігівщині на строкову службу мають призвати 456 чоловік

12:17

Менська ТВК скасувала реєстрацію Геннадія Примакова на посаду міського голови

11:55

Сьогодні - День Віри, Надії, Любові та Софії: традиції, заборони та прикмети свята

11:37

ЦВК завершила реєстрацію кандидатів в депутати за 208-м округом

11:06

З 1-го жовтня водії повинні вмикати фари вдень за містом

10:53

У Семенівці підпалили господарчу будівлю

10:21

Школярки, які танцювали тверк біля меморіалу загиблим в АТО у Талалаївці, вибачилися

10:12

Святкові заходи з нагоди Дня міста планують провести на Покрову

09:48

У Новгороді-Сіверському закрили автостанцію

09:27

На Чернігівщині спіймали батька та сина, які крали деревину для власної пилорами. ФОТО

09:08

На Городнянщині водій «Хонди» збив велосипедиста

29 Вересня 2020

21:53

Ищите надежное казино? Регистрируйтесь в "Золотом кубке"!

21:47

Рулонный газон

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
Службовий пес знайшов «запашний» батон у пункті пропуску на Чернігівщині ВІДЕО
30 Вересня 2020

Службовий пес знайшов «запашний» батон у пункті пропуску на Чернігівщині

Школярки, які танцювали тверк біля меморіалу загиблим в АТО у Талалаївці, вибачилися
30 Вересня 2020

Школярки, які танцювали тверк біля меморіалу загиблим в АТО у Талалаївці,

Кандидат на посаду голови Менської громади Юрій Івченко заручився сильною підтримкою
29 Вересня 2020

Кандидат на посаду голови Менської громади Юрій Івченко заручився сильною підтримкою

Команда «Батьківщини» вручила посвідчення кандидатам в депутати міської ради ВІДЕО
29 Вересня 2020

Команда «Батьківщини» вручила посвідчення кандидатам в депутати міської ради

«Батьківщина» подала документи для участі у місцевих виборах ВІДЕО
24 Вересня 2020

«Батьківщина» подала документи для участі у місцевих виборах

Міська «Батьківщина» презентувала першу шістку кандидатів ВІДЕО
24 Вересня 2020

Міська «Батьківщина» презентувала першу шістку кандидатів

Дружині загиблого нардепа Давиденка не дозволяють брати участь у виборах по 208-му округу ВІДЕО
23 Вересня 2020

Дружині загиблого нардепа Давиденка не дозволяють брати участь у виборах по 208-му округу

«Батьківщина» Чернігова привітала ветеранів з Днем визволення міста ВІДЕО
22 Вересня 2020

«Батьківщина» Чернігова привітала ветеранів з Днем визволення міста

У «Батьківщині» розповіли про кандидатів на вибори ВІДЕО
18 Вересня 2020

У «Батьківщині» розповіли про кандидатів на вибори

На Чернігівщині більше 1000 паломників-хасидів не полишають спроб потрапити в Україну. ВІДЕО
16 Вересня 2020

На Чернігівщині більше 1000 паломників-хасидів не полишають спроб потрапити в Україну.

На кордон у Чернігівській області може прибути ще до тисячі хасидів ВІДЕО
15 Вересня 2020

На кордон у Чернігівській області може прибути ще до тисячі хасидів

На Чернігівщині священик возить дітей до школи мотоблоком ВІДЕО
10 Вересня 2020

На Чернігівщині священик возить дітей до школи мотоблоком

Дивитися більше відео