Рус Укр
Понеділок, Січень 27, 2020 Редакція Реклама

Найстарша жителька Ніжина святкує свій 101 день народження: історія життя «живої легенди». ФОТО

Найстарша жителька Ніжина святкує свій 101 день народження: історія життя «живої легенди». ФОТО
6 Грудня 2019 1314

6 грудня святкує свій 101 рік народження шанована людина в Ніжині Катерина Павлівна Гриценко (дівоче — Мазур). Непроста, як і той історичний період, що вона прожила, доля цієї жінки. Багато довелося пережити і хорошого, і лихого. Воля до життя, любов до праці, природжений оптимізм були їй вірними супутниками.
 

Попри свій поважний вік Катерина Павлівна цікавиться подіями в світі і на все має власну думку. Її по праву можна називати живою легендою.

 

У пам’яті довгожительки до найменших подробиць збереглися події власного життя, історії Ніжина та Ніжинщини та спогади про людей, які вже відійшли за межу вічності. 32 роки ювілярка присвятила викладацькій діяльності. Працювала в Ніжинському училищі культури та мистецтв ім. М.Заньковецької (тоді називався політичний технікум), читала зарубіжну літературу, античну в педагогічному інституті.

 

Народилася Катерина Павлівна у селі Берестовець  Борзнянського району. В родині Мазурів було четверо дітей, Катерина ­ наймолодша. В 1934 році, закінчивши Берестовецьку школу на відмінно, її та ще чотирьох однокласників­хорошистів без іспитів зараховують до Ніжинського медтехнікуму (нині медичний коледж). Та її однокласники пішли на робфак педінституту, то й вона на медика не захотіла. «Виплакала» свого атестата та була зарахована на 3­й курс робфаку. Після закінчення вступила в інститут на філологічний факультет.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЖИТЕЛЬКА ПРИЛУК ВІДСВЯТКУВАЛА СВІЙ 100-РІЧНИЙ ЮВІЛЕЙ

 

 

Закінчивши філологічний факультет Ніжинського педінституту, поїхала за призначенням працювати у с. Тарасівку Вінницької області, де в місцевій школі викладала українську та російську мови.

 

20 червня 1941 року вона вирушає у відпустку до рідного села. Проїздом через Ніжин вирішили заночувати в тітки. Вранці Катерина захотіла ще й забігти до рідного вузу. Та коли ступила на поріг закладу, побачила суєту. Запитала в одного з студентів, що трапилося, та почула відповідь: «А Ви разве не знаєте? Война!». Дівчина стрімголов мчить до рідного Берестовця, а там вже оголошено загальну мобілізацію.

 

Разом з односельцями її мобілізували до трудової армії рити окопи. Працювали багато, без сну та відпочинку. А вже у вересні село захопили фашисти. І його мешканці відчули на собі всі прояви окупаційного режиму.

 

Молодь села разом з героїнею нашої розповіді об'єднується для того, щоб помститися загарбникам. Однією з перших диверсій підпільної групи було руйнування моста через річку Смоляж.

 

Взимку 1941-1942 рр. через село йшло багато наших солдат, які самостійно виходили з оточення, втікали з фашистського полону. Не знаючи дороги, вони потрапляли до рук поліцаїв.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДОВГОЖИТЕЛЬКА З ЧЕРНІГІВЩИНИ ВІДЗНАЧИЛА 106-ИЙ ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ. ФОТО

 

Катерина Павлівна згадує: «Ми допомагали нашим, виводили за село та розповідали, якою дорогою краще пройти непоміченими, щоб наздогнати свою частину. Таким чином нам вдалося врятувати сотні наших людей. А коли за селом з літаків скидали газети «За Радянську Україну», збирали їх і розповсюджували у Берестовці та в сусідніх селах. Читаючи листівки, люди дізнавалися правду про стан наших військ на фронті».


На початку 1942 року німці почали примусово вивозити молодь до Німеччини. Забрали і Катеринину сестру Уляну. Її разом з 50-ма молодими односельцями погнали на медкомісію до Ніжина. Катерині вдається випросити знайомого лікаря Михайла Люта, аби той написав у довідці, що Уляна непридатна. Поліцаї відпускають браницю, але з наказом з’явитися через 2 тижні знову. Уляна, аби не втрапити до рук фашистів, переховувалася то по клунях, то по скирдах.

 

А Катерина лишається у Ніжині. На «московському мосту» вона випадково зустрічається зі своїм однокурсником Віктором Тищенком та Яковом Батюком. Після розмов ті запропонували їй роботу зв'язкової.


Вона влаштувалася в німецький госпіталь, що розташовувався в будівлі педінституту. Там вона на кухні чистила картоплю. Дані отримувала від Галі Солодовник, яка володіла німецькою мовою і працювала в самому госпіталі санітаркою. Катерина зв’язківцям переказувала отримані дані про місцезнаходження та приблизну кількість німецьких військ, розташованих у Ніжині.

 

Катерина Павлівна згадує:

 

«На цей час серед працівників шпиталю було кілька членів Ніжинської підпільної організації ­ Віра Смолянчук, Костянтин Кривець, Галя Солодовник. Прибираючи у палатах, вони чули розмову солдат та офіцерів, цікаву інформацію переказували мені, а я передавала її іншим підпільникам».

 

На квартирі Катерини Павлівни три молодих дівчини - сама господиня, Галя Солодовник та Женя Батюк - наражалися на смертельну небезпеку, прослуховуючи радіоприймач, вмонтований в ікону. З перших днів окупації, згідно з наказом коменданта Ніжина, під страхом смертної кари мешканці мусили здати радіоприймачі. Все, що чули дівчата, записували на листівки, які згодом розповсюджували по місту.

 

На фото іменинниця Катерина Павлівна та ветеран Великої Вітчизняної війни та праці, Почесний з громадянин Чернігівської області, боєць партизанського з’єднання «За Батьківщину» (1941—1943), учасник бойових дій ВВв у складі ІІІ Прибалтійського фронту (1944—1945), полковник у відставці Петро Крапив’янський


За наказом Я.П.Батюка був налагоджений зв'язок з партизанським об'єднанням «За Батьківщину», яке діяло у носівських лісах під командуванням І.М.Бовкуна. Всі відомості, що збирали по крихтах підпільники стосовно розташування та чисельності німецьких військ, через зв'язкового передавались партизанам, а від них - на «велику землю».

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 100-ЛІТНІЙ ЮВІЛЕЙ ВІДЗНАЧИЛА ЖИТЕЛЬКА ЧЕРНІГІВЩИНИ. ФОТО

 

На початку 1943 року фашисти почали активний пошук підпілля. В організацію під керівництвом Я.П.Батюка був засланий агент. В червні­липні почались арешти.

 

6 липня 1943 р. була арештована Катерина Павлівна та відправлена до Чернігівської в'язниці. Її звинуватили у зв'язку з партизанами, а потім у підпільній роботі.

 

«Я заперечувала усі звинувачення, але фашисти не вірили і жорстоко мене били», - згадує Катерина Павлівна (про ті страшні часи у неї на згадку лишилися шрами). - Разом з іншими заарештованими я знаходилася у камері смертників. Але нас не встигли розстріляти. Підійшли радянські війська, фашисти поспішно тікали. Так доля подарувала нам життя. Два дні пішки йшла до Ніжина. Дійшовши, сховалася у свого дядька по вул. Липіврізька. Напередодні 15 вересня в місті було галасно. Німці метушилися, а я все вилазила на драбину та дивилася в бік інституту, переживала, чи його не підірвали. Тоді стало тихо­тихо… І тут радісна звістка: наші, наші йдуть! Радості не приховували! Плакали, обнімалися!».

 

Так Катерина Павлівна лишилася в Ніжині. 32 роки присвятила викладацькій діяльності. Працювала в Ніжинському училищі культури та мистецтв ім. М.Заньковецької (тоді називався політичний технікум), читала зарубіжну літературу, античну в педагогічному інституті. Її любили студенти, колеги поважали.

 

Вона вела активне громадське життя, член первинної ветеранської організації «Партизани та діти партизан», брала участь у всіх патріотично­виховних заходах, які проводились в освітніх закладах міста. Була засідателем в суді, працювала по сумісництву коректором та секретарем в газеті «Радянський Ніжин» («Ніжинський вісник»).

 

У 1946 році вийшла заміж за бійця ВВв Петра Григоровича, з яким познайомились ще до війни. Разом звели будинок, виховали доньку Людмилу та сина Сергія. Радість Катерини Павлівни ­ четверо онуків та двоє правнучат. 15 років тому овдовіла.

 

На запитання, у чому ж секрет її довголіття, Катерина Павлівна відповіла:

 

«Завжди говорила правду. Чужого не брала. Не заздрила та любила студентів, як своїх дітей».

 

Джерело - Ніжин. City

Коментарі

Топ-новини

Останні новини

Всі новини

27 Січня 2020

17:55

На Прилуччині незаконно вирубували клен та акацію

17:11

Дві квитанції: чернігівцям пояснили, як розраховується оплата за доставку газа

17:05

Невідома Чернігівщина: пошук нафти на Менщині

16:31

Членам озброєної банди повідомили про підозру

16:25

На Чернігівщині чоловік пішов на полювання і не повернувся

15:40

«Чернігівобленерго» змінює номери телефонів для передачі показів електролічильників

15:27

Чернігівська стрільчиня здобула дві золоті медалі на міжнародному турнірі

15:14

З Іспанії до Ніжина прибув гелікоптер Super Puma. ФОТО

14:43

У Чернігові вшанували пам’ять жертв Голокосту. ФОТО

14:05

Затримали «громадського активіста» за шахрайство з підбурюванням дати хабар податківцю з Чернігівщини

13:30

У Ніжині водій збив підлітка і втік з місця пригоди

12:50

Фронтове весілля: на передовій побралася закохана пара. ФОТО

12:17

На Проспекті Миру збили підлітка на пішохідному переході

11:40

Заступника начальника ГУНП Чернігівщини перевели на Сумщину

11:13

Подробиці смертельної ДТП на Прилуччині: загинуло двоє водіїв. ФОТО

10:46

На Чернігівщині вандали спалили альтанку. ФОТОфакт

10:15

Через перекриття вулиці Промислової автобус №35 змінює свій маршрут

09:35

Смертельна ДТП на Прилуччині: водій загинув на місці

09:10

Відсьогодні у Чернігові більше ніж на місяць перекрили вулицю Промислову

26 Січня 2020

13:05

Перлина Чернігівщини: озеро Підкова

12:38

У двох районах Чернігівщини вжиті заходи з попередження поширення африканської чуми

12:29

У Ніжині автівка «наздогнала» автобус

11:05

Куликівцю присвоєно почесне звання «Заслужений артист України»

10:30

Жінка взяла провину на себе: на Чернігівщині затримали крадіїв лісу

10:10

У Чернігові вшанують пам'ять жертв Голокосту

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
Рятувальники перевірили «Дитячий світ» ВІДЕО
25 Січня 2020

Рятувальники перевірили «Дитячий світ»

Як на дорогах області працюють камери відеоспостереженння? ВІДЕО
24 Січня 2020

Як на дорогах області працюють камери відеоспостереженння?

На Кільцевій фура з'їхала в кювет ВІДЕОфакт
23 Січня 2020

На Кільцевій фура з'їхала в кювет

За кермом була дружина: колишній начальник ДАІ розповів свою версію гучного скандалу ВІДЕО
21 Січня 2020

За кермом була дружина: колишній начальник ДАІ розповів свою версію гучного скандалу

Юлія Тимошенко: Президент хоче витягнути з кишень українців 40 мільярдів гривень на гральних автоматах ВІДЕО
18 Січня 2020

Юлія Тимошенко: Президент хоче витягнути з кишень українців 40 мільярдів гривень на гральних

Без медсестри в школах: хто надасть школярам першу медичну допомогу ВІДЕО
17 Січня 2020

Без медсестри в школах: хто надасть школярам першу медичну допомогу

Юлія Тимошенко: Урядовий проєкт Трудового кодексу порушує права кожного українця ВІДЕО
17 Січня 2020

Юлія Тимошенко: Урядовий проєкт Трудового кодексу порушує права кожного українця

У Мені збудують нову церкву ВІДЕО
15 Січня 2020

У Мені збудують нову церкву

Чернігівський фермер змусив нардепа «Юзіка» відповідати на незручні запитання ВІДЕО
14 Січня 2020

Чернігівський фермер змусив нардепа «Юзіка» відповідати на незручні запитання

В Острі невідомі на велосипедах розтрощили огорожу біля головної ялинки міста ВІДЕО
9 Січня 2020

В Острі невідомі на велосипедах розтрощили огорожу біля головної ялинки міста

Українські рятувальники заспівали «протипожежну» колядку ВІДЕО
7 Січня 2020

Українські рятувальники заспівали «протипожежну» колядку

У Чернігові згорів двоповерховий житловий будинок. ФОТО, ВІДЕО
6 Січня 2020

У Чернігові згорів двоповерховий житловий будинок. ФОТО,

Дивитися більше відео