Рус Укр
Субота, Жовтень 16, 2021 Редакція Реклама

Світлана Ісаченко: «Громади хочуть отримати агролісгоспи, які закон їм уже подарував»

Світлана Ісаченко: «Громади хочуть отримати агролісгоспи, які закон їм уже подарував»
8 Травня 2021 1382

Об`єднані громади вимагають передачі у власність агролісгоспів, які їм закон уже давно подарував.

 

Справу гальмує не лише незнання місцевих самоврядців, але й супротив обласних рад. Адже останні отримують чималі доходи зі своїх управлінських надбудов у вигляді комінальних підприємств – облагролісів.

 

Про це та інше у розрізі Чернігівщини – у матеріалі Світлани Ісаченко, який розмістив zn.ua.

 

З пожежними лопатами – на материнську компанію

 

Гучні лісові пристрасті вирують і на Чернігівщині. Чергова сесія Чернігівської обласної ради має розглянути питання, довкола якого місцева політична еліта ламає списи вже років п’ять. А саме — чи потрібно передавати об’єднаним територіальним громадам краю ліси та землі лісового фонду колишніх колгоспів, а з ними — й корпоративні права на райагролісгоспи? Нині ці галузеві підприємства у статусі дочірніх підпорядковані комунальному підприємству облради «Чернігівоблагроліс».

 

«Передача лісового ресурсу громадам зменшить корупцію в лісокористуванні, дасть місцевим деревообробникам доступ до лісосировини, а отже й можливість їм працювати, поліпшить охорону лісів і забезпечення населення дровами, ціна на які вже захмарна», — переконаний автор поданого на сесію проєкту рішення, місцевий фермер і депутат облради Іван Якуб.

 

У громад краю справді чимало претензій до «Чернігівоблагролісу». (Варто наголосити, що така сама ситуація в усіх областях, де є колгоспні ліси, промислова експлуатація яких зосереджена в руках облрадівських комунальних підприємств).

 

«Розпоряджання матеріальними благами від користування агролісами сьогодні явно не на користь громад і лісової галузі, — зазначає керівник Городнянської ОТГ Андрій Богдан, який майже 20 років очолює Городнянську міську раду. — Громадам передали чималі повноваження з утримання соціальної сфери. Але для цього нам потрібні й чималі фінанси. Натомість кошти, зароблені дочірніми підприємствами «Чернігівоблагролісу», йдуть на утримання його апарату, який розростається як на дріжджах».

 

Так, Городнянський райагролісгосп щомісяця вимушений скеровувати на утримання центрального апарату своєї материнської компанії понад 100 тис. грн, розповідають у міській раді. А таких лісгоспів в області 18. У добровільно-примусовому порядку, на розпорядження з області, вони перераховують чималі суми куди завгодно, тільки не на розвиток виробництва. Наприклад, на підтримку інших обласних комунальних підприємств. Тоді як допроситися лісоматеріалів на потреби громади — неможливо.

 

Виробничий конфлікт спалахнув з новою силою, коли торік обласне керівництво вирішило замінити успішного директора Городнянського райагролісгоспу Ігоря Надточія, бо той відмовлявся відпускати заготовлену лісгоспом деревину «потрібним людям» за схемами, збитковими для лісогосподарського підприємства. Директора «Чернігівоблагролісу» Олександра Клишту, який привіз лісгоспові нового керівника, городнянські лісівники зустріли з пожежними лопатами в руках.

 

«Тоді на виробничих зборах виклали все, що накипіло, — розповідає далі Андрій Богдан. — Про те, що лісгосп не може самостійно виходити на ринок лісоматеріалів, про вказівки рубати ліс поза матеріалами лісовпорядкування».

 

Закінчилися збори тим, що трудовий колектив райагролісгоспу заявив про свій вихід з-під управління обласної ради. А в Семенівському райагролісі нового директора взагалі винесли з кабінету разом зі стільцем аж на дорогу.

 

Золоті яйця несуть одні, а привласнюють інші

 

Олександр Клишта називає своє підприємство найкращим з-поміж усіх 12 обласних комунальних підприємств, оскільки воно приносить 84% від загальних обсягів доходів комунального сектора обласного рівня.

 

За офіційними даними управління комунального майна Чернігівської обласної ради, «Чернігівоблагроліс» торік спрацював із прибутком 204,5 млн грн.

 

Для облради це справді курка, яка сидить на золотих яйцях. Але заковика в тому, що вона ці яйця не несе, а забирає в інших. Мільйонні надходження до бюджетів забезпечують райагролісгоспи, які є самостійними суб’єктами господарювання й ні в чому не залежать ні від материнської компанії, ні від обласної ради. Саме райагролісгоспи мають статус лісокористувачів. У їхніх руках перебувають планово-картографічні матеріали лісовпорядкування, які Лісовий кодекс навіть прирівнює до державної реєстрації права постійного користування.

 

Схоже, найкраща реорганізація облагролісів — взагалі усунути їх від лісової годівниці. Галузь від цього нічого не втратить. Вони потрібні тільки обласним радам, щоб керувати лісовим господарством і міжбюджетним розподілом прибутків галузевих підприємств.

 

Проте правовий нігілізм, який буйно квітне в місцевому самоврядуванні, не дозволяє керівникам територіальних громад зрозуміти своє місце в системі прав власності на лісовий ресурс. За давньою, ще з радянських часів, звичкою вони йдуть в обласні центри з простягненою рукою випрошувати собі хоч якісь на нього повноваження.

 

Білі плями на земельних картах

 

Переважна більшість голів чернігівських ОТГ разом зі своїми землевпорядниками вважають колгоспні ліси державною власністю, якою нібито мають керувати облдержадміністрації або Державне агентство лісових ресурсів.

 

«Ось переді мною державний акт від 1995 року, який засвідчує комунальному підприємству «Коропський райагролісгосп» право постійного користування цими державними лісами», — пояснює свою думку очільник Коропської об’єднаної громади Володимир Куніцин.

 

Проте ще у 2013 році законодавство змінилося. Закон про остаточне розмежування земель державної і комунальної власності відніс до комунальних земель ті ділянки, постійними користувачами яких є комунальні підприємства. А їх власниками визнав територіальні громади, в адміністративних межах яких ці землі перебувають.

 

Голови територіальних громад першими мали потурбуватися про посвідчення прав землеволодіння за своїми громадами відповідно до вимог чинного законодавства. Адже це — один із найважливіших ресурсів їхнього розвитку. І тоді всі важелі управління лісами, контроль за їх використанням та за роботою райагролісгоспів були б у їхніх руках. Але на кадастрових картах Козелецької, Новобілоуської, вже згаданих Коропської та Городнянської ОТГ (врешті, як і всіх інших) ці землі досі залишаються білими плямами.

 

Як повідомили в Чернігівській облраді, на сьогодні в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право користування тільки на 0,3% від усіх лісових земель комунальної власності. Те саме, плюс-мінус, в інших областях.

 

У тих рідкісних випадках, коли справа все ж доходить до реєстрації земельних ділянок, державні реєстратори вписують їх власниками саме обласні ради, а не територіальні громади, як того вимагають чинні закони.

 

«Ні, комунальні землі лісогосподарського призначення належать обласним радам, бо є спільною власністю всіх громад, а не якоїсь одної», — впевнена голова Чернігівської обласної ради Олена Дмитренко.

 

Проте територіальні громади краю ніколи не утворювали спільну власність на комунальні земельні ділянки, у тому числі під лісами, й не наділяли обласну раду повноваженнями розпоряджатися ними від їхнього імені.

 

Певна річ, Чернігівська обласна рада, як і всі її посестри, не хоче випускати зі своїх рук вплив на райагролісгоспи й на 181 тисячу лісових гектарів. І навіть готова віддати ОТГ всі 40% лісової ренти й такий самий відсоток корпоративних прав на комунальні лісгоспи. Лиш би вважатися й далі їх власником.

 

ОТГ ж уперто б’ються головою об глуху стіну комунальних лісів, вимагають у облрад якихось поступок, замість того, щоб спокійно ввійти у право власності на цей ресурс, двері до якого давно перед ними навстіж відчинені.

 

Врегулювати правовий конфлікт нікому.

 

«Наразі немає загальнодержавного механізму передачі лісового фонду в комунальний фонд. Будемо звертатися до Кабміну, щоб допоміг нам вирішити цю правову проблему, яка тягнеться багато років. Це дуже складний шлях», — пояснює Олена Дмитренко, яка, перш ніж очолити обласну раду, керувала Козелецькою громадою, тож нібито мала змогу й час розібратися в усіх правових нюансах і механізмах поводження з комунальним майном у законних інтересах ОТГ.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ОБЛАСНА РАДА МОЖЕ ПЕРЕДАТИ АГРОЛІСГОСПИ МІСЦЕВИМ ГРОМАДАМ

 

Відтак, історія з комунальними лісами вдесяте зайшла на Чернігівщині на те саме замкнене коло. ОТГ вимагають передати їм ліси разом із райагролісгоспами, — обласна рада присягається, що ніяк не може знайти процедуру такої передачі.

 

Джерело: zn.ua

 

Фото – ілюстративне

 

 

 

Коментарі

Топ-новини

Останні новини

Всі новини

16 Жовтня 2021

10:32

Кабмін заборонив міжобласні перевезення нещеплених українців без ПЛР-тесту

09:53

Новгород-Сіверська лікарня долучилася до стаціонарного лікування хворих на COVID-19

08:57

У Прилуках невідомі напали та пограбували депутата райради

15 Жовтня 2021

16:05

82-річна бабуся та 12-річний хлопчик: у Чернігові за добу розшукали двох зниклих людей

15:15

Синоптики прогнозують: невдовзі нас зігріє друге бабине літо

14:15

У Березовому гаю встановили пам'ятний знак Захисникам України – Героям Чернігова. ФОТО

13:42

Встановили нові вікна: будівля старовинної поштової станції на Валу набуває «охайнішого» вигляду. ФОТО

13:01

Патрульні розшукали автомобіль, який, імовірно, таранив чернігівку на пішохідному переході

11:48

Звір-оберіг, скарб Мазепи та замок: ТОП-3 цікавих фактів про Чернігів

11:19

Яке сьогодні свято: традиції та прикмети

10:15

У жовтні 158 чернігівських сімей з немовлятами отримають допомогу від міста

14 Жовтня 2021

12:48

Ішов шпалами, готував на багатті, спав у лісі: чернігівський мандрівник розповів про другу подорож Україною. ФОТО

12:22

З 15 жовтня у Чернігові знову щепитимуть вакциною CoronaVac

11:45

Юних жителів Красносільського прийняли у козачата

11:16

На Чернігівщині вивели новий сорт ріпчастої цибулі «Галичанка»

10:10

«Укрзалізниця» призначила 15 додаткових поїздів до Дня захисників і захисниць України

13 Жовтня 2021

20:40

Вбивство поліцейського та замах: чотирьом підліткам інкримінують ще одну статтю

17:17

У Чернігові розпочалися урочистості до Дня захисників і захисниць. ФОТО

16:53

Обіцянки уряду не зупинили підвищення цін на газ для бюджетних організацій, — «Наш край»

16:45

13-річного школяра з Чернігова знайшли на Івано-Франківщині

16:25

Вулицю Святомиколаївську незабаром оздоблять клінкерною цеглою. ФОТО

15:42

З нагоди Дня Захисника: «Беремицьке» запрошує на тематичні екскурсії

15:12

У лісництві на Чернігівщині збирають жолуді для посіву. ФОТО

14:47

У школах Ніжина канікули розпочнуться на тиждень раніше

14:19

У 5 чернігівських наркодилерів вилучили майже 25 кг наркотиків. ФОТО

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
«Ніколи не подивлюся те відео», – вдова чернігівського поліцейського ВІДЕО
6 Жовтня 2021

«Ніколи не подивлюся те відео», – вдова чернігівського поліцейського

Чернігівці попрощалися з вбитим поліцейським Артуром Єрохіним ВІДЕО
4 Жовтня 2021

Чернігівці попрощалися з вбитим поліцейським Артуром Єрохіним

Чернігівка Тетяна Довгошея освідчилася у коханні … Ніжину. ВІДЕО
4 Жовтня 2021

Чернігівка Тетяна Довгошея освідчилася у коханні … Ніжину.

Клуб прихильників біатлону імені Андрія Дериземлі відзначив у Чернігові 10-річний ювілей ВІДЕО
28 Вересня 2021

Клуб прихильників біатлону імені Андрія Дериземлі відзначив у Чернігові 10-річний ювілей ВІДЕО

День міста Чернігова: як живеться чернігівцям у віддалених мікрорайонах ВІДЕО
21 Вересня 2021

День міста Чернігова: як живеться чернігівцям у віддалених мікрорайонах

У центрі Прилук зіткнулись позашляховик та легковик: є травмовані ВІДЕО
16 Вересня 2021

У центрі Прилук зіткнулись позашляховик та легковик: є травмовані

У Чернігові створили електровелосипед, вантажопідйомністю до 500 кг ВІДЕО
13 Вересня 2021

У Чернігові створили електровелосипед, вантажопідйомністю до 500 кг

Старому пластику — нове життя: у Чернігові відкрилася майстерня «Plastic Fantastic» ВІДЕО
11 Вересня 2021

Старому пластику — нове життя: у Чернігові відкрилася майстерня «Plastic Fantastic»

Від поліції вимагають об’єктивного розслідування зґвалтування неповнолітньої дівчинки ВІДЕО
3 Вересня 2021

Від поліції вимагають об’єктивного розслідування зґвалтування неповнолітньої дівчинки

Голова ОДА виправлятиме ситуацію з проблемними будівництвами в області  ВІДЕО
1 Вересня 2021

Голова ОДА виправлятиме ситуацію з проблемними будівництвами в області ВІДЕО

В пам'ять про небесний батальйон: у Чернігові влаштували традиційний забіг на честь загиблих героїв ВІДЕО
28 Серпня 2021

В пам'ять про небесний батальйон: у Чернігові влаштували традиційний забіг на честь загиблих героїв

Як вчитель з Лосинівки став благодійником: Микола Шматок багато років допомагає лікарням та школам
28 Серпня 2021

Як вчитель з Лосинівки став благодійником: Микола Шматок багато років допомагає лікарням та школам

Дивитися більше відео