Рус Укр
Субота, Жовтень 23, 2021 Редакція Реклама

Андрій Ніколаєнко: Як відвернути осінньо-зимову «газову атаку» на домогосподарства

Андрій Ніколаєнко: Як відвернути осінньо-зимову «газову атаку» на домогосподарства
16 Вересня 2021 1309

Позиція*

 

Тема захмарних цін на блакитне паливо трагічно загострилася напередодні опалювального сезону. Вже 16 вересня вся Україна може довідатися, скільки ж насправді коштує газ українського видобутку. Саме на цей день призначене судове засідання Господарського суду Києва за позовом столичного комунального підприємства «Київтеплоенерго» до компанії «Укргазвидобування».

 

У позові тепловики вимагають від газовиків надати інформацію про собівартість та ціни продажу газу українського видобутку. Хоча, насправді, ця цифра вже давно є своєрідним секретом Полішинеля, і складає менш ніж $100 за тисячу кубів блакитного палива. Тим не менш, після судового процесу вона може стати вже офіційною.

 

І тоді владі буде дуже складно пояснювати громадянам, чому їм продають цей же газ майже по 8 грн за кубометр, та ще й здирають з домогосподарств по 200 гривень щомісяця начебто за транспортування цього газу. Хоча, насправді, у багатьох небагатих селах люди витрачали власні, дуже немалі, і нерідко – останні кошти на те, щоб прокласти газові труби від магістралі в обійстя.

 

Тема захмарних цін на блакитне паливо трагічно загострилася напередодні опалювального сезону. Та ще й підігрівається інспірованими Росією панічними зведеннями з європейських бірж, де за тисячу кубів газу вже правлять по $800 та навіть вище. Бо через бездіяльність української влади газовий прайс, на жаль, має безпосереднє відношення до кожного українського домогосподарства: як у вигляді платіжки за спожитий газ, так і у цінниках майже на всі товари першої необхідності, які під тиском інфляційного вихору стрімко летять догори, і в яких теж закладена вартісна складова газу.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО: ПРОБЛЕМУ ТАРИФІВ НЕ МОЖНА ПЕРЕКЛАДАТИ НА ПЛЕЧІ ЛЮДЕЙ

 

Ці платіжки для людей вже й так стали більшими майже у півтора раза всього за рік – з п’яти до майже восьми гривень за куб газу. І, з огляду на невпевнені відповіді, а найчастіше – відверту розгубленість урядовців стосовно прогнозу цін на наступний рік, ціни у платіжках на опалювальний сезон 2022/2023 років будуть шокуючими для українців. Тому межа соціального збурення, яку Уряд трохи відсунув доволі незграбним рішенням про річний газовий тариф для домогосподарств, може бути стрімко перейдена та переросте у черговий – вже тарифний Майдан.

 

Що ж може покращити, чи хоча б як відвернути ситуацію з її катастрофічного для України сценарію?

 

Простих відповідей на це фундаментальне запитання немає. Вірніше, немає зараз. Бо, наприклад, 50 років тому, ще при СРСР, Україна видобувала понад 60 млрд кубів газу на рік. І фактично була республікою-експортером. Зараз же весь видобуток, протягом останніх п’яти років, коливається на рисці у 20 млрд кубів, з яких близько 15 мільярдів – це частка державного «Укргазвидобування». Тобто той самий газ, який коштує менш як 3 гривні за куб, і який де-факто є власністю українського народу. Який, своєю чергою, зараз і споживає приблизно такий самий обсяг газу для побутових потреб.

 

Враховуючи, що загальний обсяг споживання газу в України коливається останні роки на рівні 30 млрд кубометрів, промисловість вимушена суттєво переплачувати за додаткові 10 мільярдів кубів, що зараз, наприклад, коштують їй якраз ті самі $800 за тис. куб.м. Тому стратегічний напрямок – нарощувати власний видобуток газу до рівня повної незалежності від «європейського», а насправді – російського, державного газпромівського газу. Але це потребує декількох років навіть при дієвій підтримці Уряду та при «зеленому світлі» для інвесторів.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗАРАДИ ЗАХИСТУ ЛЮДЕЙ: ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО ЗАПРОПОНУВАЛА ПЛАН ЗНИЖЕННЯ ТАРИФІВ ТА ЗБІЛЬШЕННЯ СУБСИДІЙ

 

Чого, як ми всі бачимо, не відбувається, і в чому теперішнє керівництво країни не зацікавлене. І це питання, скоріше за все, буде зрушене лише через зміну влади. Як, мабуть, і питання нарощування потужностей з виробництва біогазу, де український АПК має потенціал виробництва у 10-12 мільярдів кубів на рік.

 

Втім, є і тактичні можливості для ситуативного вирішення проблеми та уникнення катастрофи. Зокрема, треба терміново збільшувати обсяг субсидій для домогосподарств. Бо тих 35 мільярдів гривень, запланованих на 2021 рік, не вистачає вже зараз. І, наголошу – не вистачає навіть тим 2,5 мільйонам домогосподарств, які залишилися у списках на субсидії з колишніх 7 мільйонів сімей.

 

Уряд якимось дивом вже усвідомив необхідність хоча б такого кроку, і я підтримаю своїм голосом зміни до Держбюджету-2021, щоб знайти 12 мільярдів гривень на цей рік для виплати українським сім’ям субсидій. І буду відстоювати збільшення субсидійної програми у Держбюджеті на 2022 рік. Бо якщо не збалансувати це питання, у наступному році борги населення за «комуналку» можуть дійсно сягнути 100 мільярдів гривень. І тоді на ринок житлово-комунальних послуг очікує повний колапс. Хоча назвати це ринком у його класичному розумінні важко і зараз, бо платоспроможність попиту на ньому обмежена низькою якістю життя більшості громадян-споживачів.

 

 

Наступний крок, здатний покращити ситуацію – це якраз укладення прямих угод між підприємствами ТКЕ, регіональними «облгазами», бюджетними установами з «Укргазвидобуванням» на постачання газу українського видобутку. Причому не в збиток для видобувної компанії, а з врахуванням, наприклад, 20-30% рентабельності від собівартості. Бо без такого рішення органи місцевої влади, на яких віднедавна вдягнуте ярмо самостійного регулювання тарифів на ЖКП, будуть неспроможні врятуватися від гніву споживачів, які восени-взимку отримають захмарні цифри у платіжках.

 

І ще одне, мабуть, вже більш політичне рішення – перегляд діючої зараз методології розрахунку оптової ціни на газ.  Зараз ціна газу, незалежно від його походження, відштовхується від цін на європейських газових хабах плюс транспортування з Європи до України. І це ще може бути прийнятним для обсягів, які Україна дійсно закуповує закордоном.

 

Але є неприпустимим для газу українського видобутку. Бо якщо цей газ коштує $100, а продається по $800, це – надприбутки. З якими, до речі, у ЄС також вже вимушені боротися. Наприклад, уряд Іспанії на тижні вже оголосив про обмеження цін на газ та про термінове зниження надприбутків енергокомпаній. Тому питання перегляду методології розрахунку оптових цін на газ, як на мене, теж, хоча й драматично, наближає нас до омріяного Євросоюзу.

 

Окреслені мною напрямки – не вичерпний перелік засобів врятування ситуації. Але часу на їх прийняття та реалізацію – дуже обмаль. До початку опалювального сезону.

 

Андрій Ніколаєнко, народний депутат від «Батьківщини»,  ЛІГА. Блоги, 15 вересня 2021 року.

 

Коментарі

Топ-новини

Кожен 9-й працівник харчоблоку в освітніх закладах Чернігівщини є носієм стафілококу

Патогенний стафілокок виявили у 100 чоловік, що працюють у харчоблоках закладів освіти області.   Про це повідомляє ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».   Усього, станом на 22 жовтня, обстежили 907 працівників харчоблоків в 365 освітніх закладах. Носіями патогенного стафілококу визнали 100 чоловік, тобто кожного 9-го. 61 працює в школі, 33 – в дитячих садочках, по 2 – в інтернатах, вишах та

Останні новини

Всі новини

23 Жовтня 2021

13:40

Помер відомий чернігівський тренер з кікбоксингу

12:48

«Берізки» та «Лопата»: на Чернігівщині – два нові ландшафтні заказники місцевого значення

12:18

На Чернігівщині мікроавтобус збив велосипедиста. Він помер на місці аварії

11:56

У Чернігові жителі п’ятиповерхівки залишилася без опалення

11:44

В’їхав у стовп: на Любецькій у ДТП травмувалися троє людей. ФОТО

10:58

Рекорд України: Гоголя у Ніжині читали упродовж … доби

22 Жовтня 2021

21:35

Прокурори «злились», а суд став на бік фігурантів: рейдерам дозволили «хазяйнувати» на землях ДГ «Іванівка». ФОТО

17:52

История Everad: об организации и развитии бизнеса, масштабировании СРА-сети и первых достижениях

17:37

На Десні поблизу Боромик чернігівець «натягав» сіткою 17 кг риби на понад 45 тисяч гривень

17:17

Кожен 9-й працівник харчоблоку в освітніх закладах Чернігівщини є носієм стафілококу

16:52

Двоє «гастролерів» з Запоріжжя обчистили автівку на Чернігівщині. ФОТО

16:23

Почесними громадянами Чернігівщини стали Андрій Ярмоленко та Ігор Чередінов

16:14

Де можна робити вигідні ставки на спорт

15:45

Перша на Чернігівщині: Гнідинцівську школу Сластіона визнали пам’яткою

15:16

На Чернігівщині планують побудувати 95 свердловин для забезпечення людей якісною питною водою

14:49

Юлія Тимошенко: Справжня причина енергетичної і тарифної кризи – непрофесійність і корумпованість влади

14:14

На Чернігівщині з початку жовтня сформували майже 35 тисяч електронних лікарняних

13:30

З 25 жовтня виші Чернігова переходять на дистанційне навчання

12:51

«АТБ» не допустила до реалізації небезпечну продукцію румунського виробника — заява компанії

12:21

Мер обіцяє: найближчими днями в оселях ніжинців буде тепло

11:42

Ні про що не шкодує: 13-річну породіллю виписали з лікарні на Чернігівщині. ФОТО

11:11

Жителька Чернігівщини відсвяткувала свій сотий День народження. ФОТО

10:15

На вулиці Мазепи у Чернігові тривають активні ремонти роботи. ФОТО

09:52

Понад 1000 хворих на COVID-19 та 13 смертей за минулу добу зафіксували на Чернігівщині

09:22

Суши: основные преимущества и виды

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
«Ніколи не подивлюся те відео», – вдова чернігівського поліцейського ВІДЕО
6 Жовтня 2021

«Ніколи не подивлюся те відео», – вдова чернігівського поліцейського

Чернігівці попрощалися з вбитим поліцейським Артуром Єрохіним ВІДЕО
4 Жовтня 2021

Чернігівці попрощалися з вбитим поліцейським Артуром Єрохіним

Чернігівка Тетяна Довгошея освідчилася у коханні … Ніжину. ВІДЕО
4 Жовтня 2021

Чернігівка Тетяна Довгошея освідчилася у коханні … Ніжину.

Клуб прихильників біатлону імені Андрія Дериземлі відзначив у Чернігові 10-річний ювілей ВІДЕО
28 Вересня 2021

Клуб прихильників біатлону імені Андрія Дериземлі відзначив у Чернігові 10-річний ювілей ВІДЕО

День міста Чернігова: як живеться чернігівцям у віддалених мікрорайонах ВІДЕО
21 Вересня 2021

День міста Чернігова: як живеться чернігівцям у віддалених мікрорайонах

У центрі Прилук зіткнулись позашляховик та легковик: є травмовані ВІДЕО
16 Вересня 2021

У центрі Прилук зіткнулись позашляховик та легковик: є травмовані

У Чернігові створили електровелосипед, вантажопідйомністю до 500 кг ВІДЕО
13 Вересня 2021

У Чернігові створили електровелосипед, вантажопідйомністю до 500 кг

Старому пластику — нове життя: у Чернігові відкрилася майстерня «Plastic Fantastic» ВІДЕО
11 Вересня 2021

Старому пластику — нове життя: у Чернігові відкрилася майстерня «Plastic Fantastic»

Від поліції вимагають об’єктивного розслідування зґвалтування неповнолітньої дівчинки ВІДЕО
3 Вересня 2021

Від поліції вимагають об’єктивного розслідування зґвалтування неповнолітньої дівчинки

Голова ОДА виправлятиме ситуацію з проблемними будівництвами в області  ВІДЕО
1 Вересня 2021

Голова ОДА виправлятиме ситуацію з проблемними будівництвами в області ВІДЕО

В пам'ять про небесний батальйон: у Чернігові влаштували традиційний забіг на честь загиблих героїв ВІДЕО
28 Серпня 2021

В пам'ять про небесний батальйон: у Чернігові влаштували традиційний забіг на честь загиблих героїв

Як вчитель з Лосинівки став благодійником: Микола Шматок багато років допомагає лікарням та школам
28 Серпня 2021

Як вчитель з Лосинівки став благодійником: Микола Шматок багато років допомагає лікарням та школам

Дивитися більше відео