Рус Укр
Вівторок, Липень 01, 2025 Редакція Реклама

Великі дива маленького фермерського господарства «Соната», що на Городнянщині

Великі дива маленького фермерського господарства «Соната», що на Городнянщині
9 Вересня 2020 4589

Іван Якуб —людина, широко відома в районі і як голова Чернігівської Асоціації фермерів та приватних землевласників, і як вже другого скликання депутат обласної ради, очільник в ній фракції «Батьківщина», і як засновник фермерського господарства «Соната».

 

Щоправда, після дев’ятирічного очолювання Чернігівської Асоціації фермерів Іван Миколайович прийняв рішення в наступному році скласти свої повноваження — каже, занадто багато часу відбирає громадська робота, занадто мало його залишається для роботи на землі —до того, чим живе й за що болить його душа найбільше.

 

Фермерське господарство «Соната» з’явилось у Великому Листвені у 2004 році. Нині воно обробляє тисячу гетарів землі, дає близько двадцяти робочих місць. Кілька років тому господарство орендувало землі й у Невклі, але потім від них відмовилось. Чому —Іван Миколайович пояснив так:

 

«Невкля —це моя мала батьківщина. Дуже мене непоїколо те, що на тамешні піщані землі ніяк не заходить інвестор. А це значить, що люди не могли здати в оренду свої паї. Тож ми окультурили порослі самосійкою території, розорали їх, засіяли. На готові поля було легше знайти інвестора, який нині успішно їх обробляє й люди отримують якусь копійчину від оренди. Я не планував там впроваджувати свою діяльність —це робилося виключно для того, щоб допомогти землякам вийти з непростої ситуації», - каже він.

 

ФГ «Соната» спеціалізується на вирорщуванні зернових та технічних культур. У минулих роках набивали руку, вивчали можливості сої— вона показала непоганий результат. Тож цьогоріч посіяли й цю культуру. Є надія на непоганий врожай. Вирощують у господарстві, й дуже успішно, озимий ячмінь, який раніше в нашій місцевості не сіяли через несприятливі погодні умови—клімат для нього був занадто холодний. Вродила озима пшениця —отримали понад 40 центнерів з гектара. Радує землеробів і цьогорічна закупівельна ціна, вона на 1,5 тисячі гривень за тонну вища, ніж минулого року. Але, зауважує Іван Миколайович, існує можливість, що цей фактор може спровокувати підвищення ціни на хліб, м’ясо, інші продукти.

 

Окрім традиційних землеробських занять, нещодавно у «Сонаті» почали експериментувати з іншими видами діяльності. Іван Якуб каже —щоб розвиватись, надавати більше робочих місць і працювати на перспективу, адже нині у всьому світі схиляються до здорового способу життя, а це неможливо при наднормовому споживанні продуктів, в яких холестерин «зашкалює». Є тенденція — значить, є попит. Отож, у господарстві почали активно освоювати для них нове й незвичне.

 

Перше, що вразило — равликова ферма.

 

«Цього літа я закупив для господарства равликів-малюків, — розповів він. —Нині вирощуємо маточне поголів’я. Якщо задумане вдасться — наступного року вже займатимемось цим в комерційних масштабах. Поки що це — спроба втілити в життя побачене, те, що зацікавило. Ми не залучали ніяких фахівців — все робили власними силами. Збудували власноруч дерев’яні естакади, встановили їх на чотирьох сотках. Насіяли трави перко — спеціальної, яку їдять равлики. Вона гарно росте. Тут равлики розкошуватимуть до осені. Потім на зимовий період їх закладають в спеціальну камеру, в якій витримується температурний режим і підтримується повітряний обмін. З березня цих молюсків годують морквою та гарбузами. І вони починають відкладати ікру. Якщо все піде добре, зі свого експерименту очікую отримати до тонни равликів», - розповідає він.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НЕПОДАЛІК ВІД ЧЕРНІГОВА ВИРОЩУВАТИМУТЬ ЇСТІВНИХ РАВЛИКІВ

 

Почали в «Сонаті» розводити й свиней рідкісної породи «мангалиця». Цікаві ці хрюшки тим, що вони є кучерявими — немов із завивкою «хімія», модною в минулому столітті.

 

«Ця порода цікава тим, що їм не потрібне спеціальне приміщення для життя та зимівлі — достатньо легкого сарайчика, бо це тварини вільного вигулу, —розповів Іван Миколайович. — Мангалиці травоядні, ми для них рвемо траву, заготовляємо солому. Цікаво дивитися — кидаєш їм тюк соломи, а вони й давай його жувати. Посіяли для свиней кормовий буряк, годуємо й гарбузами, відходами зерна. Підгодовуємо комбікормом, який вже пробуємо виготовляти самостійно», - каже Іван Якуб.

 

 

Нині господарство закупило двадцять свиней і кабанчиків. Всі чистокровні, племінні. Іван Миколайович каже, що таке екзотичне свинарство давно його приваблювало, але все не вистачало часу, щоб зайнятись на прктиці. Жартує, що втіленню ідеї посприяв карантин — через обмеження з’явилось більше часу, вільного від поїздок.

 

«Мене захопило ще й те, що мангалиці мають так зване мармурове м’ясо. В ньому холестерину менше на 30 відсотків, ніж у м’ясі звичайних свиней. І, хоч поросят вони приводять менше — максимум п’ять-шість, але їхнє м’ясо й сало є надзвичайно смачним і цінним», - сказав фермер.

 

На цьому дива у «Сонаті» не скінчуються. Захопились тут ще одним видом діяльності — розвденням фазанів та цесарок.

 

 

Для маточного поголів’я фазанів Іван Миколайович цьогоріч завіз партію птахів аж із Франції. Вони успішно адаптувались й уже дали потомство, яке нині вирощують на невеличкій пташиній фермі. Про пташину ферму в промисловому порядку мова поки що не йде — тут, можна сказати, експериментують. І експериментують успішно. Пробують інкубаційно виводити кур-бройлерів та несушок. Вирощених бройлерів цьогоріч вже реалізовували, а несушок залишили — для продукції еко-яєць. Це теж можна сучасна тенденція, коли кури утримуються не в клітках, а на випасі.

 

 

Цікавим є й проєкт по вирощуванню в «Сонаті» декоративних рослин. Незабаром у грунт будуть висаджені привезені та адаптовані декоративні дерева й кущі. Вони ваблять своєю гаммою відтінків зеленого. Це геть не для комерційного проєкту — рослини використовуватимуться для власних потреб, для озеленення території.

 

На запитання, чи не планує він взагалі відійти від громадської та політичної діяльності, зважаючи на таку кількість нових започаткувань та ідей, Іван Миколайович відповідає:

 

«Міняти партію я не збираюсь. Балотуватися буду. Я вже два скликання є депутатом обласної ради. Тому добре знаю, як непросто вирішуються там ті чи інші питання. Проєкт з побудовою склозаводу в наших Ваганичах доводилось відвоювувати чи не зубами, як і інші питання. Є досвід, є бажання допомагати землякам відстоювати наші спільні інтереси. А бізнес — то справа сімейна. Я вважаю так: як що є бажання, певні знання й можливості, то треба бути на передовій. Щоб залишити слід на ось цій батьківській землі», -підсумував Іван Якуб.

 

Джерело – «Новини Городнянщини»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі

Топ-новини

Росіяни FPV-дронами атакували село в Семенівській громаді: згорів будинок старости. ФОТО

Вдень 11 квітня росіяни атакували село у Семенівській громаді, яке менше ніж за 10 кілометрів від кордону з РФ.   Про це повідомив начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус у своєму каналі в Telegram.   ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РОСІЯНИ БПЛА АТАКУВАЛИ СЕЛО В НОВГОРОД-СІВЕРСЬКОМУ РАЙОНІ: ПОШКОДЖЕНЕ СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВО ТА ДИТЯЧИЙ МАЙДАНЧИК   «Внаслідок влучання сталася пожежа. Знищений будинок. Це була домівка старости села», – йдеться в

Останні новини

Всі новини

11 Квітня 2025

16:09

Росіяни FPV-дронами атакували село в Семенівській громаді: згорів будинок старости. ФОТО

12:25

Особливості безболісної лазерної епіляції

11:36

У Сновську у місцевого жителя поліція вилучила танковий кулемет. ФОТО

11:00

Проверка на полиграфе в Украине — точные ответы от Detector

10:19

У Прилуках рятувальники визволили цуценя, яке застрягло поміж бетонних плит

09:35

Поліція повідомила про підозру чернігівці, яка вербувала жінок з інвалідністю укласти фіктивні шлюби

09:00

Як обрати спорядження для ідеального туристичного походу: корисні поради та рекомендації

08:22

На Чернігівщині з 11 квітня на трьох ділянках автодоріг запрацюють TruCAM

07:45

У Чернігові 11 квітня зафіксували температурний рекорд, який тримався 60 років

10 Квітня 2025

13:25

5 причин, чому лофери замінили підбори в офісному стилі українських жінок

12:15

Зима не відступає: на Чернігівщині в ніч на 11 квітня прогнозують заморозки

11:55

Як відновити старі меблі, щоб вони виглядали як нові?

11:30

На Корюківщині у місцевого жителя вилучили ручну гранату з запалом

10:25

На Чернігівщині сапери виявили та знешкодили артилерійський снаряд. ФОТО

09:48

Выбираем идеальный наряд от Parosh: советы по стилю и сочетаниям

09:25

У Прилуках водій в стані наркотичного сп’яніння на легковику збив велосипедиста, останнього шпиталізували. ФОТО

08:22

У Чернігові відбулася 44-та (позачергова) сесія міськради: які питання розглянули

07:55

Аренда VPS серверов: как выбрать оптимальный вариант

07:35

На Чернігівщині чотирьох людей притягнули до відповідальності за незаконний збір березового соку

9 Квітня 2025

15:29

Росіяни БпЛА атакували село в Новгород-Сіверському районі: пошкоджене сільгосппідприємство та дитячий майданчик

14:45

З чим поєднувати вишиту сорочку чоловіку: образи на кожен день та на свята

14:16

На Чернігівщині вночі 10 квітня прогнозують сильні заморозки, а вдень – посилення вітру

13:23

Жителька Чернігівщини відсвяткувала 100-літній ювілей

13:00

Дизайн проект квартири - ціна питання та що впливає на кошторис?

12:23

На Чернігівщині у Ладанському ліцеї доукомплектували осередок «Захисту України»

Дивитися більше новин

Відеосюжети

Всі відео
Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з РФ ВІДЕО
14 Жовтня 2024

Без електрики, зв'язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка, що за 2 км від кордону з

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська ВІДЕО
5 Жовтня 2024

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Миланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу Гірська

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею ВІДЕО
16 Серпня 2024

Військовий літак у небі та живий коридор: у Мені попрощалися з пілотом Олександром Мигулею

 Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у серпні 2023-го
22 Квітня 2024

Хто і як обирав драмтеатр у Чернігові місцем проведення зустрічі військових і виробників дронів у

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку людей – БФ «Надія»
16 Квітня 2024

Лікарні Донбасу, Дніпра та прифронтових регіонів отримали цінне медичне обладнання для порятунку

«Батьківщина» не підтримала насильницьку мобілізацію
12 Квітня 2024

«Батьківщина» не підтримала насильницьку

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від патрульних
7 Березня 2024

У Чернігові п’яний водій намагався втекти від

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний законопроєкт уже в парламент
7 Березня 2024

«Батьківщина» вимагає запровадити мораторій на розпродаж землі до кінця війни – відповідний

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів ВІДЕО
21 Лютого 2024

З прикордонного обстрілюваного села поліцейські евакуювали родини пенсіонерів

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи ВІДЕО
5 Лютого 2024

У Ягідному нині ремонтують понад 20 будинків: утеплюють фасади і змінюють дахи

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів ВІДЕО
22 Січня 2024

БФ «Надія» передав Державній прикордонній службі 100 fpv-дронів

 Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні Чернігівщини
19 Січня 2024

Протитанковий рів, бетонні піраміди та ДОТи: які оборонні споруди будують на прикордонні

Дивитися більше відео